X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 40037
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Tajemnice Ziemi

1. Cele ogólne:
 rozbudzanie ciekawości poznawczej,
 przekazywanie wiedzy na temat prehistorii,
 zachęcanie do wykonywania doświadczeń.
2. Cele operacyjne:
Dziecko:
 rozbudza ciekawość poznawczą,
 rozwija zainteresowania przyrodnicze,
 chętnie wykonuje doświadczenia,
 doskonali logiczne myślenie,
 wzbogaca swoją wiedzę na temat dinozaurów i prehistorii,
 wskazuje dinozaura na podstawie charakterystycznej cechy,
 wyróżnia głoskę w nagłosie i wygłosie,
 dopełnia zbiory,
 bierze udział w zabawach ruchowych.
3. Metody pracy:
 metody czynne: zadań stawianych dziecku,
 oglądowe: obserwacja, pokaz,
 słowne: pogadanka, rozmowa, instrukcja,
 zabawa badawcza, eksperyment
4. Formy pracy: indywidualne, zbiorowe
5. Środki dydaktyczne: ilustracje dinozaurów z ich nazwami, CD z muzyką, wulkan wykonany z butelki i pianki montażowej, plastikowy kubeczek, soda oczyszczona, płyn do naczyń, farba lub ketchup, ocet, zdjęcie wulkanu, karta pracy
6. Przebieg zajęć:
1. „Witam Was”- zabawa powitalna.
Wszyscy są, witam was,
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty,
raz, dwa, trzy.
2. Dinozaury- wprowadzenie do tematu zajęć.
3. Jak żyły dinozaury? – rozmowa na temat czasów prehistorycznych w oparciu o ilustracje. Słuchanie ciekawostek o wybranych dinozaurach, zapoznanie z ich nazwami, wyglądem. Podział dinozaurów na roślinożerne i mięsożerne.
4. „Spacer dinozaurów”- zabawa ruchowo- naśladowcza przy muzyce.
Nauczyciel włącza muzykę o zróżnicowanym brzmieniu, która swym tempem i nastrojem będzie sugerowała dzieciom ciężkie, powolne ruchy przy chodzeniu. ,,Dinozaury” mogą głośno tupać, ryczeć i szeroko otwierać paszczę. Na przerwie w muzyce zatrzymują się i tworzą figurę przypominającą postać dinozaura.
5. „Szukamy dinozaura”- zabawa spostrzeżeniowa, wyróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie.
Dzieci wyróżniają w nazwach dinozaurów głoskę w nagłosie i wygłosie. Następnie szukają dinozaura, który posiada określoną cechę np.
– odszukaj dinozaura z długim ogonem,
– odszukaj dinozaury stojące na dwóch łapach,
- odszukaj największego dinozaura,
- odszukaj dinozaury z grzebieniem na głowie.
6. Idą dinozaury – zabawa z wykorzystaniem rymowanki.
Dzieci poruszają się zgodnie z treścią rymowanki.
Idą ścieżką dinozaury, może wcale nie wymarły?
Kroczą wolno, ociężale, głośno ryczą – rozszalałe.
W prawo, w lewo, w górę skoki, wśród paproci słychać kroki.
Idą ścieżką dinozaury, może wcale nie wymarły?
7. „Dlaczego dinozaury wyginęły”- pogadanka.
65 milionów lat temu dinozaury nagle zniknęły z naszej planety. Naukowcy nadal próbują rozszyfrować przyczyny tej zagadki. Niektórzy badacze twierdzą, że doszło do potężnych wybuchów wulkanów, które wraz z lawą uwolniły ogromną chmurę popiołów i pyłów. Miałaby ona całkiem przesłonić słońce, czego nie mogłyby przeżyć ani rośliny, ani dinozaury. Są opinie, że zagłada przyszła z kosmosu. W kulę ziemską miałby uderzyć deszcz komet albo rozbić się ogromny meteoryt, co miałoby wywołać pożary, wzniecić chmury dymu i kurzu oraz doprowadzić do zmian klimatu. Możliwe jest również, że dinozaury nie wytrzymały zbyt gwałtownych zmian temperatury i że mogły je przeżyć tylko drobne ssaki. Dinozaury, bowiem nie były przystosowane do zbyt dużych i częstych wahań temperatury. Na ziemi zdarzały się wtedy długie okresy surowych zim i upalnych lat i dinozaurom mogło zabraknąć pożywienia. Niektórzy uważają, że dinozaury otruły się wraz z pojawieniem się pierwszych roślin trujących. (Fragment książki E. Beaumont, ,,Dinozaury i prehistoria. Świat w obrazkach”, wyd. Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2012).
8.”Wulkan”- zabawa badawcza, eksperyment.
Nauczyciel prezentuje przyniesiony wulkan (butelka otoczona pianką montażową w kształcie stożka wulkanu) i wprowadza dzieci do eksperymentu: Wulkan to góra w kształcie stożka z kraterem na szczycie, przez który raz na jakiś czas mogą wydobywać się z głębi ziemi lawa, gazy i popioły. Dawniej ludzie bali się wybuchów wulkanów. Obecnie na szczęście wybuch wulkanu można przewidzieć i odpowiednio uchronić się przed jego skutkami. Podczas wybuchu wulkanu masy lawy spływają w dół po stoku i wszystko niszczą. Wybuch powoduje zawsze zmiany w otoczeniu.
Następnie wybrane dzieci postępują według instrukcji.
Do 1/2 kubka z ciepłą wodą dzieci wsypują łyżeczkę sody oczyszczonej, dodają barwnik (farba, ketchup) i kilka kropli płynu do mycia naczyń – wszystko razem mieszają i wlewamy do wulkanu - butelki. Na koniec dodają 1/4 szklanki octu i obserwują „wybuch wulkanu”.
Po zakończeniu eksperymentu dzieci wypowiadają się na temat zaobserwowanego zjawiska.
9. „Wulkan”- zabawa ruchowa.
Dzieci tańczą w rytm muzyki na hasło wulkan podskakują w z wyciągniętymi do góry rękoma.
10. „Ile jajek ma dinozaur”- karta pracy, dopełnianie zbiorów.
Nauczyciel wręcza dzieciom karty pracy. Zadaniem przedszkolaków jest dorysowanie tylu jajeczek w ramce, żeby z każdej strony znaku równości znajdowało się tyle samo jajek.
11. „Moja minka”- ewaluacja zajęć.
Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólną, wspaniałą zabawę i prosi, aby określiły w jakim są nastroju, jak się bawiły – dzieci uśmiechają się lub układają usta w „podkówkę”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.