X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38851
Przesłano:

Działania pisemne. Utrwalenie działań na liczbach naturalnych

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV szkoły podstawowej

Dział programowy: Działania pisemne

Temat: Utrwalenie działań na liczbach naturalnych.

Typ lekcji: Lekcja powtórzeniowa

Cele operacyjne:
- uczeń zna algorytmy pisemnego dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia liczb naturalnych,
- uczeń potrafi obliczy pisemnie wartości wyrażeń arytmetycznych,
- uczeń zna i potrafi zastosować kolejność działań,
- uczeń rozwiązuje zadanie tekstowe z zastosowaniem działań na liczbach naturalnych.

Metody - praktyczne:
- pogadanka powtórzeniowa,
- ćwiczenia na zastosowanie teorii,
- ćwiczenia doskonalące rachunek pisemny,
- rozwiązywanie zadań tekstowych.

Formy pracy:
- praca indywidualna,
- praca w grupach,
- praca z całą klasą.

Środki dydaktyczne:
- kartki z krzyżówką,
- karta pacy,
- plansza do zadania 5,
- kartki z zadaniami tekstowymi,
- kartki z zadaniem domowym

Tok lekcji

1. Przygotowanie do zajęć, podział klasy na 4 grup i sprawdzenie pracy domowej.
2. Pogadanka powtórzeniowa, rachunek pamięciowy.
3. Podanie tematu i celu lekcji.

4. Praca indywidualna - rozwiązanie krzyżówki

Poziomo:
2- znak odejmowania
5 - przeciwieństwo dzielenia
6 – odpowiednik rzymskiej liczby C
9 - odpowiednik rzymskiej liczby I
10 – wynik odejmowania

Pionowo:
1 - element mnożenia
3 - znak matematyczny w postaci dwóch łuków
4 – wynik dodawania
7 - zawsze pierwsza w odejmowaniu.
8 - wynik dzielenia

5.Plansza - droga do skarbu
Zadanie ma formę konkursu między grupami. Każda grupa otrzymuje kartę pracy i mapę skarbu. Po rozwiązaniu każdego przykładu uczniowie odnajdują wynik na planszy i zaznaczają go. Wygrywa grupa, która pierwsza ułoży dotrze do skarbu. Ze względu na różne umiejętności matematyczne członków grupy zadania mają różnorodny stopień trudności.

KARTA PRACY
39+61= 78+18= 29 + 38 =
320+130 = 25 + 48= 450+110 =
84 – 21 = 55 – 46= 100 – 78 =
500 – 70 = 100 – 79 = 400 – 40 =
3589+685 = 3268+8721= 25*16 =
Sumę liczb 148 i 254 zmniejsz o 301 = 101

6. Rozdanie treści zadania (po jednym zadaniu dla każdej grupy). Każda grupa rozwiązuje wylosowane zadanie i jej przedstawiciel prezentuje rozwiązanie.

Zadanie 1
Paula z klasą udała się do opery. Dziewczynka przeczytała, że w operze jest 510 miejsc. Na parterze jest 18 rzędów po 23 miejsc. Na balkonie są rzędy po 12 miejsc. Ile rzędów jest na balkonie?

Zadanie 2
Paweł dostała w prezencie urodzinowym upragnioną książkę. Powieść miała 216 stron. Paweł czytał każdego dnia identyczną liczbę stron i dlatego przeczytał całą powieść w ciągu 8 dni. Ile stron czytał codziennie?
Zadanie 3
W sadzie zapakowano 17 skrzynek jabłek po 14 sztuk. Ile skrzynek trzeba jeszcze zapakować, jeżeli wszystkich owoców jest 532 sztuk?

Zadanie 4
Na nowy rok firma zamówiła gadżety: 152 kalendarzy po 31 zł i 351 długopisy po 2 zł. Ile zapłaciła na zakupy?

7.Podsumowanie lekcji.

8. Podanie pracy domowej. Każdy uczeń otrzymuje kartę z zadaniem tekstowym.

Pani Maria zebrała z plantacji 264 kobiałek truskawek. 12 kobiałek zostawiła w domu, a pozostałe sprzedała po 12 zł za kobiałkę. Ile pieniędzy zarobiła?

Opracowała:
Ewa Dams

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.