X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37995
Przesłano:
Dział: Świetlica

Scenariusz zajęć świetlicowych z okazji Międzynarodowego Dnia Herbaty

Czas trwania: 60 minut
Nauczyciel prowadzący: mgr Ewa Linkiewicz

Temat: „W barwnym świecie aromatycznych herbat.”

Cele ogólne:
-zapoznanie się z rodzajami herbat i sposobem ich przyrządzania,
-poprawa umiejętności społecznych,
-rozwijanie wrażliwości plastycznej.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
- zapoznał się z rodzajami herbaty i procesem parzenia herbaty,
- udoskonalił percepcje słuchową,
- stymulował zmysły węchu i smaku,
- udoskonalił umiejętności manualne,
- poprawił koordynacje wzrokowo-ruchową.

Formy:
- grupowa,
- indywidualna.

Metody: oparte na słowie (opowiadanie, praca z książką), oparte na obserwacji (pokaz), oparte na praktycznej działalności uczniów (metoda zajęć praktycznych).

Środki dydaktyczne: zdjęcie krzaku herbaty, rumianku, czarnej herbaty i owocu maliny, tekst fragmentu bajki H. Ch. Andersena pt.„ Imbryk”, ilustracja filiżanki, imbryka, łyżeczki, piły, nożyczek, obrazkowy schemat parzenia herbaty, litery do ułożenia wyrazu herbata, różne rodzaje i gatunki herbaty: ekspresowa, liściasta, ziołowe itp. plastikowe kubki dla każdego ucznia, trzy szklane dzbanki na herbatę, czajnik, tacki plastikowe, kartki A4, pędzle, świeca.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie do zajęć – rozwiązywanie zagadek związanych z herbatą.
2. Układanie wyrazu herbata z rozsypanych liter.
3. Czytanie przez nauczyciela fragmentu bajki pt. „Imbryk” H. CH. Andersena.
4.Wyjaśnienie dzieciom pochodzenie herbaty i jej rodzajów. Dzieci oglądają, wąchają zgromadzone gatunki herbaty, próbują określać kształt torebek herbaty: koło, kwadrat, trójkąt.
5. Układanie zastawy potrzebnej do zaparzenia herbaty, nazywanie elementów zastawy: filiżanka, spodeczek, cukiernica, imbryk.
6. Zapoznanie się z kolejnością czynności podczas parzenia herbaty.
7.Ułożenie instrukcji parzenia herbaty we właściwej kolejności.
8. Przygotowanie herbaty według instrukcji.
9. Degustacja herbat (malinowej, rumiankowej i czarnej)
- określanie smaku, zapachu i koloru herbaty,
- degustacja herbaty.
10. Zabawa badawcza „Smaki herbaty”.
Nauczycielka przedstawia uczestnikom trzy dzbanki z zaparzoną herbatą. W każdym z nich jest herbata o innym kolorze: czerwonym, żółtym, brązowym. Uczniowie otrzymują plastikowe kubeczki. Nauczycielka nalewa każdemu trochę herbaty. Dzieci za pomocą zmysłu węchu, smaku i wzroku, próbują określić rodzaj herbaty.
11. Namalowanie pracy z wykorzystaniem esencji herbacianej.
12. Prezentacja prac plastycznych.
13. Podziękowanie za wspólną pracę i zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.