X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39103
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wszyscy dla wszystkich - scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego

KONSEPKT ZAJĘĆ WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

Temat: „Wszyscy dla wszystkich.”
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Cel ogólny:
• Rozbudzanie zainteresowań dzieci różnorodnymi profesjami;
• wzbudzanie poczucia szacunku dla osób wykonujących różnorodne zawody;
• wspieranie preorientacji zawodowej wśród dzieci;
• pobudzanie eksploracji matematycznych w zakresie dostrzegania i kontynuowania rytmów.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• werbalnie wyraża swoje uczucia i chęci związane z marzeniami;
• słucha utworu literackiego;
• wypowiada się złożonymi zdaniami na podstawie wiersza i własnych przeżyć;
• wyraża szacunek wobec różnorodnych profesji;
• wielozmysłowo poznaje świat;
• wyraża rozumienie świata za pomocą komunikatów pozawerbalnych – ruchem.
• układa przedmioty w rytmy;
• odtwarza i komponuje rytmy;
• uczestniczy w zabawach ruchowych;
Metoda: słowna, czynna – zadań stawianych dziecku, Dziecięca Matematyka Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej, Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne.
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne : tekst wiersza J. Tuwima „Wszyscy dla wszystkich”, stetoskop, miara krawiecka, lusterko dentystyczne, łyżka wazowa, instrument, kartoniki, karta pracy

Przebieg:

1. Powitanie piosenką „Wszyscy są witamy was”.
2. „Gdy dorosnę to....” – wypowiedzi dzieci na temat zawodów jakie chciałyby wykonywać w przyszłości.
3. Wysłuchanie wiersza J. Tuwima „Wszyscy dla wszystkich” (Załącznik 1.) – rozmowa na temat zawodów ukazanych w wierszu, utrwalanie wiadomości na ich temat, określanie czym zajmują się osoby w danej profesji. Próby odpowiedzi na pytanie, który zawód jest najważniejszy? Podkreślenie wagi wszystkich profesji.
4. Magiczny worek – odgadywanie za pomocą dotyku przedmiotów związanych z różnymi profesjami, określanie komu w pracy może przydać się wskazany przedmiot. (stetoskop, miara krawiecka, łyżka wazowa, lusterko dentystyczne, instrument itd.)
5. Zabawa ruchowa „Do góry i na dół” – pląs do muzyki.
6. „Zaklęty klucz” – dostrzeganie i kontynuowanie rytmów, próby samodzielnego tworzenia rytmów. Wykonanie karty pracy (Załącznik 2)
7. „W zaczarowanym worku” – zabawa relaksacyjna wg Weroniki Sherborne.
8. Podziękowanie i zakończenie zajęć.

Załącznik 1.
Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby co uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?

A i murarz by przecie
Na robotę nie ruszył,
Gdyby krawiec mu spodni
I fartucha nie uszył.

Piekarz musi mieć buty,
Więc do szewca iść trzeba,
No, a gdyby nie piekarz,
Toby szewc nie miał chleba.

Tak dla wspólnej korzyści
I dla dobra wspólnego
Wszyscy muszą pracować,
Mój maleńki kolego.

Załącznik 2.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.