X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 38171
Przesłano:
Dział: Logopedia

Doskonalenie umiejętności wyrazistego mówienia poprzez usprawnianie narządów artykulacyjnych. Konspekt zajęć logopedycznych dla dzieci 5, 6 letnich

Konspekt zajęć logopedycznych dla grupy dzieci 5/6 letnich
TEMAT: Doskonalenie umiejętności wyrazistego mówienia poprzez usprawnianie narządów artykulacyjnych.

FORMA PRACY: grupowa

CELE:
- usprawnianie motoryki narządów mownych (wzmacnianie mięśni języka i zwiększanie jego ruchliwości oraz precyzji ruchów celowych, zaktywizowanie mięśnia okrężnego ust);
- zdobywanie umiejętności wyrazistego artykułowania głosek;
- stymulacja prawidłowego oddychania;
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej w wyniku zabaw,

METODY: metoda wzrokowa, metoda słuchowa, metoda ruchowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: ilustracje pojazdów (karetka pogotowia, straż pożarna, policja), plastikowe słomki, kolorowe kulki waty, kartki papieru, ilustracje i zdjęcia węża, lusterka, plastelina, świeczki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Ćwiczenia oddechowe:
- wdech - ręce do góry,
- wydech - ręce w dół i skłon,
- wdech nosem ( usta zamknięte) i wydech ustami,
- dmuchanie na płomień świecy,
- dmuchanie na piłeczkę pingpongową, wyścigi piłeczek po torze wykonanym z plasteliny,
- dmuchanie na kulkę z waty, na wiatraczek,
- chłodzenie „gorącej zupy” – dmuchanie ciągłym strumieniem,
- chuchanie na zmarznięte ręce, pokazywanie jakjest zimno - brrrrr
- naśladowanie pociągu – wydmuchiwanie „nadmiaru pary” – ffff, szszsz
- naśladowanie wilka – „ eu-eu- eu”, „ au-au-au” – na jednym wydechu,
- dmuchanie na piórko, aby nie upadło na podłogę,
- naśladowanie śmiechu różnych osób:
- staruszki: che- che- che
- kobiety – wesołe cha- cha- cha
- mężczyzny – rubaszne ho- ho- ho
- dziewczynki – piskliwe, chichotliwe chi- chi- chi.
- dmuchamy na kuleczki z waty (dzieci w parach, naprzeciwko siebie, mogą siedzieć przy stolikach lub leżeć przodem na dywanie).

2. Ćwiczenia motoryki języka, warg, podniebienia miękkiego na siedząco:
- ziewamy szeroko otwierając buzię, jak hipopotam, jak lew,
- nauczyciel mówi wierszyk:(dzieci wykonują czynności zgodnie z treścią wiersza). Cel: rozćwiczenie języka, warg, podniebienia miękkiego i żuchwy.

Na początku jest rozgrzewka,
Językowa wprzód wywieszka.
Cały język wyskakuje,
Wszystkim nam się pokazuje.
W dół i w górę,
W lewo, w prawo.
Pięknie ćwiczy!
Brawo! Brawo!
Język wargi oblizuje,
Pięknie kółka wykonuje.
Popatrzymy do lusterka,
Jak się język bawi w berka.
Kto spróbuje z mina śmiałą,
Zwinąć język w rurkę małą?
Język ząbki poleruje,
Każdy dotknie i wyczuje....
Może uda się ta sztuczka.
Trzeba uczyć samouczka.

(„Gimnastyka” – M. Rocławska)

3. Ćwiczenia wyrazistej artykulacji samogłosek:
- naśladowanie sygnałów pojazdów: straży pożarnej, karetki pogotowia, policji, formuły 1, traktora (nauczyciel pokazuje ilustracje, dzieci odgadują: co to za pojazd i jaki ma sygnał? - zwracamy uwagę na dokładne wykonywanie każdej z samogłosek i spółgłosek).

4. Sowa sprząta swoje mieszkanie.
Pewnego dnia sowa rozejrzała się po swojej dziupli (dzieci otwierają szeroko buzię, zaglądają do lusterka i kolistymi ruchami przesuwają język wewnątrz jamy ustnej) Zauważyła straszny bałagan [skrzywiła się, zrobiła dzióbek, wydęła wargi]. Postanowiła posprzątać. Zaczęła od odkurzania sufitu dziupli (dzieci przesuwają język po podniebieniu od przodu do tyłu). Zdjęła też firanki (dzieci dotykają czubkiem języka zębów górnych) i wyprała je w pralce (dzieci robią motorek ustami). Rozwiesiła firanki (ponownie dotykają językiem górnych ząbków). Później umyła podłogę (przesuwają język w miejscu za dolnymi zębami). Sowa była bardzo zadowolona ze swojej pracy i szeroko się uśmiechnęła (dzieci rozciągają wargi w uśmiechu).

5. Zabawy końcowe: Pożegnanie „Gonimy ogonki” – Dzieci mają zaczepione ogonki (szarfy) o spodnie tak jak gdyby miały ogonek. Na sygnał nauczyciela próbują zebrać jak najwięcej ogonków wymawiając przy każdym zabranym ogonku Łoooooo – z szeroko otwartymi ustami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.