X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39901
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkania adaptacyjne w przedszkolu dla dzieci 3-letnich - scenariusz

Spotkania adaptacyjne w przedszkolu dla dzieci 3-letnich - scenariusz

Cele ogólne:
zapoznanie dzieci z przedszkolem i pracownikami przedszkola (nauczycielka, pomoc do dzieci, woźna oddziałowa) w towarzystwie bliskiej osoby,
nawiązanie przez dzieci pierwszych kontaktów z rówieśnikami,
przybliżenie dzieciom organizacji życia w przedszkolu

Spotkanie I

Cele szczegółowe:
oglądanie bajki „Kopciuszek”
zapoznanie dzieci z symboliką dzwoneczka jako sygnału do sprzątania zabawek
poznawanie zasad panujących w przedszkolu
poznanie z nauczycielką, która będzie pracowała w grupie

Przebieg spotkania:
1. Oglądanie przedstawienia „Kopciuszek” w wykonaniu rodziców dzieci z grupy starszej
2. Indywidualne rozmowy nauczycielki z dziećmi i rodzicami, przywitanie i przedstawienie się, przyczepienie dziecku do ubrania ozdobnej karteczki z imieniem dziecka.
3. Zabawy rodziców i dzieci w sali przedszkolnej.
4. Sprzątanie zabawek – zapoznanie z dźwiękiem dzwoneczka jako sygnału do sprzątania zabawek
5. Nauka siadania w siadzie skrzyżnym do słów wiersza „Nóżki krzyżujemy”
6. Przypomnienie imienia nauczycielki, zabawa przy piosence „Ania” - wskazywanie części ciała.
7. Rozmowa z dziećmi, czy lubicie bajki, jaką bajkę dzisiaj oglądaliśmy?
8. Prezent dla dzieci – laleczka, która pomaga opowiadać bajki – wyczarowanie przy muzyce laleczek, opowiedzenie przez lalkę krótkiej bajeczki „Prezent dla mamy” – rozdanie dzieciom laleczek, zachęcenie do samodzielnego opowiadanie bajek.
9. Zaproszenie rodziców i dzieci do zabaw na przedszkolnym placu zabaw.
10. Pożegnanie się z dziećmi i rodzicami, zaproszenie na kolejny dzień.

Pomoce:
karteczki z imionami dzieci
laleczki dla każdego dziecka
dzwoneczek
muzyka „czarowanie”

Spotkanie II

Cele szczegółowe:
utrwalenie symboliki dzwoneczka jako sygnału do sprzątania zabawek
poznawanie zasad panujących w przedszkolu
poznanie z paniami, które będą pracowały w grupie
zapoznanie z wyglądem i przeznaczeniem znaczków rozpoznawczych
zapoznanie z instrumentem – tamburyno

Przebieg spotkania:
1. Indywidualne rozmowy nauczycielki z dziećmi i rodzicami, przywitanie się, wybór przez dzieci znaczka rozpoznawczego, odszukanie go wraz z rodzicem w łazience.
2. Zabawy rodziców i dzieci w sali przedszkolnej.
3. Sprzątanie zabawek – utrwalenie dźwięku dzwoneczka jako sygnału do sprzątania zabawek
4. Przedstawienie pani - pomocy do dzieci
5. Przypomnienie umiejętności siadania w siadzie skrzyżnym do słów wiersza „Nóżki krzyżujemy”
6. Wyjaśnienie znaczenia Krasnali będących dekoracją sali. Nazwa grupy „Krasnoludki”. Poznanie postaci Krasnoludka – pacynka. Przywitanie i przedstawienie Krasnoludka
7. Zabawa przy piosence „Ania”
8. Krasnoludek chce poznać imiona i znaczki dzieci – zabawa z piłką.
9. Zabawa z Krasnoludkiem, przy muzyce „Podajmy sobie ręce”
10. Dziwny instrument – tamburyno – zabawa „Na moje rozkazanie, gdy tamburyno grać przestanie ... (stajemy na jednej nodze)
11. Zaproszenie rodziców i dzieci do zabaw na przedszkolnym placu zabaw.
12. Pożegnanie się z dziećmi i rodzicami, zaproszenie na kolejny dzień.

Pomoce:
znaczki rozpoznawcze – medale dla dzieci
dzwoneczek
pacynka Krasnoludek
piłka
tamburyno

Spotkanie III
Cele szczegółowe:
utrwalenie symboliki dzwoneczka jako sygnału do sprzątania zabawek
poznawanie zasad panujących w przedszkolu
poznanie z paniami, które będą pracowały w grupie
poznanie przez dzieci formy i sposobu odpoczynku w przedszkolu
likwidowanie strachu i obaw przed leżaczkiem („przymierzanie” się do leżaczka)
wdrażanie do uważnego słuchania słowa mówionego – bajka

Przebieg spotkania:
1. Zabawy rodziców i dzieci w sali przedszkolnej.
2. Sprzątanie zabawek na dźwięk dzwoneczka.
3. Przypomnienie umiejętności siadania w siadzie skrzyżnym do słów wiersza „Nóżki krzyżujemy”
4. Przywitanie Krasnoludka
5. Rozdanie dzieciom czapeczek krasnalowych – wyjaśnienie ich znaczenia
6. Zabawa przy piosence „Krasnoludki”
7. Opowiadanie Krasnoludka, że jest bardzo zmęczony i chętnie by odpoczął.
8. Oglądanie woreczka i piżamki Krasnoludka.
9. Ubranie Krasnala w piżamę, szukanie miejsca, gdzie mógłby odpocząć.
10. Wyciągnięcie leżaczka, ułożenie Krasnoludka spać.
11. Słuchanie bajki ilustrowanej obrazkami czytanej prze nauczycielkę „Kołysanka”
12. „Przymierzanie” się dzieci do leżaczka – dzieci chętne kładą się na chwilę na leżaczku.
13. Zaproszenie rodziców i dzieci do zabaw na przedszkolnym placu zabaw.
14. Pożegnanie się z dziećmi i rodzicami, zaproszenie na kolejny dzień.

Pomoce:
dzwoneczek
pacynka Krasnoludek
woreczek z piżamką dla Krasnoludka
leżaczek
ilustracje do bajki „Kołysanka”

Spotkanie IV

Cele szczegółowe:
utrwalenie symboliki dzwoneczka jako sygnału do sprzątania zabawek
poznawanie zasad panujących w przedszkolu
poznanie z paniami, które będą pracowały w grupie
zapoznanie z przyborami do mycia rąk
poznanie przedszkolnej łazienki
wspólne spożycie podwieczorku
nauka wiązania koła

Przebieg spotkania:
1. Zabawy rodziców i dzieci w sali przedszkolnej.
2. Sprzątanie zabawek na dźwięk dzwoneczka.
3. Przypomnienie umiejętności siadania w siadzie skrzyżnym do słów wiersza „Nóżki krzyżujemy”
4. Przedstawienie pani woźnej
5. Przywitanie się z Krasnoludkiem
6. Zabawa przy piosence „Kółko graniaste” - uczymy się wiązać koło
7. Siad na brzegu dywanu
8. Krasnoludek - „Coś mi w brzuchu burczy, głodny jestem, może poprosimy p. ......... żeby przyniosła nam coś dobrego do jedzenia. Ale zanim pójdziemy jeść to co trzeba zrobić?”
9. Wiersz „myj ręce” - wspólna recytacja wiersz wraz z pokazywaniem
10. Omówienie etapów mycia rąk.
11. Mycie rąk przez dzieci, wieszanie ręcznika na swojej półeczce.
12. Podwieczorek
13. Zaproszenie rodziców i dzieci do zabaw na przedszkolnym placu zabaw.
14. Pożegnanie się z dziećmi i rodzicami, wręczenie kolorowanek – z życia przedszkola.

Pomoce:
dzwoneczek
pacynka Krasnoludek
kolorowanki
poczęstunek dla dzieci
przybory do mycia rąk

W czasie spotkań dostarczanie rodzicom artykułów i materiałów dotyczących przygotowania dzieci do przedszkola do poczytania w domu.
Na zakończenie dni adaptacyjnych wypełnienie przez rodziców ankiety podsumowującej tydzień spotkań w przedszkolu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.