X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37672
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Chronimy nasze środowisko. Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych

Scenariusz zajęć wychowawczo - dydaktyczno - opiekuńczych
II część dnia
Data : 21.04.17
Placówka: Przedszkole Samorządowe Nr 1 w Wieliczce
Grupa: III 5-6 latki
Prowadząca: Małgorzata Zawadzka

Temat kompleksowy: " Z ekologią na ty "
Temat dnia: " Chronimy nasze środowisko "

Cel ogólny :
- Kształtowanie więzi emocjonalnych z przyrodą oraz właściwego stosunku do niej .
Cele szczegółowe :
- dz. kulturalnie zachowuje się na przedstawieniu
- dz. wypowiada sie na określony temat
- dz. rozpoznaje litry
- dz. czyta wyrazy
- dz. wyznacza wynik dodawania i odejmowania w zakresie 10
- dz. potrafi za pomocą rurki przenieść skrawki papieru na inne miejsce
-dz. rozumie wpływ wysypisk śmieci na zanieczyszczenia gleby
- dz. udziela odpowiedzi w zabawie" prawda- fałsz "
- dz. dostrzega zmiany charakteru muzyki i wyraża je ruchem
-dz. klasyfikuje ilustracje
Środki dydaktyczne:
teatrzyk pudełko - ilustracje , płyta z muzyka Vivaldiego , ilustracja rzeki , rurki , sylwety rybek , działania dodawania i odejmowania , ilustracja dla każdego dziecka - wysypisko śmieci w lesie - doświadczenie , napisy i pytania do zabawy "prawda - fałsz " szarfy ,litery , ilustracje

Przebieg :

1. Ekologiczna iskierka przyjaźni
2. Teatrzyk pudełko na podstawie opowiadania własnego nauczyciela " Ekologiczne przygody"
3. Zabawa ruchowa " Uwolnij się ze śmieci " przy utworze P. Czajkowskiego " Jezioro łabędzie"
Każde dziecko jest łabędziem - ptakiem o długiej szyi ( podnosi rękę tak aby palce stanowiły dziób a dłoń głowę a przedramię szyje ) Ptak szukając pożywienia zaplątał głowę w sznurki, reklamówki, śmieci . Dzieci powinny założyć gumkę na nadgarstek a następnie próbować się z niej uwolnić bez pomocy drugiej ręki - ptak ma tylko szyje i skrzydła do dyspozycji . Co może teraz zrobić ?
Dzieci " łabędzie" tańczą do muzyki z kolorowymi chustami . Na uwolnione łabędzie spada ekologiczny deszczyk z wyrazami do przeczytania .
4. Ćwiczenia oddechowe
Wyobrażamy sobie że jesteśmy w pięknych górach . Tam powietrze jest czyste i zdrowe . Wdychajmy powoli to powietrze . Wciągamy je nosem wędruje do naszych płuc - zatrzymujemy je na chwilkę i wypuszczamy ustami . Teraz z gór przenosimy się na zieloną pachnącą łąkę . Rośnie na niej dużo kolorowych kwiatów . Powietrze tam jest również czyste. Wciągamy je .........
5. Zabawa badawcza połączona z ćwiczeniami oddechowymi " Sprzątamy rzekę "
Każde dziecko otrzymuje kartkę z ilustracją rzeki . Pewien niegrzeczny człowiek ją zanieczyścił ( skrawki papieru , plastiku ) dzieci za pomocą rurki do napojów oczyszczają strumyk wyciągając odpady ( wdech ) Skrawki są na tyle duże aby nie wpadały do rurki .
Gdy strumyk jest czysty mogą pływać w nim rybki - aby dowiedzieć się ile ryb będzie pływać należy rozwiązać działanie ( dodawanie lub odejmowanie )
6. Zabawa ruchowa ' Kwiaty rosną " przy muzyce Vivaldiego " Cztery pory roku - wiosna "
Dzieci - kwiaty w pięknym czystym ogrodzie rosną – tańczą , falują na wietrze . Gdy zbliża się grupa palaczy zaczynają więdnąć .
7. Indywidualne wykonanie przez dzieci doświadczenia " Wysypisko "
Każde dziecko otrzymuje ilustrację smutnego zaśmieconego lasu z zaznaczoną tuszem plamą - symbolizującą wysypisko śmieci . Informujemy dzieci że pod wysypiskiem jest ziemia, wody gruntowe . W czasie słonecznej pogody zmiany zachodzą powoli lecz gdy zaczyna padać deszcz szybko zanieczyszcza się gleba- używamy niewielką ilość wody spryskując plamę . Obserwujemy co się dzieje .
Czy na takich terenach zdrowo jest mieszkać ?
Czy bezpieczne są tam zwierzęta ?
7.Zabawa ruchowa " Spacer po lesie "
8. Zabawa dydaktyczna " Prawda - fałsz "
9. Praca w grupach - zabawa z elem. pantomimy " woda , tlen, las .gleba "
Dzieci samodzielnie tworzą 4 osobowe grupki - wybierają kapitana , który odbiera tajemniczą kopertę ( litery tworzące napisy : woda , tlen , gleba , las )
Próbują pokazać ruchem " swoje " hasło grupy przeciwne odgadują.
Następnie klasyfikują ilustracje .
10. Praca plastyczna - recykling - " rybki "
11. Ewaluacja
Dla aktywnych- ekologiczne uśmiechnięte buźki z kolorowych zakrętek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.