X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 39237
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bombki i liczby - konspekt zajęć

Data: 13.12.2018
Grupa: Słoneczka
Temat kompleksowy: Już święta
Temat i metoda zajęć: Bombki i liczby

Cele zajęć:
- Cel ogólny:
1. Rozwijanie umiejętności liczenia.
2. Zapoznanie z zapisem cyfrowym liczby 7.
3. Zapoznanie ze zwyczajami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia w różnych krajach.
- Cele szczegółowe – dziecko:
1. Liczy w zakresie siedmiu z użyciem konkretów.
2. Rozpoznaje i nazywa cyfrę 7.
3. Wymienia zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia w wybranych krajach.
Metoda:
1. Słowna
2. Oglądowa
3. Działań praktycznych
Formy:
1. Grupowa
2. Indywidualna
Sposoby różnicowania metod i form pracy:
Indywidualizacja pracy z podziałem na grupy wiekowe.

Środki dydaktyczne: kartoniki z cyframi (od 1 do 7), duże sylwety bombek w różnych kształtach i kolorach, kolędy, paski kolorowej bibuły, cyfra 7, tablica demonstracyjna, karty pracy

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Ćwiczenia w liczeniu – nauczyciel pokazuje dzieciom tablicę demonstracyjną, na której znajdują się dwie gałązki z bombkami. Prosi dzieci, aby obejrzały bombki na jednej gałązce, a potem na drugiej. Dzieci liczą bombki. Pani prosi wybrane dzieci, aby powiedziały jak wygląda pierwsza, druga... siódma bombka.
2. Kolorowe bombki – dzieci szukają ukrytych siedmiu bombek w Sali.
3. Gdzie leży bombka? – dziecko poprawnie stosuje określenie: za, przed, obok, z lewej, z prawej strony.
4. Niezwykłe bombki – Każde dziecko otrzymuje pasek kolorowej bibuły. Porusza się z nim swobodnie po Sali przy dźwiękach tanecznej muzyki. Podczas przerwy w grze układają na dywanie z pasków bibuły wymyślone przez siebie bombki.
5. Wprowadzenie zapisu cyfrowego liczby 7 – dzieci siedzą na dywanie w kole. Każde z nich otrzymuje komplet kartoników z cyframi, od 1 do 7. Nauczyciel stuka w bębenek od 1 do 7 razy, dzieci liczą uderzenia i pokazują kartoniki z odpowiednią cyfrą. Dzieci układają kartoniki według kolejności od 1 do 7. Pokaz i omówienie wyglądu cyfry 7. Pokaz jej prawidłowego kreślenia – kreślenie cyfry 7 w powietrzu, na podłodze, na plecach kolegów lub koleżanek.
6. Słuchanie ciekawostek o Świętach Bożego Narodzenia w innych krajach:
Grecja – nie obchodzi się tu Wigilii. Święta rozpoczynają się 25 grudnia. Na świąteczny obiad pieczona jest PASTRIES. Symbolem świąt jest płaska drewniana misa, w której znajdują się: woda, bazylia i krzyż. Raz dziennie jeden z członków rodziny, zazwyczaj matka, zanurza krzyż w poświęconej wodzie i kropi każdy pokój.
Norwegia – obchodzi się tu Wigilię. Potrawy różnią się w zależności od regionu. Dzieci dostają do picia napój bożonarodzeniowy zwany JULEBRUSEM. Przysmakiem jest deser – krem ryżowy. Kto znajdzie w nim migdał, dostaje marcepanową świnkę. W każdym domu mieszka gnom. Należy o niego dbać, bo inaczej coś spsoci. Dlatego pan domu wynosi mu miseczkę ze smakołykami. Gnom przynosi też prezenty.
Anglia – nie obchodzi się Wigilii. 25 grudnia zasiada się do stołu całą rodziną jedząc nadziewanego, pieczonego indyka i bożonarodzeniowy pudding, w którym jest ukryta moneta. Kto ją znajdzie będzie miał szczęście. Anglicy łamią się ciasteczkami. W tym dniu przemawia królowa składając życzenia swoim poddanym.
Określanie, które zwyczaje, z jakiego państwa podobają się dzieciom najbardziej.
7. Karta pracy – ewaluacja – pisanie po śladzie cyfry 7.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.