X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37502
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

Temat zajęć:,, W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja” (zajęcia otwarte dla rodziców)
Grupa: 3, 4 latki
Cele ogólne:
• kształtowanie umiejętności społecznych (zachęcanie dzieci do dzielenia się z innymi oraz do czerpania radości z obdarowywania prezentami)
• wdrażanie dzieci do słuchania w skupieniu wierszy, bajek i opowiadań;
• doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat utworów literackich;
• wzbogacanie zasobu słownictwa i rozwijanie poprawności gramatycznej wypowiedzi;
• kształtowanie umiejętności matematycznych
• doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej i wrażliwości słuchowej;
• stwarzanie okazji do swobodnej ekspresji ruchowej przy muzyce
Cele szczegółowe:
• rozwiązuje zagadkę słowną
• wypowiada się na temat Mikołaja, wie skąd przybywa, jak wygląda jego strój, jakie są jego atrybuty
• uważnie słucha wiersza, a następnie odpowiada na pytania związane z jego treścią
• rozwiązuje zagadki słowne ukryte w wierszu
• ilustruje ruchem treść piosenki
• utrwala pojęcia dotyczące wielkości: mały, średni, największy
• ozdabia prezenty wg instrukcji słownej N.
• doskonali swój aparat mowny poprzez ćwiczenia dźwiękonaśladowcze
• rozpoznaje zabawki po dotyku
• grupuje zabawki w zbiory ( ze względu na 1 cechę – rodzaj zabawki), przelicza
• wspólnie z rodzicami bawi się przy piosence
• wykonuje pracę plastyczno-techniczną wg instrukcji N., dba o estetykę pracy
Metody:
Słowna – rozmowa, instrukcja, wiersz
Oglądowa – pokaz
Działań praktycznych – praca plastyczna
Środki dydaktyczne:
- czerwony worek
- obrazek Świętego Mikołaja
- przynajmniej po trzy: misie, lalki, klocki, samochody
- sylwety prezentów, gwiazdki, paski, koła dla każdego dziecka
- płyta CD z piosenkami
Formy:
- indywidualna
- grupowa

Przebieg:

1. Powitanie zabawą muzyczno-ruchową ,,Podajmy sobie ręce”
2. Nawiązanie do tematu przez rozwiązanie zagadki.

Kto tak wygląda
jak duży krasnal
brodę ma długą,
czerwony kaftan,
odwiedza dzieci
raz na rok, w zimie.
Daje prezenty.
Jak ma na imię ?
Dzieci odgadują zagadkę, nauczyciel przywiesza portret Świętego Mikołaja.
Pytania do obrazka i zagadki:
- Jak wygląda święty Mikołaj?
- Jak jest ubrany?
- Jakie są jego cechy charakterystyczne (atrybuty)?
- Kto mu pomaga?
3. „Zagadkowe prezenty” – czytanie wiersza Moniki Majewskiej i ilustrowanie jego treści rekwizytami. Nauczyciel recytuje pierwszą część wiersza i ustawia paczki w takich wzorach i o takiej wielkości jak w wierszu (duża – w gwiazdki, średnia – w paski, mała – w kropki). Następnie recytuje dalszą część utworu i przerywa w wybranych miejscach, aby umożliwić dzieciom odpowiedź na pytania padające w treści

Zagadkowe prezenty (Monika Majewska)

Pod choinką wiele paczek w ozdobnym papierze.
Duże, średnie i maleńkie – jaką dziś wybierzesz?
Duża paczka – cała w gwiazdki,
ta średnia – w paseczki, a najmniejsza, daję słowo, cała jest w kropeczki!
W tej największej coś miękkiego, co brązowe futro ma.
Czy już wiecie, co takiego skrywa paczka ta? (pluszowy miś)
W średniej paczce coś twardego, co gumowe koła ma.
Chyba nie jest tajemnicą, co zawiera paczka ta? (autko)
W małej paczce smakołyki lukrem ozdobione.
Będą pięknie wyglądały na choince zawieszone. (pierniki)

4. Co jest w paczkach? – ćwiczenie doskonalące pamięć słuchową.
Prowadzący zadaje pytania, na które odpowiedź była ukryta w treści wiersza „Zagadkowe prezenty”
5. Zabawa przy piosence ,,Mikołaj jedzie samochodem”- ilustrowanie ruchem treści piosenki
6. Która paczka jest największa? – utrwalanie pojęć określających rozmiar przedmiotów (praca indywidualna)
Każde dziecko ma przed sobą sylwety paczek (małą, średnią i dużą). Ma za zadanie ułożyć je od najmniejszej do największej. Kiedy dzieci wykonają poprzednie zadanie, otrzymują kopertę, w której są żółte gwiazdki, kolorowe paski i małe kółka. Zadaniem przedszkolaków jest układanie na swoich paczkach kształtów zgodnie z poleceniem nauczyciela, np. na dużej paczce ułóż gwiazdki, na średniej paczce ułóż paski, na małej paczce ułóż kropki.
7. Ćwiczenie logopedyczne (artykulacyjne)„Idzie Mikołaj” – nauczyciel recytuje rymowankę. Dzieci ilustrują jej treść ruchem oraz powtarzają wyrazy dźwiękonaśladowcze.

Idzie Mikołaj (Katarzyna Tomiak-Zaremba)
Idzie Mikołaj – tup, tup, tup,
paczki podrzuca – siup, siup, siup.
Śmieje się głośno – ho, ho, ho,
w okna zagląda – o, o, o.
Saniami sunie – wiu, wiu, wiu,
na dłonie chucha – hu, hu, hu.
Idzie Mikołaj – tup, tup, tup,
i do drzwi puka – puk, puk, puk
8. Zabawa dydaktyczna ,,Worek prezentów” – ćwiczenie doskonalące zmysł dotyku.
W worku mikołajowym umieszczone są różne zabawki: misie, lale, klocki, samochody – dzieci po dotyku próbują odgadnąć jaką zabawkę wylosowały

Próby klasyfikacji zabawek- tworzenie zbiorów. Dzieci układają zbiory: klocki do kloców, lalki do lalek itd.

9. Wspólna zabawa z rodzicami do piosenki ,,Siedem reniferów”- wykorzystanie czapek mikołajowych, opasek reniferów
10. Praca plastyczna ,,Mikołaj” – wykorzystanie talerzyków papierowych, serwetek ażurowych, ruchomych oczek, pomponów

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.