X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39482
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wróżby i tradycje andrzejkowe. Scenariusz zajęć

Temat: Wróżby i tradycje andrzejkowe.
Cele:
Kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych.
Zapoznanie dzieci z elementami obrzędowości ludowej (wierszami, piosenkami, przysłowiami, tańcami ludowymi oraz wróżbami andrzejkowymi), zachęcenie do ich kontynuowania.
Rozwijanie zainteresowań dzieci książką poprzez wykonanie własnej książeczki.
Zachęcanie do samodzielnego odczytywania prostych wyrazów.
Pomoce:
Prezentacja multimedialna, odtwarzacz cd, CD, miska z wodą i monety, kolorowanki i podpisy.
Metody:
- czynne - zadań stawianych do wykonania,
- ekspresji ruchowej
- percepcyjne - obserwacji i pokazu,
Formy pracy:
- grupowa
- zespołowa
- indywidualna


Przebieg zajęć

1. Powitanie i wprowadzenie w tematykę zajęć.
2. Wysłuchanie wiersza B. Forma „Andrzejkowe wróżby” i rozmowa na temat treści.
Andrzejkowe mamy święto,
Co się dzisiaj nam wywróży?
Mamy miskę pełną wody,
Wosk w garnuszku i klucz duży.
Wosk lejemy, wosk lejemy...
Zaraz wszyscy się dowiedzą,
Co nam wróżby, co nam wróżby,
Co nam wróżby przepowiedzą.
Gosi z wosku wyszedł piesek,
Może pieska wnet dostanie.
Robertowi samolocik,
Więc poleci gdzieś w nieznane.
Pawełkowi z wosku piłka,
A Jarkowi wyszły narty.
To są właśnie ich marzenia,
Więc te wróżby to nie żarty.

3. Prezentacja multimedialna „Andrzejki”. Przedstawienie dzieciom tradycji i obrzędów andrzejkowych.
4. Wróżba „Monety” Dzieci wymyślają sobie życzenia i kolejno wrzucają monetę do miski z wodą. Kto trafi temu spełni się życzenie.
5. Zabawa muzyczno – ruchowa z balonikiem do melodii.
6. Praca plastyczna – książeczka z wróżbami andrzejkowymi. Zadaniem dzieci w grupach jest pokolorowanie ilustracji i dobranie prostych podpisów do nich.
7. Wróżba buty – dzieci kolejno ustawiają swoje pantofle w stronę drzwi, który pantofel pierwszy znajdzie się za drzwiami to dziecko będzie miało szczęście.
8. Podsumowanie i podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.