X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37538
Przesłano:
Dział: Świetlica

List do Świętego Mikołaja w formie wyrazowo-obrazkowej. Scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat zajęć: List do Świętego Mikołaja w formie wyrazowo-obrazkowej
Czas trwania zajęć: 45 minut.

CELE OGÓLNE:
*Przedstawienie historii i postaci świętego Mikołaja
*Wyrażenie potrzeb i marzeń dzieci
*Uświadomienie dzieciom różnicy między prezentami materialnymi i niematerialnymi
*Nauka pisania i adresowania listu.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
wykonać pracę plastyczną - list do Mikołaja
zaadresować kopertę

Uczeń zna:
znaczenie słów ''adresat'' i ''nadawca''
legendę o prawdziwym świętym Mikołaju

Uczeń wie:
jak prawidłowo zaadresować list
gdzie mieszka św. Mikołaj

Uczeń rozumie:
zasady prawidłowego adresowania listu
znaczenie słów ''adresat'' i ''nadawca''
różnicę między prezentami materialnymi i niematerialnymi

METODY PRACY:
*swobodne wypowiedzi uczniów
*zajęcia plastyczne
*pogadanka

FORMY PRACY:
*zajęcia świetlicowe
*praca indywidualna uczniów

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
*wzór zaadresowanego listu
*w razie potrzeby - szablon listu wydrukowany dla młodszych dzieci, dla starszych wzór na tablicy lub na kartce
*lub biały blok techniczny
*koperty
*kredki, kolorowe pisaki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wszyscy siedzą na dywanie. Nauczyciel opowiada dzieciom kim był święty Mikołaj i kim jest on obecnie. Po wysłuchaniu uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela.

2. Nauczyciel zadaje dzieciom pytanie: „Co chcielibyście dostać od św. Mikołaja?” - swobodne wypowiedzi uczniów. (Możliwość analizy potrzeb i oczekiwań dzieci.)

3. Nauczyciel pyta dzieci, czy prezenty to tylko rzeczy? Co możemy dać innym, a nie będzie to rzecz? Czym jest prezent niematerialny, czego nie można dotknąć?

4. Dzieci dostają kartki z bloku technicznego. Ich zadanie polega na narysowaniu kredkami lub pisakami swoich wymarzonych prezentów. Nauczyciel przedstawia dzieciom wzór listu do Mikołaja z nagłówkiem: "Kochany święty Mikołaju! Chciałabym/chciałbym dostać....".
Dla młodszych dzieci można wydrukować gotowy szablon listu. Uczniowie wykonane prace podpisują swoimi imionami.

5. Nauczyciel tłumaczy uczniom, jak prawidłowo zaadresować kopertę. Wyjaśnia im, kto to jest ''adresat listu", a kto ''nadawca''. Następnie dzieci adresują list do św. Mikołaja. Jeżeli dzieci wyrażają chęć, mogą dowolnie ozdobić kopertę.

Święty Mikołaj
Arctic Circle 96930
Rovaniemi
Finlandia

6. Wszystkie listy zebrane w dużą kopertę można wysłać do Finlandii. Święty Mikołaj czasem odpisuje w okolicach wiosny :)

7. Nauczyciel dziękuje dzieciom za obecność na zajęciach. Zadaje pytania: Co mnie zaskoczyło? Czego się dowiedziałem? Na koniec rozdaje karteczki, na których dzieci rysują buźki oceniając swoje samopoczucie po zajęciach.

Opracowała:
Marta Turska - Grochocka
świetlica szkolna, Szkoła Podstawowa nr 3 w Lipnie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.