X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38456
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pisanki, kraszanki, jajka... Scenariusz zajęć

Konspekt zajęć
Grupa VI „Żuczki” – dzieci sześcioletnie
Opracowała: J. Jagielicz
Temat kompleksowy: Święta Wielkanocne.

Temat szczegółowy: Pisanki, kraszanki, jajka....

Cele ogólne:
- zapoznanie z tradycjami wielkanocnymi,
- wdrażanie do uważnego słuchania opowiadania,
- rozwiązywanie zagadek,
- ustalanie kolejności zdarzeń w historyjce obrazkowej,
- czytanie globalne wyrazów, odczytywanie zdań przez chętne dzieci
- udział w konkursie wielkanocnym, podział na grupy,
- ćwiczenia w przeliczaniu,
- wykonywanie ozdoby wielkanocnej – kurczak na patyku,
- wspólne zabawy ze śpiewem.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• zna symbole wielkanocne,
• potrafi uważnie słuchać,
• rozwiązuje zagadki, ustala kolejność zdarzeń w historyjce
• wypowiada się pełnymi zdaniami,
• wie, że należy zgłaszać się do odpowiedzi,
• przelicza elementy w zbiorze, porównuje ich liczebność,
• sprawnie wykonuje pracę plastyczną, potrafi posługiwać się nożyczkami,
• chętnie śpiewa poznane piosenki, potrafi poruszać się w rytmie muzyki, tańczy,
• potrafi pracować indywidualnie oraz w grupie,
• przestrzega zasad bezpieczeństwa podczas zabaw.

Metody:
słowna, oglądowa, czynna.

Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD, plansze demonstracyjne – ilustracje związane ze świętami wielkanocnymi, puzzle – kolorowanka, zagadki, ilustracje do historyjki obrazkowej, liczmany, emblematy do zabaw ruchowych, chusta animacyjna, wyrazy, zdania czytania globalnego, sylwety kurczaka do wycięcia, patyczki do szaszłyków, cyfry, koła hula – hop.

Przebieg zajęć:

1. Wykonanie pląsu „Powitanie”, wspólna zabawa przy muzyce.
2. Przypięcie dzieciom emblematów - jajek – do zabawy ruchowej- „Szukam swojej pary”.
3. Wstępna rozmowa na temat zbliżających się świąt wielkanocnych. Omówienie symboli wielkanocnych. Rozwiązywanie zagadek o tematyce świątecznej.
4. Wysłuchanie opowiadania pt. „Pisankowa bajeczka” Agnieszki Galicy czytanego przez nauczyciela. Wykorzystanie sylwet jajek do opowiadania.
5. Omówienie treści bajki. Dziecko odpowiada na pytania zdaniami, pamięta żeby zgłaszać się do odpowiedzi.
6. Zabawa ruchowa „Umiem dobrze liczyć”. Dzieci bawią się do piosenki „Pisanki”, na przerwę w muzyce tworzą koła po tyle osób w każdym, jaką cyfrę pokazuje nauczyciel.
7. Ustalenie kolejności zdarzeń w historyjce obrazkowej „O kurczaku i jajkach”.
Dzieci numerują obrazki, wymyślają samodzielnie zakończenie. Następnie sprawdzają, czy wymyślone przez nich zakończenie jest takie samo jak w historyjce obrazkowej.
8. Zabawa ruchowa przy muzyce „Taniec kurcząt w skorupkach” do muzyki poważnej z cyklu „Obrazki z wystawy”.
9. Przeliczanie liczmanów, grupowanie liczmanów w zbiorach po tyle samo, o kilka mniej, o kilka więcej.
10. Zabawa z chustą animacyjną do piosenki „Na podwórku koło bramy”. Spacer z chustą wg wskazówek nauczyciela do muzyki, przechodzenie pod chustą itp.
11. Quiz z podziałem na grupy chłopcy kontra dziewczynki. Dzieci z pomocą nauczyciela ustalają, kto ma wykonać dane zadanie.
• układanie puzzli
• odczytanie zdania
• wyścig z jajkiem
• odpowiedzi na pytania dotyczące świąt
Podsumowanie konkursu, przeliczenie punktów. Ustalenie zwycięzców.
12. Wykonanie pracy plastycznej. „Kurczak na patyku”. Dziecko potrafi posługiwać się nożyczkami, wycina po śladzie, dokleja ozdoby. Dba o estetykę pracy, sprząta po skończonym zadaniu.

QUIZ wielkanocny„Zgaduj - zgadula”

1.Jak nazywają się święta, które są symbolem zmartwychwstania Jezusa?

a. Święta Wielkanocne
b. Święta Bożego Narodzenia

2.W jakim dniu tygodnia idziemy ze święconką do kościoła?

a. w poniedziałek
b. w sobotę

3.Co nie pasuje do koszyczka wielkanocnego?

a. baranek
c. karp

4.Jak inaczej mówimy na gałązki wierzbowe?

a. bazie stroiki
b. bazie kotki

5.Jak nazywają się jajka jednokolorowe?

a. pisanki
b. kraszanki

8.Jak nazywa się dzień, kiedy idziemy do kościoła z palemką do święcenia?

a. wtorek palmowy
b. niedziela palmowa.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.