X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39054
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesołe bałwanki. Wprowadzenie drukowanej litery B, b na podstawie wyrazu podstawowego "bałwan"

TEMAT: ,,Wesołe bałwanki”
Wprowadzenie drukowanej litery „B, b” na podstawie wyrazu podstawowego „bałwan”.
Cele zajęć :
dziecko:
- tworzy wielozdaniowe wypowiedzi o swoich doświadczeniach związanych z lepieniem bałwana,
-doskonali słuch fonematyczny,
- zapoznaje się z nową literą drukowaną B, b i sposobem jej pisania,
- rozpoznaje litery „B,b”,
- czyta sylaby i wyrazy zawierające poznane litery
- śpiewa piosenkę „Zimowa poleczkę”
- wyrabia umiejętności współpracy z innymi,
-aktywnie uczestniczy w zabawach.

Metody pracy : słowna, praktycznego działania, pokazowa.
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
-płyta CD z podkładem muzycznym,
- nagranie piosenki: ,,Zimowa poleczka”,
- zagadka słowna,
- ilustracja bałwanka,
- wyrazy do globalnego czytania,
- biały papier,
- przedmioty do lepienia bałwana,
-przedmioty zaczynające się na głoskę ,,B’’,
- kontury litery ,,B,b”,
-patyczki higieniczne,
-farby,
- emblemat litery B, b.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Wspólny taniec poleczki: ,,Zimowa poleczka”.
Zimową poleczkę na śniegu lub lodzie
Kochają bałwanki i tańczą ją co dzień
Zimową poleczkę na soplach gra wiatr
Bałwanki się cieszą – o tak, właśnie tak
Ref.: Ha, ha, ha, ha
Hi, hi, hi, hi
Śniegowe bałwanki
To my, właśnie my
Gdy w rękach miotełki, na głowach garnuszki
Z węgielków lśnią oczka i same mkną nóżki
Zimową poleczkę na soplach gra wiatr
Bałwanki się cieszą – o tak, właśnie tak!
Ref: Ha, ha, ha, ha...
Stanęły na chwilkę, by otrzeć pot z czoła,
Lecz skoczna muzyka do tańca nas woła,
Zimową poleczkę na soplach gra wiatr,
Bałwanki się cieszą – o tak, właśnie tak!
Ref: Ha, ha, ha, ha
2. Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki, określenie nastroju utworu, wyodrębnienie zabawnych treści.
3. Zabawa słowna: ,,Dobieranka” – dzieci wkładają do pudełka przedmioty zaczynające się na literkę, która jest w jego wewnątrz: buty, balony, butelkę, buraka, banana, bilet, batona, papierowego bałwana ).
4. Wprowadzenie drukowanej litery B,b na podstawie wyżej wymienionej zabawy oraz słownej zagadki: . „ Jaką głoskę słychać na początku słowa: buty, balon, burak, bałwan itp.?”(b).
W oczach węgielki
z marchwi nos wielki.
Na śniegu stoi.
Ciepła się boi. BAŁWAN
- wyeksponowanie sylwety bałwana
- analiza i synteza głoskowa: ułożenie modelu wyrazu, podział na głoski, samogłoski i sylaby,
- omówienie wyglądu i kształtu poznanej litery (do czego jest podobna, z czym się kojarzy, co przypomina).
5. Wypowiedzi dzieci na temat ich doświadczeń związanych z lepieniem bałwana.
6. ,,Lepimy bałwana” zabawa grupowa przy muzyce z wykorzystaniem białego papieru oraz dodatków potrzebnych do ulepienia bałwana.
7. Prezentacja i umieszczenie wprowadzonej litery na tablicy.
8. Stemplowanie konturów litery ,,B, b” patyczkami higienicznymi .
9.Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.