X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39379
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święta Majowe - scenariusz uroczystości

UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI DNI MAJOWYCH "Polska moja Ojczyzna"

Nabywanie świadomości narodowej: mówimy po polsku, jesteśmy Polakami, nasz kraj to Rzeczpospolita Polska.

Cele ogólne:
-angażowanie dzieci nieśmiałych do uczestnictwa w imprezach ogólnoprzedszkolnych.
-kształtowanie postawy patriotyzmu.
-rozbudzanie szacunku dla symboli narodowych.

Cele operacyjne - dziecko:
- nabywa pewności siebie w trakcie indywidualnych występów,
- wzmacnia swoją osobowość,
- zna symbole narodowe,
- poprawnie zachowuje się w czasie śpiewania hymnu,
- poszerza słownictwo i doskonali dykcję,
- rozwija pamięć,
- śpiewa melodyjnie, rytmicznie tańczy.

Rodzaje aktywności: słowna, muzyczna, ruchowa

Metody:
- pogadanka,
- pokaz,
- recytacje, śpiew,
- ekspresja muzyczno-ruchowa

Formy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- występ artystyczny

Środki dydaktyczne:
duża flaga narodowa, polskie godło, kontur Polski z zaznaczoną rzeką Wisłą oraz stolicą – Warszawą, napis „Polska – moja Ojczyzna”, ilustracje przedstawiające Warszawę, Kraków oraz różne polskie regiony, małe flagi państwowe dla poszczególnych dzieci, płyta z nagraniami piosenek i tańców, wiersze o tematyce patriotycznej zaczerpnięte z książki H. Kruk „Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu”.

Przebieg uroczystości:
1. Spotkanie wszystkich grup przedszkolnych na sali gimnastycznej. Wprowadzenie dzieci w tematykę uroczystości „Polska - moja Ojczyzna” poprzez pogadankę na temat symboli narodowych oraz informacje dotyczące obchodów Święta Niepodległości. Pokaz flagi i godła oraz konturu Polski ze wskazaniem Warszawy i rzeki Wisły.

2. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – zwrócenie uwagi na właściwą, wyprostowaną postawę.

3. Prezentacja przez dzieci wiersza pt. „Katechizm dziecka polskiego” Wł. Bełzy w formie dialogu nauczyciel-dzieci:
- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł Biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.

6. Wspólna recytacja utworu Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste” (dzieci trzymają w rękach małe flagi).
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień - to miłość,
biel - serce czyste...
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

7. Indywidualna recytacja utworu Wł. Domaredzkiego pt. „Ojczyzna”:
Wszystko dokoła: dom i przedszkole,
Fabryczne dymy, żelazna kolej...
Kwiaty przy oknie, klon koło bramy,
Słoneczny uśmiech kochanej mamy...
I las, co cieniem dzieci zaprasza-
Wszystko to Polska, Ojczyzna nasza.

8.Przemarsz z flagami przy pieśni pt. „Trzeci Maj", słowa: Rajnold Suchodolski.
1. Witaj majowa jutrzenko
Świeć naszej polskiej krainie Chór
Uczcimy ciebie piosenką Polska nigdy nie zaginie,
Ref. Witaj Maj, 3 Maj
Dla Polaków błogi raj.
2. Nierząd braci naszych cisnął gnuśność w rakach króla spala.
A wtem 3 Maj zabłysnął l nasza Polska powstała.
Ref. Wiwat Maj, piękny Maj Wiwat wielki Kołłątaj.

9.Powrót dzieci do sal przedszkolnych.

Opracowała i prowadziła: Katarzyna Bester

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.