X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38608
Przesłano:

Scenariusz zajęć o utworach literatury dziecięcej

Scenariusz zajęć o utworach literatury dziecięcej

Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci,
- zachęcanie do uważnego słuchania czytanych bajek,
- wdrażanie do poszanowania książek,
- stwarzanie okazji do zaprezentowania znajomości literatury przez dzieci,

Cele operacyjne:
Uczeń:
- potrafi rozwiązać postawione przed nim zadania,
- posiada wiadomości dotyczące literatury dziecięcej,
- potrafi ułożyć puzzle,
- umie rozpoznać muzykę z wybranych bajek,
- potrafi wykonać plakat na podstawie wysłuchanego słuchowiska,
- umie rozpoznać rekwizyty kojarzące się z wybraną bajką,

METODY
gry i zabawy ruchowe, pogadanka, burza mózgów, zajęć praktycznych, inscenizacja;
FORMY PRACY
indywidualna, grupowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zestaw pytań do bajek, puzzle, rekwizyty (pantofelek, jabłko, piernik czekoladowy, czerwona czapeczka), ilustracje bajkowych postaci, piosenki, dyplomy, prezentacja multimedialna H.CH. Andersen – życie i twórczość, słuchowisko Calineczka.

Przebieg zajęć
Powitanie dzieci, przedstawienie celu i przebiegu zajęć.
I. Rozwiązywanie zagadek dotyczących znanych bajek.
1. Dwa łasuchy tym się szczycą, że wygrały z czarownicą. (Jaś i Małgosia)
2. Ciągnie sieci stary rybak. Ach, skarb jakiś złowił chyba. Skarb ten ludzkim mówi głosem:Puść mnie, puść mnie, proszę.( Złota rybka)
3. Była taka malutka, cal wysokości miała. Wiele przygód przeżyła, nim króla Elfów spotkała... (Calineczka)
4. W chacie krasnoludków mieszka, prześliczna królewna...(Śnieżka).
5. Gdy potarł lampę zakurzoną, od razu miał rzecz wymarzoną.(Aladyn).
6. Na podwórku je tępiono, kto powie dlaczego? Gdy podrosło łabędzie przyjęły je jak swego.(Brzydkie kaczątko).
7. Jaka osoba z dawnych bajek, na miotle w podróż się udaje?(Czarownica).
8. Jaki to kotek w krainie bajek, co chodzi w butach i kurzy faję? Kapelusz z piórem nosi na głowie, co to za kotek? Kto mi powie? (Kot w butach).
9. Chłopiec z bajki znany, z drewna wystrugany. Kiedy kłamał w głos strasznie rósł mu nos. (Pinokio).
10. Każda królewna, a tym bardziej ona, uważać winna na wrzeciona. (Śpiąca królewna).
11. Jaka to dziewczynka ma roboty wiele, a na pięknym balu, gubi pantofelek...(Kopciuszek)
12. Prześliczna panienka, czerwona sukienka, przez las idzie dróżką, spotyka wilczysko...(Czerwony Kapturek)

II . Rozpoznawanie muzyki z bajek.
III. Krzyżówka z hasłem bajka.
IV. Praca w grupach. Odpowiedzi na pytania

1. Kim była Matka chrzestna Kopciuszka? (wróżką)
2. Kto szukał Kopciuszka po balu i jak go znalazł? (książe, przymierzał pantofelek)
3. W jaki sposób Caliczeczka pojawiła sie na świecie? (z nasiona)
4. Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotkali chatkę z pierniczka? (Jaś i Małgosia)
5. Do kogo szedł Czerwony Kapturek? (babci)
6. Kogo wystrugał Dżepetto, stolarz? (Pinokia)
7. U kogo zamieszkała Śnieżka, gdy zabłądziła w lesie? (u krasnoludków)

V. Rozpoznawanie rekwizytów. Zabawa dydaktyczna „Czarodziejski kuferek”.
Czerwony Kapturek: koszyczek
Calineczka: doniczka
Pinokio: pajacyk, kawałek drewna
Królewna Śnieżka: jabłko, lusterko
Kot w butach: kapelusz, but
Jaś i Małgosia: pierniki
Brzydkie Kaczątko: kaczorek, jajko
Kopciuszek: pantofelek, różdżka, dynia
Księżniczka na ziarnku grochu: poduszka, ziarnko grochu
VI. Uzupełnianie cytatów.
1. Żeby kózka nie skakała, ...(to by nóżki nie złamała)
2. Był sobie słoń, wielki – jak słoń.
zwał się ten słoń...(Tomasz Trąbalski)
3. Pan kotek był chory i ... (leżał w łóżeczku)
4. Nad rzeczką opodal krzaczka... (mieszkała Kaczka Dziwaczka)
5. Biega krzyczy pan Hilary:
gdzie ...(są moje okulary)
6. Tańcowały dwa Michały,
jeden duży...(drugi mały)
7. Murzynek Bambo w Afryce mieszka,
czarną ma skórę...(ten nasz koleżka)

VII. Układanie puzzli
Każda grupa otrzymuje ilustrację pociętą na kilka części. Po ułożeniu obrazka podaje tytuł utworu, którego on dotyczy.
VIII. Prezentacja multimedialna – H.CH. Andersen – życie i twórczość.
IX. Wykonanie plakatu na podstawie słuchowiska Calineczka H.Ch.Andersena.
X. Prezentacja prac na forum klasy.
XI. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i wręczenie dyplomów.

Opracowała:
mgr Anna Wąs

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.