X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40041
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co z czego otrzymujemy?

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO
GRUPA: 6-LATKI
TERMIN REALIZACJI: 07.04.17R.
TEMAT KOMPLEKSOWY: "CO Z CZEGO OTRZYMUJEMY?"
TEMAT DNIA: "CO ROŚNIE W OGRODZIE?"
PROWADZĄCA ZAJĘCIA: DOROTA GUZEWICZ
CEL OGÓLNY:
-Zapoznanie z pracą ogrodnika oraz warzywami i kwiatami rosnącymi w ogródku
CELE SZCZEGÓŁOWE:
DZIECKO:
- śpiewa piosenkę
-rozwiązuje rebus fonetyczny
- odczytuje nazwy z pierwszych głosek nazw obrazków
- układa obrazek z części
- rozwiązuje zagadkę
- przelicza w zakresie 10, używa pojęć mniej, więcej
- rysuje ilustrację do wiersza
Metody:
- ćwiczenia
- działania praktyczne
- rozmowa
-opis
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- płyta cd., kartki, pastele, wiersz, tamburino, kolorowe kartoniki, obrazki kwiatów i warzyw, koperty z zadaniami, bibuła, cyfry, losy, szarfy, litery, sylaby, wyrazy

Przebieg zajęcia:

Wprowadzenie:
1. Przywitanie piosenką "Wszyscy są, witam was..." w kole
2.Zabawa ruchowa "Przeplatanki"- nauczyciel rozdaje dzieciom szarfy w czterech kolorach, a sam ma kartoniki w kolorach szarf. Dzieci poruszają się w rytm gry na tamburinie, na przerwę pokazuje rytmy z kolorów, a dzieci się tak ustawiają

Zajęcia właściwe:
1. Rozwiązanie zagadki słownej (ogród)
"Są w nim grządki i rabatki,
posiejemy na nich kwiatki,
to znów marchew i cebulę,
a wśród drzewek staną ule.
W nim owady przebywają,
z roślin nektar wciąż zbierają.
Swą urodą oczy cieszy,
tu odpocząć każdy spieszy.
Ogrodnika już witamy,
jego pracę podziwiamy.
Wyjaśnienie różnicy między grządką a rabatką (schemat)

2. Zabawa dydaktyczna "co posadził ogrodnik?"
Nauczyciel dzieli dzieci na 6 grup, z których każda losuje zadanie, otrzymuje je w ponumerowanych kopertach i wykonuje, a rozwiązanie kładzie na swojej grządce bądź rabatce wykonanej z bibuły
- koperta nr 1.- dzieci odczytują wyrazy ponumerowane według liczby rosnącej i z pierwszych głosek odczytują nazwę warzywa: buraki (buda, ul, rak, agrest, kapelusz, igła), układają słowo z liter, znajdują sylwety w liczbie głosek w nazwie (6) i kładą na swojej grządce
- koperta nr 2.- dzieci muszą ułożyć pocięty na części obrazek kwiatów, nazywają je i odszukują tyle sylwet ile jest głosek w ich nazwie- róże(4)
- koperta nr 3.- dzieci układają wyrazy według liczby malejącej, odczytują ostatnie głoski i układają słowo z liter : cebula (zając, nie, ząb, emu, mebel, lalka), odszukują tyle cebul, ile mają głosek (6)
- koperta nr 4.- dzieci rozwiązują rebus słowno- obrazkowy: odczytanie sylaby sa i obrazka - łata, odczytanie wyrazu- sałata, odszukanie tylu sylwet, ile w wyrazie jest głosek (6)
- koperta nr 5- rozwiązanie zagadki słownej: Jak się te kwiaty nazywają,
które w swej nazwie słowo "sto" mają?(stokrotki)
umieszczają tyle sylwet ile jest głosek w nazwie (9)
- koperta nr 6- dzieci układają wyraz z sylab, następnie z liter i odczytują nazwę (krokusy), układają tyle kwiatów, ile mają głosek w nazwie

Następnie dzieci liczą ile jest kwiatów i warzyw na poszczególnych grządkach i rabatkach, używając pojęć mniej, więcej, tyle samo, zaznaczają ich liczbę cyfrą.

3. Zabawa muzyczno- ruchowa przy piosence "Grządki przedszkolaków"
1.Malowane grabki,
malowane taczki,
uprawiają grządki,
wszystkie przedszkolaczki.
ref: Dana, dana, śpiewka krótka,
chodź, chodź do ogródka (bis)
2.Kto zasadził ziarnko,
grządkę woda polał,
temu dzisiaj w strączku,
dojrzała fasola,
ref: dana, dana....
3.Kto zasadził pestkę,
nosił koneweczki,
temu ponad płotem,
złoci się słonecznik.
ref: dana, dana...
4.Ten złoty słonecznik,
ma w okrągłej tarczy,
tysiąc ciemnych ziarenek, więc dla wszystkich starczy.

4. Słuchanie wiersza, omówienie co rosło w ogrodzie i gdzie, następnie nauczyciel dzieli dzieci na zespoły, rozdaje im pastele, jeszcze raz czyta wiersz, a dzieci go rysują i kolorują
"W ogródku"
Dzielna Halinka wcześnie wstawała,
małe zagonki równo skopała.
Na pierwszej grzędzie rzodkiewka będzie,
wzejdzie nam ślicznie rządek przy rzędzie.
Posiana marchew, za nią buraki,
a między nimi w dwóch rzędach maki.
W rogu, gdzie ziemia czarna i tłusta,
będzie cebula, za nią kapusta.
Tu będą rosły nam kalafiory,
dalej ogórki i pomidory.
A w koło będą śliczne rabatki,
na nich nasturcje i inne kwiatki.

Zajęcia końcowe:
1.Sprzątanie swojego miejsca pracy
2.Ewaluacja zajęć- nauczyciel pyta, co się dzieciom najbardziej podobało, a co najmniej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.