X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer publikacji: 39278
Dział: Przedszkole

Kolorowe dni w przedszkolu - dzień koloru niebieskiego. Scenariusz zajęć

Forma realizacji: co miesiąc organizowany będzie w przedszkolu dzień jednego koloru w formie zabaw grupowych i zespołowych. W tym dniu w jadłospisie pojawią się dania związane z tym kolorem. Rodzice będą proszeni o uwzględnienie w miarę możliwości danego
koloru w ubiorze dziecka.

Cele ogólne:
- rozpoznawanie i nazywanie podstawowych kolorów,
- odszukiwanie określonych kolorów w otoczeniu,
- rozbudzanie dziecięcej aktywności,
- integrowanie dzieci młodszych i starszych podczas wspólnej zabawy,
- tworzenie atmosfery radosnej, wspólnej zabawy;
- kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania,
- doskonalenie sprawności fizycznej,

Metody pracy: podająca, problemowa, samodzielnych doświadczeń

Formy pracy: indywidualna, praca w grupie, zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: sylweta lub maskotka Niebieskiego Smoka, sylwety jagód, bibuły w odcieniach niebieskiego, przeźroczyste naczynie, woda, łyżka, sylwety chmurek w dwóch odcieniach niebieskiego, puzzle przedstawiające niebieskie obrazki (niezapominajka, flag UE, Smurfy, znak informacyjny),

Przebieg zajęć:

1. Powitanie wszystkich dzieci, poprzez zabawę:

Chodźcie wszyscy tu do koła (gest przywołania)
Zabawimy się wesoło (młynek rękami)
Witamy dziś wszystkich Was (ukłon)
Na zabawę nadszedł czas (ręce do góry)
Jedna noga, druga noga (wysunięcie nogi w przód)
Jedna ręka, druga ręka (wysunięcie ręki przed siebie)
Cały tułów oraz głowa (poruszanie tułowiem i głową)
Witamy Was (ukłon).

2. Słuchanie bajki o niebieskim smoku:

Dawno, dawno temu, ziemia roiła się od smoków. W tamtych odległych czasach, smoki były zazwyczaj zielone. Nasza bajka dotyczy jednak smoka, który był całkiem niebieski. Niebieskość smoka nie była jednak jedyną cech: która odróżniała go od innych braci. Wszystkie smok potrafiły ziać ogniem. Niebieski smok tego nie potrafił. Pluł, kaszlał, kichał ale na próżno. Z jego nozdrzy nigdy nie opuścił nawet nikły dymek. Zielone smoki naśmiewały się z niebieskiego brata a jemu było z tego powodu bardzo przykro. Tak bardzo chciał być zielony! Ziać ogniem jak inne smoki! Nasz smok próbował różnych zabiegów. Wszystko na próżno. W końcu nasz bohater pogodził się ze swoim kolorem, choć czasami robiło mu się smutno, gdy napotkane zielone smoki uśmiechały się dziwnie na jego widok.
Pewnego razu niebieski smok wybrał się nad rzekę. Położył się na brzegu i patrzył na wolno płynącą wodę. Nagle poczuł ukłucie. To smokokomar ukłuł go w szyję. Smokomary były bardzo złośliwymi stworzeniami. Nieznośnie bzyczały i były bardzo przebiegłe. Musiały być sprytne, bo gdy smok w porę spostrzegł smokokomara, mógł go usmażyć jednym ziewnięciem. Niebieski smok nie potrafił ziać ogniem, mógł się więc opędzać jedynie skrzydłami i kłapać zębami. Z tegoakurat smokokomary niewiele sobie robiły. Zaczęły krążyć nad głową niebieskiego smoka. Rozdrażniony smok prychnął nozdrzami W kierunku smokokomara, a ten w jednym momencie
zesztywniał i spadł jak kamień z dźwięcznym brzękiem na ziemię. Wokół padłego smokokomara trawa w jednym momencie pokryła się śnieżnobiałym nalotem. Niebieski smok odkrył, że potrafi
ZAMRAŻAĆ.
Kilka dni po tym odkryciu niebieski smok drzemał w lesie niedaleko Jeziora Głębokiego, kiedy nagle coś go przebudziło. Do jego uszu docierały jakieś niepokojące dźwięki od strony jeziora.
Zaniepokojony wyskoczył z lasu i zobaczył topiące się w wodzie dwa małe smoczątka. Niebieski smok nie zastanawiał się ani chwili. Rzucił się W kierunku plaży, wpadł do wody, natężył się i z całych sił wydmuchał z siebie przenikliwe, mroźne powietrze. Woda przed nim w jednej chwili zamieniła się w twardy, lodowy chodnik. Smok wdrapał się na niego i znów zaryczał mrożącym oddechem. Lodowa tafla sięgnęła daleko, aż do samych wyczerpanych smoczątek.
Niebieski smok dotarł do nich po lodzie i powyławiał ich z wody niczym pisklęta z gniazda.
Od tamtego wydarzenia, już nigdy, żaden zielony smok nie naśmiewał się na widok niebieskiego brata.

3. Rozmowa na temat bajki. Podkreślenie, że każdy jest w jakiś sposób wyjątkowy i wszyscy wcale nie musimy być tacy sami, mieć takich samych zdolności i umiejętności. Czasem właśnie odmienność może być zaletą.

3. Poznanie Niebieskiego Smoka. Kolejne grupy przedstawiają się smokowi, wymawiając równocześnie swoje imiona. Dzieci opowiadają smokowi o innych niebieskich przedmiotach.

4. Zadania dla grup:

maluszki: poszukiwanie ukrytych w sali jagód dla smoka

średniaki 1: zrobienie niebieskiej zupy dla smoka. Segregowanie kolorowych bibuł, wybranie niebieskich i przygotowanie smoczej zupy.

średniaki 2: „Chmurki” - dwa odcienie niebieskiego – zabawa klasyfikacyjna - oddzielenie chmurek niebieskich od granatowych.

starszaki 1: Do czego potrzebna jest nam woda? - zabawa pantomimiczna.
Jedno dziecko pokazuje jakie zastosowanie ma woda, reszta zgaduje
(np. mycie, podlewanie, picie...)

starszaki 2: układanie niebieskich puzzli w zespołach (smerfy, niezapominajka, flaga UE, znak
informacyjny)

5. Zabawa na zakończenie: Chmurka do chmurki
Swobodna zabawa do rytm deszczowej piosenki, na przerwę w muzyce i hasło :chmurka do chmurki, dzieci dobierają się parami.

Pożegnanie ze smokiem - smok częstuje wszystkich borówkami amerykańskimi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2019 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.