X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40051
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesołe bałwanki - zabawa dydaktyczna metoda E. Gruszczyk-Kolczyńskiej z wykorzystaniem Darów Froebla

Scenariusz zajęć z dziećmi 3,4-letnimi
Opracowała i przeprowadziła: Agata Grażyna Sokólska

Temat: „Wesołe bałwanki” – zabawa dydaktyczna metodą E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
z wykorzystaniem Darów Froebla.

Cele:
- rozwijanie zainteresowania dzieci liczeniem
-doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 3 do 5
-posługiwanie się liczebnikami głównymi oraz porządkowymi
-stwarzanie okazji do rozwijania zdolności matematycznych dzieci.
Metody:
-słowna: opis, wyjaśnienia, rozmowa
-oglądowa: pokaz
-czynna: samodzielnych doświadczeń, praktycznego działania.
Formy:
Indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Dary Froebla 7,8,10, zestaw białych kół z kartonu, zestaw elementów do złożenia bałwana, dywaniki, tacki, miseczki, tekst wiersza i rymowanki, magnetofon, płyta CD.

Przebieg:
1. Powitanie dzieci.
2. „Bałwanek” – recytacja wiersza Jarduda przez nauczycielkę.
Nauczycielka recytuje wiersz z jednoczesnym układaniem postaci bałwana na tablicy demonstracyjnej.
Zima, zima przepisowo,
Biały śnieżek pada zdrowo.
Z nim nadeszła mrozu fala,
Będzie bałwan jak ta lala.
Już podwórko dzieci krzepi,
Śnieżne kule biegną lepić,
Jedna, druga, trzecia bryła
Przyjaźń rodzi się zażyła.

Oczy z węgla, nos z marchewki,
I ceglasty uśmiech krewki,
Garnek stary głowę stroi,
Z miotłą w ręce bałwan stoi.

Mają teraz przyjaciela,
On podwórko rozwesela,
Czy ktoś duży, czy ktoś mały,
Bo to bałwan doskonały.

3. „Wesołe bałwanki” – zabawa dydaktyczna .
Nauczycielka prosi dzieci, aby teraz same ułożyły postać bałwanka z dostępnych materiałów ( kule wycięte z kartonu, elementy z Darów Froebla ) według instrukcji. Dzieci wykonują zadanie. Następnie liczą wskazane przez nauczycielkę elementy w postaci bałwana, np. ilość guzików, z ilu kul jest zbudowany itp.

4. „Bałwanek” – zabawa paluszkowa wg K. Sąsiadka.

Zimą, gdy śnieżek prószy
A mróz szczypie w uszy,
Dzieci bawią się na dworze,
Kto bałwanka ulepić pomoże?
Ja ulepię kule dwie,
To podstawa, a to brzuch,
Tu potrzeba ludzi dwóch,
Trzecia kula zamiast głowy,
Nasz bałwanek już gotowy.

5. „Powitanie bałwanka” – ewaluacja zajęcia.
Dzieci poruszają się przy muzyce. Gdy muzyka ucichnie, dzieci, którym podobało się zajęcie krzyczą głośno „hurra” i podskakują do góry.
6. Prace porządkowe w sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.