X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37767
Przesłano:

Zasady zachowania w szkole - przebieg zajęć

Zajęcia stanowią jeden z modułów projektu „Jestem damą. Jestem dżentelmenem.”

Cele:
- uczniowie rozumieją pojęcie savoir vivre,
- dostrzegają i nazywają przejawy niewłaściwych zachowań w szkole,
- formułują zasady, które powinny obowiązywać w przestrzeni szkolnej.
Metody:
- elementy wykładu,
- dyskusja,
- praca w grupach
Środki:
- arkusze szarego papieru, pisaki

Przebieg zajęć:
1. Wyjaśnienie nazwy zapożyczonej z języka francuskiego savoir – „wiedzieć”, vivre – istnieć”, co oznacza kwestie związane z tym, co należy wiedzieć, aby istnieć.
2. Czy zasady są potrzebne w naszym życiu? Co by było, gdyby nie istniały? – swobodna rozmowa.
3. Podział uczniów na grupy. Wyjaśnienie zadania: „Zastanówcie się, co Wam przeszkadza w zachowaniu kolegów, koleżanek w szkole? Za co najczęściej przyznawane są uwagi negatywne? Zapiszcie swoje spostrzeżenia. Przykładowo: przeszkadzanie podczas lekcji, śmiecenie, słuchanie głośnej muzyki, niegrzeczne komentarze, obgadywanie, poniżanie, kłamstwa, niewłaściwy strój itp. Nauczyciel formułuje własną listę.
4. Wywieszenie na tablicy arkusza papieru. Głośne odczytywanie zebranych spostrzeżeń. Na ich podstawie wspólne formułowanie zasad zachowania w szkole. Zapisywanie zasad na arkuszu. Przykładowo: traktujemy wszystkich jednakowo, bez względu na ubiór, klasę społeczną, wiarę; pomagamy sobie nawzajem; nie kłamiemy, nie niszczymy szkolnych sprzętów, szanujemy cudzą własność itp.
5. Odczytanie zasad. Podpisanie ich przez klasę.(plakaty można ozdobić)
6. Klasowe arkusze zasad dobrego zachowania zostaną w wyznaczonym terminie wywieszone na drzwiach sal lekcyjnych.
7. Spośród nich specjalne jury (Pani Dyrektor, Pani Pedagog) wybierze najlepszy i nagrodzi.
8. Uwaga! Zasady mają dotyczyć relacji uczeń- uczeń, uczeń – nauczyciel. Pozostałym relacjom poświęcone będą kolejne moduły.
9. Ostateczny termin przeprowadzenia zajęć – ostatni tydzień października. W tym tygodniu zostanie podany termin wywieszenia plakatów na drzwiach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.