X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38721
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości przedszkolnej z okazji Dnia Dyni

Grupa: 2,5 – 5 latki
Opracowanie i prowadzenie: Katarzyna Kaptur
Data: 29.10.2018
Temat: „Dynia – praktyczne warzywo”.
Cele główne:
• dostarczenie dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy;
• zapoznanie dzieci z różnym zastosowaniem dyni;
• wdrażanie do aktywnego organizowania i uczestniczenia w zabawach;
• rozwijanie sprawności manualnej;
• rozwijanie zmysłu smaku;
• rozwijanie kreatywności.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• potrafi powiedzieć jakie zastosowanie ma dynia,
• czynnie uczestniczy w zabawach,
• opisuje dynie,
• liczy dynie,
• wykonuje pracę plastyczną,
• degustuje wypieki związane z tematyką dyni.
Formy:
• indywidualna,
• grupowa.
Metody:
• oparta na słowie,
• oparta na oglądzie,
• oparta na działalności praktycznej.
Środki dydaktyczne:
• tekst na temat zastosowania dyni,
• dynie różnej wielkości,
• stroje dyni,
• sylwety dyni dla każdego dziecka,
• elementy do zdobienia sylwet dyni,
• klej dla każdego dziecka,
• pędzelek do smarowania klejem dla każdego dziecka.

Przebieg uroczystości:
• Powitanie – Dzieci dobierają się w pary i tańczą do piosenki „Dzień dobry dzieci”. Gdy muzyka cichnie dzieci witają się różnymi częściami ciała według poleceń nauczyciela np. rączkami, stopami, łokciami.

• Zabawy ruchowe i taneczne z wykorzystaniem utworów:

o „Pociąg” - Dzieci tworzą trzy pociągi i wykonują polecenia jak w piosence;
o „Koniki” - Dzieci poruszają się jak koniki według słów piosenki;
o „Kołyszę się jak kaczka” – Dzieci wcielają się po kolei w różne zwierzątka według słów piosenki;
o „Żabki, rybki, pszczółki” – Dzieci naśladują po kolei tytułowych bohaterów piosenki;
o „Głowa mówi tak, głowa mówi nie” – Dzieci ilustrują gestem słowa piosenki.

• Słuchanie przez dzieci tekstu na temat zastosowania dyni zaczerpniętego ze strony internetowej www.wp.pl.

N. prosi dzieci, żeby uważnie słuchały, ponieważ ich zadaniem odpowiedzieć na pytanie: Jakie zastosowanie ma dynia?
Dawniej w kulturze indiańskiej z dyni wyrabiano różnego rodzaju naczynia oraz rzeźby, widząc w jej kształcie i konsystencji świetny budulec. Dziś ten rodzaj zastosowania jest nadal aktualny, ponieważ wydrążona dynia stała się symbolem amerykańskiego święta Halloween, co ma swoje podłoże w wierzeniach, że warzywo posiada moc sprowadzania duchów zmarłych.
Dynia ma niezliczone zastosowania w przemyśle spożywczym i przetwórczym. Wyrabiane są z niej dżemy, powidła, a także przeciery i soki dla niemowląt.
Ponadto, istnieje wiele przepisów na pierogi, placki i zupy z dyni. Świetnie sprawdzi się także w sałatkach, tartach, babeczkach i zapiekankach, a dzięki swojej intensywnie pomarańczowej barwie dynia zastąpi żółtka jaj w ciastach drożdżowych.
Dynia znalazła również zastosowanie w kosmetyce. Ekstrakty i olejki z pestek dyni są bazą dla kremów odżywiających oraz nawilżających.

• „Opisujemy dynie” – N. prosi wybrane dzieci, aby spróbowały opisać ustawione w rzędzie dynie.

N. zadaje pytania mające pomóc w opisie:
o Jakiego koloru są dynie?
o Które dynie są małe a które duże?
o Jakie dynie są w dotyku, szorstkie czy gładkie, twarde czy miękkie?

• „Liczymy dynie” – N. prosi wybrane dziecko, aby policzyło dynie, w razie problemów pomaga.

• Prezentacja strojów wszystkich dzieci. N. prosi dzieci żeby wstały i po kolei wychodziły na środek, jedno po drugim, aby zaprezentować swój strój.

• Zabawy ruchowe z dynią w roli głównej: skoki przez dynie, slalom, turlanie dyni, siadanie na dyniach, slalom na czworakach.

• Drążenie w wybranej dyni oczu, nosa i ust. N. prosi dzieci o wspólne wybranie dyni, w której zostaną wycięte oczy, usta i nos.

• Praca plastyczna „Wesołe dynie” – Dzieci otrzymują wycięte z pomarańczowego papieru sylwety dyni oraz elementy do ich ozdabiania. Zadaniem dzieci jest przyklejenie tych elementów w taki sposób aby utworzyły spójną całość.

• Degustacja wypieków związanych z tematyką dyni: ciast, babeczek itp.

• Ewaluacja zajęć – rozmowa z dziećmi na temat tego czy zajęcia im się podobały czy nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.