X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 38730
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z zimą za pan brat - "Wesołe bałwanki". Scenariusz zajęć diagnostycznych dla rodziców

Scenariusz zajęć diagnostycznych dla rodziców

Temat: Z zimą za pan brat ,,Wesołe bałwanki”
Grupa dzieci : 4-5
Prowadząca: Anna Karlińska

Cel główny:
- Utrwalenie posiadanej przez dzieci wiedzy.

Cele operacyjne:
-rozumie polecenia nauczyciela
- globalnie odczytuje swoje imię
- odróżnia prawa rękę od lewej,
- układa historyjkę obrazkową według własnych możliwości, posługuje się określeniami: najpierw, potem, na końcu
- dzieli wyrazy na sylaby, głoski
- Samodzielnie układa puzzle
- wypowiada się na temat aktualnej pory roku,
- układa przedmioty zgodnie z poleceniem: połóż na górze, połóż na środku, połóż z lewej strony, połóż z prawej strony.
- śpiewa i ilustruje ruchem piosenki,
- posługuje się liczebnikami porządkowymi

Metody
- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku, kierowania własną działalnością dziecka.
- słowne: objaśnienia, opowiadanie nauczyciela, zagadki,
- percepcyjne; pokaz, obserwacja,

Pomoce: koperty z obrazkami, muzyka, wizytówki z imionami dzieci, ilustracje przedstawiające zimę.

Przebieg zajęć:
Dzieci siedzą w kole na dywanie, rodzice siedzą na krzesełku za dzieckiem.

1. Powitanie piosenką
Powitanie uczestników zajęć piosenką ”Góry do góry”.

2. Odnalezienie wizytówki ze swoim imieniem.

3. „Większy, mniejszy i najmniejszy’ – układanie bałwanków wg wielkości.

4. ,,Dziewięć bałwanków” – uważne słuchanie wiersza
• Odsłonięcie umieszczonych w kopertach bałwanków ułożonych w szeregu.
• Przeliczanie bałwanków.
• Wysłuchanie wiersza pt. „Dziewięć bałwanków”.
• Ułożenie bałwanków wg prawidłowej kolejności wynikającej z wiersza.
• Numerowanie kolejnych bałwanków, omówienie wyglądu każdego z nich – posługiwanie się liczebnikami porządkowymi:

Ten pierwszy bałwanek na brzuszek pękaty.
I pasek szeroki, co dostał od taty.
Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.
Czy mu w nim nie ciężko? Kto na to odpowie?
Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.
W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.
A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.
Chyba nic nie słyszy, no, bo nie ma uszu.
A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.
I chce, żeby długo była mroźna zima.
A szósty bałwanek zupełnie malutki.
Szepcze cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”
A siódmy bałwanek, jakby większy nieco.
Woła: „Patrzcie w górę, płatki śniegu lecą”.
A ósmy bałwanek ma kilka wąsików,
Kapelusz na głowie i osiem guzików.
Bałwanek dziewiąty to wielka chudzina.
Ale głośno krzyczy „Niech mróz długo trzyma!”.
autor - WANDA CHOTOMSKA

5. ,,Zima” – swobodne wypowiedzi dzieci na temat aktualnej pory roku.
Na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy sobie o zimie.
- Z czym Wam się kojarzy zima?
- Co takiego dzieje się zimą?
Dzieci po kolei wymieniają atrybuty pór roku. Próbują każdy wyraz podzielić na sylaby i na głoski.

6. „Zimowe Puzzle” – samodzielne układanie puzzli 6 i 10 elementowych.
Karta pracy – liczenie elementów zbioru.

7.”Bałwanek w ogrodzie” – wycinanie szablonu bałwanka i układanie wg poleceń nauczyciela przedmiotów choinki, sanek, chmurki i słonka, położonych w przestrzeni w odniesieniu do bałwanka.

8. Zabawa ruchowa „Magiczna liczba siedem”. Dzieci w kole śpiewają piosenkę i pokazują ruchem poszczególne liczby.

„Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę siedem,
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę siedem,
Zatrzymują się i dalej śpiewając pokazują pewne figury
Tak jest jeden (wysuwają do przodu prawą nogę)
Tak jest dwa (wysuwają do przodu lewą nogę)
Tak jest trzy (klękają na jedno kolano)
Tak jest cztery (klękają na drugie kolano)
Tak jest pięć (klęcząc dotykają do podłogi jednym łokciem)
Tak jest sześć (klęcząc dotykają do podłogi drugim łokciem)

9. Historyjka obrazkowa „Gotujemy”.
Układanie historyjki obrazkowej.
- Posługiwanie się określeniami: najpierw, potem, na końcu

10. Zakończenie zajęć karta pracy „Bałwanek” – poprawianie po śladzie.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Arkusz diagnostyczny dla rodziców

........................................
Imię i Nazwisko dziecka



Temat zajęć: Wesołe bałwanki

Wskaźnik wymagań w postaci umiejętności dzieci
Sytuacja edukacyjna stworzona przez nauczyciela
Umiejętności dziecka w ocenie rodzica

1. Śpiewa i ilustruje ruchem piosenki
Nauczyciel wspólnie z dziećmi śpiewa piosenkę, dziecko naśladuje ruchy piosenki.
Tak
Nie
Z pomocą
2. Globalnie odczytuje swoje imię Dziecko odnajduje swoją wizytówkę.
Tak
Nie
Z pomocą
3.Układa od najmniejszego do największego Dziecko segreguje sylwety bałwanów od najmniejszego do największego.
Tak
Nie
Z pomocą
4.Posługuje się liczebnikami porządkowymi Dziecko uważnie słucha wiersza i układa bałwanki wg jego treści.
Tak
Nie
Z pomocą
5. Dzieli wyrazy na sylaby
Dziecko podaje symbole pór roku i dzieli je na sylaby.
Tak
Nie
Z pomocą

6. Podaje pierwszą głoskę usłyszanego wyrazu Dziecko podaje symbole pór roku i próbuje podać pierwszą głoskę.. Tak Nie Z pomocą
7. Układa puzzle i prawidłowo podje ilość elementów. Nauczyciel rozdaje 6 i 10 elementowe puzzle. Dziecko przelicza je i układa.
Tak
Nie
Z pomocą

8. Prawidłowo posługuje się nożyczkami Dziecko wycina koła do bałwanka.
Tak
Nie
Z pomocą

9. Liczy elementy zbiorów, odwzorowuje zbiory za pomocą liczmanów. Dziecko liczy przedmioty, przyporządkowuje cyfry do liczby poszczególnych zbiorów.
Tak
Nie
Z pomocą

10. Rozróżnia kierunki: prawo-lewo, prosto

Nauczyciel rozdaje dzieciom chmurkę, słonko, sanki, choinkę i bałwanka. Dzieci układają z nich obrazek wg poleceń nauczyciela.
Tak Nie Z pomocą

11. Rozróżnia określenia dotyczące położenia przedmiotów w przestrzeni: nad, obok. Nauczyciel rozdaje dzieciom chmurkę, słonko, sanki, choinkę i bałwanka. Dzieci układają z nich obrazek wg poleceń nauczyciela.
Tak Nie Z pomocą

11. Układa historyjkę obrazkową, posługuje się określeniami: najpierw, potem, na końcu Nauczyciel rozdaje elementy kulinarnej historyjki obrazkowej. Dzieci układają w kolejności co trzeba zrobić najpierw co później i co na końcu.
Tak Nie Z pomocą

*Poprawną odpowiedź zakreślamy w kółko.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.