Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 6 latków
Temat: „Jesienne zapasy”
Cel główny:
- poszerzanie wiadomości przyrodniczych na temat jesieni
-kształtowanie umiejętności matematycznych w zakresie przeliczania, używania liczebników porządkowych, orientacji w przestrzeni
-rozwijanie kompetencji językowo-literackich i słuchowych
-kształcenie wrażliwości muzycznej
-doskonalenie sprawności ruchowej
-kształtowanie umiejętności społecznych
-rozwijanie umiejętności myślenia przyczynowo -skutkowego
Cele operacyjne:
-dostrzega i nazywa zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią
-wie ,w jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy
-przelicza w dostępnym dla siebie zakresie
-posługuje się liczebnikami porządkowymi
-obrazuje liczebność zbioru za pomocą liczmanów
-posługuje się wyrażeniami: na , nad, pod, obok,
-orientuje się w schemacie ciała, wskazuje lewą i prawą stronę ,górę i dół
-słucha utworów literackich i odpowiada na pytania dotyczące treści
-uczestniczy w zabawach tanecznych -reaguje ruchem na zmiany dynamiki, tempa, dźwięków utworu muzycznego
-śpiewa piosenkę w grupie
-ilustruje przy pomocy ruchów, dźwięków treść utworu muzycznego, literackiego
-właściwie reaguje na umówione wcześniej sygnały dźwiękowe, słowne
-odtwarza prosty układ rytmiczny
-przestrzega reguł grupowych, czeka na swoją kolej
-układa wcześniej usłyszaną historyjkę wg kolejności zdarzeń
Metody:
• metoda słowna: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, piosenka,
• metoda percepcyjna: pokaz, obserwacja, sylwety,
• metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.
Forma organizacyjna:
• praca z całą grupą,
• praca indywidualna.
• praca w grupach
Pomoce: płyta CD z podkładami muzycznymi, instrumenty muzyczne, orzechy, sylwety parasoli, sylwety papierowe jeża , plastikowe patyczki, chusta animacyjna, plastikowa piłeczka, historyjka obrazkowa
Przebieg zajęć:
1.Powitanie.
2. Zabawa z instrumentami do piosenki „Jesienny deszczyk”.. Dzieci zostają podzielone na grupy, każda otrzymuje inny rodzaj instrumentów. W czasie refrenu grają wg instrukcji nauczyciela
3.Zabawa ruchowa do piosenki. W czasie zwrotki wszyscy poruszają się po sali w parach. Refren wykonują w parze wg wcześniejszej instrukcji nauczyciela:
„kap”-klaśnięcia
„stuk”-uderzenia o dłonie pary
„dzyń”-uderzenie o uda
„puk”-tupnięcia
4.Wierszyki masażyki wg M. Bogdanowicz
„Sześć parasoli” Anna Łada- Grodzicka
Kiedy na dworze pada,
to w szatni stoi kolorowych
parasoli gromada.
Ten pierwszy w esy-floresy
- to parasol Teresy.
Drugi - czerwony w kółka
- to parasol Jurka
Trzeci - beżowy w kropki
- to parasol Dorotki.
Czwarty - żółty w kwiatki
- to parasol Beatki.
Piąty - w ciapki zielony
- to parasol Ilony.
Szósty - niebieski w kratkę
- wybrał sobie Małgorzatkę.
Z Małgorzatką chodzi wszędzie i czeka, aż deszcz będzie.
Dziecko siadają jeden za drugim w kole. Potem po kolei rysują kolejne elementy, o których mowa w tekście. Nauczyciel w trakcie recytacji wiersza układa sylwety parasoli, następnie pyta dzieci np. który parasol jest w kwiatki-zadaniem dzieci jest odgadnąć używając liczebników porządkowych.
5.Zabawa ruchowa do melodii
6.Echo rytmiczne
7.Zabawa rytmiczna do melodii z baletu Coppelia. Dzieci siedzą w kole każdy trzyma w dłoniach dwa orzeszki i wykonują ruchy za nauczycielem .
8.Zabawa matematyczno –słuchowa „Skarby wiewiórki
9.Zabawa z chustą. Na środku chusty nauczyciel kładzie małą piłeczkę –zadaniem dzieci jest tak manewrować chustą aby piłka wpadła do” dziupli wiewiórki’’.
10.Bajka o jeżyku ,który szukał mieszkania na zimę na podstawie bajki H. Bechlerowej. Nauczyciel opowiada bajkę a dzieci wykonują umówione gesty gdy usłyszą konkretne słowo lub wyrażenie.
Pewnego razu jeżyk postanowił poszukać domku na zimą. Po drodze spotkał kamień.
-Dzień dobry! Czy mógłbym tu sobie znaleźć mieszkanko na zimę?
-Nie-powiedział kamień -A dlaczego -Bo tu już ktoś mieszka -A kto?
-A popatrz sobie!
Jeżyk popatrzył... Zobaczył, że pod kamieniem śpi maleńki, czarny żuczek. Jeżyk poszedł dalej. Spotkał wierzbą.
-Dzień dobry! Czy mógłbym tu sobie znaleźć mieszkanko na zimą?
-Nie- odpowiedziała wierzba -A dlaczego?
-Bo tu już ktoś mieszka -A kto?
-A popatrz sobie!
Jeżyk popatrzył... Zobaczył, że pod wierzbą śpi mała, zielona żabka. Poszedł dalej.
Spotkał chochoła.
-Dzień dobry! Czy mógłbym tu sobie znaleźć mieszkanko na zimą?
-Nie!
-A dlaczego?
-Bo tu już ktoś mieszka.
-A kto?
-A popatrz sobie!
Jeżyk popatrzył....Zobaczył, że w środku chochoła śpi piękna róża. Poszedł dalej. W rogu ogrodu zobaczył pod krzakiem berberysu górką usypaną z liści. Podszedł do niej
-Dzień dobry! Czy mógłbym tu sobie znaleźć mieszkanko na zimę?
-Oczywiście! Proszą bardzo! To mieszkanko jest właśnie dla ciebie!
Jeżyk zadowolony zagrzebał się w liście i poszedł spać. Obudzi go dopiero wiosną promyk ciepłego słonka.
Po wysłuchaniu opowieści zadaniem dzieci jest ułożyć historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń.
11.Zabawa matematyczna „Kolce jeża”.
12.Relaksacja wg Knilla.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 