X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39013
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyka z Darami Froebla - rytmy

Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich z użyciem Darów Froebla

Tytuł: Matematyka z Darami Froebla- rytmy.

Data: 24.01.19

Wiek : 3-latki

Cel główny;
• Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwijaniu pojęć matematycznych- rytmy.

Cele Szczegółowe
• Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała.
• Rozwijanie orientacji w przestrzeni.
• Rozbudzanie zainteresowania rytmizacją w przyrodzie.
• Ćwiczenie umiejętności skupienia uwagi.
• Zachęcanie do podejmowania działań gospodarczych.
• Rozwijanie kreatywności.

Metody:
• Grupa metod czynnych.
• Grupa metod słownych.
• Grupa metod oglądowych.

Formy:
• Indywidualna
• Grupowa
• Zbiorowa

Pomoce dydaktyczne:
Nagranie piosenek do zabaw ruchowych, Dary Freobla, łapki na muchy, misie, koła, pałeczki, cytryny, woda, miód, kolorowe kartki, kolorowe koła, patyczki , kleje, nożyczki.

Przebieg.

1.Powitanie.
• Dzieci stają na obwodzie koła tańczą i śpiewają w rytm muzyki
pt: ,,Całuski”.
Piosenka :,,Całuski”
Wesoło witamy, wesoło witamy wszystkich Was, wszystkich Was. Radośnie śpiewamy, radośnie śpiewamy cały czas, cały czas.
Ciekawe, ciekawe
co robić będziemy?
Co teraz, co teraz
dla Was szykujemy? ( bis)
Ref. Raz, dwa, trzy! Całuski, całuski dzisiaj dla Was mamy, całuski, całuski
damy Wam (bis)
2. Orientacja w schemacie własnego ciała.
• Dzieci stoją na obwodzie koła , otrzymują od nauczyciela łapkę na muchy i w rytm piosenki pt:,, Lata mucha koło ucha” dotykają łapką różne części ciała.

Piosenka ,,Lata mucha koło ucha”
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło ucha. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło nosa. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło czoła. Sio!
Bo ta mucha, bo ta mucha, bo ta mucha jest wesoła.

Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło głowy. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło brody. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło oka. Sio!
Patrzy na mnie, patrzy na mnie, patrzy na mnie gdzieś z wysoka.

Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło nogi. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło stopy. Sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło brzucha. Sio! Zaraz wleci, zaraz wleci, zaraz wleci do fartucha.

• Dzieci stojąc w kole na dywanie, recytują wiersz i pokazują części ciała.

D. Gellner "Jestem duży"

Jestem duży!
Byłem mały.
Wróżki mnie zaczarowały!
Jakie wróżki?
Dobre wróżki!
I urosły moje nóżki,
i urosły moje ręce,
włosów też mam chyba więcej.
Patrzcie, jak urosłem cały,
chociaż byłem taki mały!

3. Orientacja w przestrzeni. Dzieci siedzą na dywanie, zadaniem przedszkolaków jest ustawienie przedmiotu według polecenia nauczyciela. Nauczyciel prosi dzieci aby ustawiły misia w kółeczku na dywanie. Następnie wręcza dzieciom piłeczkę z zestawu darów Froebla i prosi aby ustawiły piłeczkę : przed misiem, za misiem, obok misia, nad misiem i pod misiem.

4. Inscenizacja wiersza. Nauczycielka rozkłada Dar Froebla nr 2 oraz przygotowane z innych Darów Froebla pacynki. Nauczycielka inscenizuje wiersz pt ,,Dzień i Noc”. Rozmowa na temat wiersza zwrócenie uwagi na dwie pory dnia, dzień i noc. Nawiązanie do powtarzalności dnia i nocy.

Arkadiusz Łakomiak ,,Noc i dzień”

Noc chwaliła się przed dniem:
„Jestem piękna, dobrze wiem.
U mnie księżyc jest i gwiazdy.
A u ciebie - dzień jak każdy.

Miewam również piękne sny,
Przyznać musisz nawet ty.
A do tego mam komety,
Noc piękniejsza jest niestety.

Słyszysz, jak jest pięknie tu?
Co odpowiesz mi więc dniu?”

„U mnie ciepłe świeci słońce,
Piękne kwiaty są na łące,
Rzeki, lasy, góry mam,
I nie jestem wcale sam.

Więc mi nie mów, ja cię proszę,
Bo ciemności twej nie znoszę!
Wszystkie dzieci już wybrały,
Wolą dzień, niż twe przechwały!”

5. Dary Froebla. Układanie rytmów na dywanikach z użyciem darów Froebla.
• Dzieci otrzymują od nauczyciela wycięte koło z papieru i układają na dywaniku rytm: koło-słońce, półkole – księżyc.
• Następnie nauczycielka zwraca uwagę na porę roku. Zimą jest noc długa a dzień krótki. Dzieci otrzymują patyczki z Darów Froebla i układają patyczki rytmicznie, długi, krótki, długi, krótki.

6. Zabawa ruchowa.
• Wystukiwanie rytmu pałeczkami o podłogę do rytmicznej melodii.
• Wyklaskiwanie rytmu za nauczycielem, zwracanie uwagi na prawidłową kolejność.
7. Zabawa przy stoliku. Nauczycielka zaprasza dzieci do trzech kącików.

• Kącik gospodarczy- wyznaczona grupa dzieci przygotowuje z cytryny, wody, mięty oraz miodu lemoniadę dla koleżanek i kolegów.
• Kącik twórczy- wyznaczona grupa dzieci wykonuje kukiełki dnia i nocy z przygotowanych pomocy plastycznych
• Kącik Darów Froebla- wyznaczona grupa dzieci układa rytm wg wzoru

Opracowała mgr Anna Cygler

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.