X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 39002
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z wodą - rozmowa na podstawie prostych doświadczeń z wykorzystaniem wody

Konspekt zajęć

Grupa wiekowa: 4 – latki, „Przyrodnicy”
Prowadzący: Anna Kosińska
Data: 20.12.2018

Temat: „ Zabawy z wodą” – rozmowa na podstawie prostych doświadczeń z wykorzystaniem wody

Cele operacyjne:
Dzieci będą:
- poznawały właściwości i stany skupienia wody, poprzez obserwacje , proste
doświadczenia i wyciąganie wniosków,
- dowiadywały się jakie ma znaczenie woda dla roślin, ludzi i zwierząt oraz jaki jest
obieg wody w przyrodzie,
- kształtowały umiejętność logicznego myślenia oraz wyciągania wniosków na
podstawie obserwacji,
- aktywnie uczestniczyły w zajęciu stosując się do umów i poleceń nauczyciela,

- czynne: doświadczeń, zadań stawianych dziecku,
- oglądowe: pokaz, obserwacja,
- słowne: rozmowa, instrukcje, objaśnienia, polecenia, pochwały,
Metody pracy:

Formy pracy: praca z całą grupą,

Środki dydaktyczne: szklanka wody, kostki lodu, obrazki przedstawiające człowieka pijącego wodę i myjącego się, róża w wazonie z wodą i róża w wazonie bez wody, rybka w słoiku, plansza przedstawiająca obieg wody w przyrodzie, garnek z pokrywką, wysoki wazon, barwnik, soda oczyszczona, ocet zabarwiony barwnikiem, szklanka z naklejoną wesołą i smutna miną, kropelki wycięte z papieru,

Przebieg:

1. Wprowadzenie do zajęć:
1.1. „Powitanka” – zabawa integracyjna ze śpiewem
- Dzieci będą improwizowały treść piosenki za pomocą prostych form ruchu wg pokazu nauczyciela
1.2. „Woda i lód” – rozmowa na podstawie obserwacji wody i lodu :
- Dzieci siadają na dywanie i słuchają zagadki wypowiadanej przez nauczyciela: „służy do picia, służy do mycia bez niej na ziemi nie było by życia” (woda), dzieci odgadują zagadkę, a nauczyciel prezentuje dzieciom wodę w szklance. Dzieci określają jej kolor, zapach, stan skupienia. Następnie nauczyciel prezentuje dzieciom kostki lodu, które dzieci dzień wcześniej włożyły do zamrażarki i pyta co się dzieje z wodą gdy ją zamrozimy? Dzieci odpowiadają, że zamienia się w lód. Następnie nauczyciel pyta co się stanie jak ogrzejemy kostki lodu? I stawia pudełko z kostkami lodu na grzejniku.
2. Rozwiniecie:
2.1. „Do czego potrzebna jest woda?” – pogadanka
- Nauczyciel inicjuje rozmowę na temat wody, pyta dzieci:
• do czego potrzebna jest woda człowiekowi? (Nauczyciel prezentuje obrazki wykorzystania wody do picia, do mycia przez człowieka, dzieci )
• a czy rośliny potrzebują wody? (nauczyciel prezentuje dzieciom różę, którą dzieci dzień wcześniej wstawiły do wazonu bez wody i różę która stała w wazonie z wodą – dzieci wyciągają wniosek że rośliny potrzebują do wzrostu wody)
• a czy zwierzęta potrzebują do życia wody? (Nauczyciel prezentuje dzieciom rybkę w słoiku, dzieci wyciągają wniosek że zwierzęta też potrzebują wody do życia)
2.2. „Kwiatki rosną – kwiatki zwiędły” – opowieść ruchowa do muzyki
- Dzieci będą naśladowały ruchem zgodnie z opowieścią nauczyciela wzrost kwiata oraz więdnięcie przy dźwiękach spokojnej muzyki,
2.3. „Jak woda wędruje w przyrodzie?” – rozmowa na podstawie planszy poglądowej połączone z doświadczeniem z parująca wodą.
- Dzieci dla bezpieczeństwa siadają do stolików, Nauczyciel prezentuje dzieciom na planszy poglądowej obieg wody w przyrodzie i opowiada jak woda wędruje w przyrodzie. Następnie nauczyciel prezentuje dzieciom doświadczenie z parującą wodą z garnka. Dzieci wyciągają wniosek, że parująca woda zamienia się w kropelki.
2.4 „Schowaj się przed deszczem” – zabawa ruchowa
- Dzieci będą maszerowały w rytm tamburynu, na przerwę w muzyce
oznaczającą deszcz dzieci chowają się pod parasolem trzymanym przez nauczyciela
2.5. „Wulkan” – doświadczenie z wodą, octem zabarwionym barwikiem i sodą oczyszczoną
- Wyznaczone dziecko wlewa do wysokiego wazonu wody, kolejne dziecko wsypuje sody do wody, następne dziecko do oddzielnego słoiczka wlewa trochę barwnika do octu, następne dziecko wlewa roztwór octu i barwnika do roztworu wody i sody oczyszczonej. Wszystkie dzieci obserwują efekt połączenia tych wszystkich składników przypominający erupcję wulkanu.
3.Zakończenie:
- Dzieci będą wkładały kropelkę do uśmiechniętej szklanki jeśli zajęcia im się podobały, a do smutnej szklanki jeśli zajęcia im się nie podobały

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.