X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 38323
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z dziećmi o prawach dziecka. Scenariusz zajęć hospitowanych - Analiza przestrzegania i upowszechniania Praw Dziecka w przedszkolu

Grupa IV „Słoneczka” 15.11.2016 r.
CEL HOSPITACJI : ANALIZA PRZESTRZEGANIA I UPOWSZECHNIANIA PRAW DZIECKA W PRZEDSZKOLU

TEMAT : Z DZIEĆMI O PRAWACH DZIECKA

• Cele ogólne:
• Zapoznanie dzieci z podstawowymi prawami dziecka,
• Budzenie, wyzwolenie spontanicznej radości poprzez zabawę.

Cele operacyjne:
• Dziecko zna wybrane prawa dziecka,
• Dziecko formułuje odpowiedzi na pytania,
• Dziecko ilustruje ruchem treści opowiadania,
• Dziecko aktywnie współpracuje z grupą.
Metody:
- naśladowcza
- słowna
- samodzielnych doświadczeń
- żywego słowa

Formy organizacyjne
- Działalność zbiorowa (zajęcia z całą grupą)
- Indywidualna
Obszary Podstawy Programowej:1.1.,1.2., 3.2.,3.3., 7.2., 8.2., 9.1., 14.4.,14.5.
Pomoce dydaktyczne
- sprzęt multimedialny
- ilustracje
- talerzyki jednorazowe
- magnetofon
- kredki
- płyta CD

Przebieg zajęć

1. Zabawa na powitanie dzieci swobodnie tańczą w rytm muzyki „ Dziecko swoje prawa ma” na przerwę w muzyce dzieci witają się : podając sobie ręce, witają się kolanami, witają się plecami...

2. Zabawa integracyjna „Mały człowiek”.
Dzieci ilustrują ruchem treść wiersza:
Mały człowiek, duża sprawa. (dzieci przykucają, wstają
i zataczają rękami koło)
Mały człowiek ma swe prawa. (dzieci rękami wskazują siebie)
Strzegąc praw tych należycie, (dzieci krzyżują ręce i przykładają do siebie)
układamy dziecku życie. (dzieci klaszczą)

3. Wyjaśnienie pojęcia „ Prawa dziecka ”.

Prawo – popatrzcie na kwiatek. Co mu było potrzebne, aby urósł taki piękny? (Sugerowane odpowiedzi: ziemia, słońce, woda). Kwiatek, aby mógł zakwitnąć, potrzebuje odpowiednich warunków: deszczu, ziemi. Bez tego nie urośnie.
Podobnie każde dziecko, aby żyć i rozwijać się, potrzebuje różnych rzeczy. Powinno móc uczęszczać do szkoły, przedszkola, mieć zapewnioną opiekę lekarską, gdy jest chore, rodzice powinni o nie dbać i się nim zajmować etc. W oparciu o podstawowe potrzeby, niezbędne do życia i rozwoju każdego dziecka, określono jego prawa. Prawo oznacza to wszystko, co wam się należy, czego możecie wymagać i żądać od państwa, w którym żyjecie. Do kogo można się zwrócić jeżeli prawa dziecka są łamane. Przypomnienie o obowiązkach dziecka.
3. Przybliżenie postaci Króla Maciusia Pierwszego
4. Prezentacja multimedialna – „Prawa dziecka wskazane przez Króla Maciusia Pierwszego”
5. Król Maciuś Pierwszy nakazuje posłom (dzieciom) wsiąść na konie i rozwieść prawa dziecka do wszystkich krajów. Aktywne słuchanie muzyki
6. Rozmowa na temat ilustracji przedstawiających w symboliczny sposób prawa dziecka. Dzieci nazywają prawa odczytując symbol:
- (uśmiechnięta buzia)Prawo do radości (zabawy karuzela)
- (serduszko)Prawo do miłości (taniec do piosenki misie dwa)
- (książka) Prawo do nauki przez zabawę (Przypomnienie poznanych cyfr )

7. Podsumowanie praw dziecka
8. Praca plastyczna – serce z talerzyka jednorazowego (Prawo do miłości)
9. Ewaluacja- dzieci ustawiają się przy buzi uśmiechniętej jeżeli podobały im się zajęcia lub smutnej jeżeli zajęcia były mało ciekawe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.