X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39124
Przesłano:

Brzydkie Kaczątko - konspekt zajęć

KONSPEKT DO INDYWIDUALNYCH ZAJĘĆ REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH DLA UCZNIÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE W STOPNIU UMIARKOWANYM, ZNACZNYM, GŁĘBOKIM

Data: 10.01.2019 r.
Czas trwania: 2 h (2 x 60 minut)
Prowadząca: mgr A. Kalarus, mgr J. Konopka – Świgut
Miejsce pracy: dom ucznia / sala zajęciowa
Uczeń: Damian W. / kl. II ua
Cele zajęć:
- stymulacja dłoni wodą
- ćwiczenia oddechowe
- doskonalenie umiejętności koncentrowania uwagi na przedmiocie
- kształtowanie umiejętności zabawy przedmiotem
- kształtowanie umiejętności komunikacyjnych (reagowania na proste polecenia)
- rozwijanie kreatywności i samodzielności
- czerpanie radości z zabawy
- muzykoterapia
- stymulacja słuchowa
- wzbudzanie aktywności własnej dziecka
- doskonalenie kontaktu i współpracy z nauczycielem
kształtowanie umiejętności poprawnego i skutecznego porozumiewania się werbalnego i pozawerbalnego
- kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania z rówieśnikami i dorosłymi
Formy pracy: indywidualna / grupowa
Metody nauczania: słowne, poglądowe, czynnościowe, praktycznego działania, naśladownictwa.
Środki dydaktyczne: woda, miska, gumowe kaczuszki, płyta cd z piosenką: ,,Kaczka Dziwaczka’’, odtwarzacz cd, instrumenty muzyczne, piórka, wiatraczek, suszarka do włosów, płyta cd z muzyką ,,Jezioro Łabędzie’’ P. Czajkowskiego, wzór łabędzia, klej, kartka papieru, odzież, okruszki chleba, kaczki, staw, puzzle.

Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wstępne
1. Powitanie:
- nawiązanie z dziećmi kontaktu
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,dzień dobry’’
- głośne wypowiedzenie imion uczniów

II. Zajęcia właściwe
1. Zagadka dotycząca tytułu bajki – dzieci odgadują tytuł. Zabawa z wodą:
W dużym naczyniu z wodą np: misce umieszczamy gumowe kaczuszki, które można ponumerować tzn; czyja należy do jakiego dziecka. Uczestnicy zabawy bawią się w dmuchanie, czyja pierwsza dopłynie do mety to dziecko wygrywa.

2. Muzykoterapia
Zajęciom towarzyszy piosenka pt: ,,Kaczka Dziwaczka’’:
- dzieci próbują naśladować gestami zachowanie kaczki
- słuchają piosenki i śpiewają wspólnie z nauczycielem
- przy użyciu instrumentów muzycznych wygrywają znaną melodię, dzieci mniej sprawnie ruchowo postukują, nasłuchują, uderzając rękoma przy wsparciu nauczyciela
- naciskanie gumowej, piszczącej kaczuszki w celu uruchomienia dźwięku

3. Stymulowanie dotyku
- pocieranie szyi, dłoni, stóp piórkami
- zanurzanie rąk w piórkach

4. Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej:
- zasypywanie dzieci piórkami
Można użyć wiatraczka lub suszarki do włosów, aby wprawić w ,,ruch’’ piórka.
- obserwacja spadających piórek
- zdmuchiwanie piórek z dłoni

5. Taniec ruchowy:
Poruszanie się w rytmie muzyki: ,,Jezioro Łabędzie’’ P. Czajkowskiego.

6. Zajęcia plastyczne:
- wyklejanie piórkami gotowego wzoru łabędzia
- moczenie palców w kleju, rozsmarowywanie o na kartce papieru

7. Uspołecznianie:
Przygotowujemy dzieci do wyjścia na dwór (samoobsługa – nakładanie odzieży)
- obserwacja otaczającej przyrody i najbliższego otoczenia, nasłuchiwanie dobiegających odgłosów pojazdów, zwierząt, ludzi
- karmienie kaczek w pobliskim stawie; rzucanie okruszków chleba, obserwacja ptaków

8. Dokończ zdania i wybierz prawidłową odpowiedź.

I. Brzydkie .....
a) kurczątko b) kaczątko c) kociątko
II. Brzydkie kaczątko przemieniło się w pięknego .....
a) księcia b) konia c) łabędzia
III. ,,Nie jesteś jednym z nas’’ – mówiły:
a) dzieci b) czarodziejskie przedmioty c) zwierzęta
IV. Kaczątko uciekło bo:
a) wszyscy się z niego śmiali b) chciało odnaleźć mamę c) szukało swojego stada
V. Kiedy kaczątko dorosło zobaczyło swoje odbicie w ...
a) lustrze b) stawie c) szybie

9. Określenie cech brzydkiego kaczątka: (szare, niezgrabne, zalęknione, ciekawe świata, osamotnione, spragnione przyjaźni).

10. Wybierz z rozsypanki wyrazowej te słowa, które występują w bajce:
Gospodarstwo, zamek, kaczątko, Calineczka, komnata, zwierzęta domowe, król, staw, czarownica, łabędzie, miotła, Bestia, buty, wrzeciono, krasnoludki, sanie.

11. Układanie puzzli z ilustracjami z bajki.

III. Zajęcia końcowe
1.Rozwijanie sprawności słuchowej - relaks
2. Porządkowanie miejsca zabawy
3. Nagrodzenie wychowanków
4. Pożegnanie:
- podziękowanie i pochwalenie dziecka za udział w zajęciach
- podanie prawej dłoni na wypowiedziane przez nauczyciela słowo: ,,do widzenia’’
- zapowiedź następnego spotkania

Źródła:
Bajka: ,,Brzydkie kaczątko’’.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.