X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38631
Przesłano:

Zasady prawidłowego żywienia, grupy produktów. Konspekt zajęć technicznych

KONSPEKT ZAJĘĆ TECHNICZNYCH

Klasa: 6 szkoła podstawowa

Nauczyciel: Ilona Wandasiewicz

Czas: 90 minut.

Temat: Zasady prawidłowego żywienia, grupy produktów.

CELE:
- uczniowie świadomie się odżywiają
- znają składniki pokarmowe i jaką spełniają rolę w organizmie
- wyjaśniają znaczenie składników pokarmowych (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne)
- znają rolę i skutki niedoboru lub nadmiaru niektórych składników pokarmowych w organizmie
- znają zasady racjonalnego odżywiania się
- efektywnie współpracują w grupie

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, papier szary, wycinki z gazet, kredki, klej, nożyczki

Forma pracy: zespołowa, grupowa

Metody: pokaz, pogadanka, rozmowa, ćwiczenia praktyczne

Przebieg zajęć:

1. Czynności organizacyjne – sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

2. Nauczyciel przedstawia prezentację multimedialną na temat zasady prawidłowego żywienia i grup produktów.

a) Krótki wstęp do tematu, nauczyciel wspólnie z uczniami omawia zasad racjonalnego odżywiania.

Człowiek, aby żyć potrzebuje produktów, które są dostarczane do jego organizmu wraz z pokarmem. Ważne jest:, co jemy, jak jemy, kiedy jemy. Ważne jest również, aby w dziennej racji pokarmowej znalazły się wszystkie składniki potrzebne organizmowi.
Zasady racjonalnego żywienia:
• Zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w określonych ilościach.
• Jedzeniu z umiarem, nie przejadaniu się.
• Regularnym spożywaniu posiłków.
• Kulturze spożywanych posiłków, estetyka podawania.
• Wysiłek fizyczny, 1 godzina dziennie.
• Picie dużo wody.

b) Nauczyciel rozdaje uczniom notatki, w których zawarte są informacje na temat podziału składników odżywczych: budulcowych, regulujących i energetycznych (omawia poszczególne składniki)

• Budulcowe – mają za zadanie budowę i odbudowę tkanek. Występują w produktach mlecznych, mięsie i warzywach.
• Energetyczne – podtrzymują życie, odpowiadają za stałą temperaturę ciała. Dostarczane w tłuszczach, skrobi i cukrach.
• Regulujące – regulują procesy życiowe, przemianę materii, wchłanianie. Występują w owocach i warzywach, mięsie, rybach, wodzie mineralnej.

c) Przedstawienie składników pokarmowych (woda, białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, sole mineralne) oraz jaką rolę pełnią w organizmie człowieka - ich niedobór i nadmiar.

Woda – potrzebna w trawieniu i oczyszczaniu organizmu.

Białka - służą do budowy i odbudowy komórek, dzielimy je na:
- roślinne ( soja, fasola, groch, ziarna zbóż, orzechy).
- zwierzęce (mleko, ryby, mięso, przetwory mleczne, jaja).
Niedobór – zaburzenia wzrostu i rozwoju, spadek ciała, odporności, infekcje.
Nadmiar – niekorzystnie wpływa na nerki i wątrobę.

Tłuszcze dzielimy na:
- roślinne (olej, oliwa, margaryna, nasiona np. migdały, dynia, słonecznik).
-zwierzęce (masło, smalec, słonina, boczek, kiełbasa).
Niedobór – pogorszenie wzroku, skóry, włosów, paznokci, zmiany alergiczne.
Nadmiar – otyłość, przeciążenie wątroby, choroby serca, cholesterol (odkłada się w naczyniach krwionośnych).

Węglowodany - źródło energii dla układu nerwowego i krwionośnego.
- występują: w produktach zbożowych, pieczywo, makarony, mąka pełnoziarnista, płatki zbożowe, kasza, ryż, ziemniaki, cukier, miód, owoce, warzywa.
Niedobór – szybkie męczenie się, osłabienie, senność, rozdrażnienie, problem z koncentracją.
Nadmiar – próchnica zębów, otyłość (nadwyżkę organizm gromadzi w tkance tłuszczowej)

Witaminy dzielimy na:
- rozpuszczalne w tłuszczach: A,D,E,K.
- rozpuszczalne w wodzie: C, B, PP.

Składniki mineralne:
- makroelementy i mikroelementy: wapń, chlor, magnez, fosfor, potas, sód, żelazo, jod, siarka i inne.
- występują w: rybach, warzywach, owocach, sokach, nabiale, wodzie mineralnej.

3. W grupach uczniowie wykonują plakaty (na papierze szarym) na temat składników pokarmowych. Wycinają z gazet obrazki z produktami spożywczymi, projektują według własnego pomysłu.

4. Podsumowanie zajęć, nauczyciel wspólnie z uczniami oceniają plakaty.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.