X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37479
Przesłano:

Konspekt zajęć kształtujących kreatywność

KONSPEKT ZAJĘĆ KSZTAŁTUJĄCYCH KREATYWNOŚĆ DLA UCZNIÓW SZKOŁY PRZYSPOSABIAJĄCEJ DO PRACY

I. Hasło tematyczne: „Serce za serce- upominek dla mamy.”
II. Rodzaj zajęć: zajęcia kształtujące kreatywność
III. Metody: słowna, praktycznego działania
IV. Formy: zbiorowa zindywidualizowana
V. Środki: prezentacja z piktogramów i zdjęć, rzutnik multimedialny, laptop, ekran, fartuchy ochronne, folia ochronna, glina, wałki drewniane, serwetki koronkowe z motywem kwiatowym, pędzelki, talerze, pojemniki plastikowe, podkładki, torebki foliowe, bawełniane ścierki, woda, mydło, krem do rąk.

VI. CELE ZAJĘĆ I PLANOWANA AKTYWNOŚĆ UCZNIÓW UKIERUNKOWANA NA ICH REALIZACJĘ:

Cele do realizacji dla nauczyciela:
1. Rozwijanie motywacji do formułowania dłuższych wypowiedzi tematycznych.
2. Doskonalenie umiejętności organizowania stanowiska pracy.
3. Dostarczanie wrażeń dotykowych.
4. Poszerzanie umiejętności posługiwania się narzędziami do obróbki gliny.
5. Rozwijanie siły mięśni dłoni i palców.
6. Wyzwalanie aktywności twórczej.
7. Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
8. Doskonalenie umiejętności w zakresie prac porządkowych.

Zadania (aktywności) uczniów:
1.1. Odpowiadanie na pytania nauczyciela odnoszące się do zaplanowanych zajęć.
2.1. Zabezpieczenie siebie i stołów przed zabrudzeniem.
2.2. Gromadzenie potrzebnych narzędzi i materiałów na stołach.
2.3. Utrzymanie porządku na stanowisku pracy.
3.1. Urabianie gliny, ubijanie gliny dłonią.
3.2. Przełamywanie niechęci przed dotykaniem substancji mokrych i brudzących.
4.1. Ubijanie gliny drewnianą łopatką.
4.2. Wałkowanie gliny drewnianym wałkiem na plaster.
4.3./6.1. Nakładanie i odciskanie wzoru z serwetki podczas wałkowania.
4.4./7.1. Wycinanie z plastra gliny serca wg szablonu, formy.
5.1. Zwilżanie miejsca wycięcia wodą i delikatne wygładzanie palcami.
8.1. Ustawianie wykonanych serc na półkach regału, okrywanie wytworów folią.
8.2. Zbieranie i wkładanie do pojemnika resztek gliny.
8.3. Mycie podkładek, folii zabezpieczającej stoły, fartuchów.
8.4. Zamiatanie podłogi.

Uwagi o realizacji: uczniowie wykonują poszczególne zadania na miarę swoich możliwości psychofizycznych, samodzielnie, z niewielką pomocą, z pomocą.

VII. TOK ZAJĘĆ:
1. Przedstawienie tematu zajęć.
2. Krótka prezentacja z piktogramów: za co dziękujemy, w jaki sposób możemy wyrazić wdzięczność i komu.
3. Przygotowanie miejsc pracy: nakrywanie stołów folią ochronną, ustawianie na stole narzędzi do obróbki gliny, rozkładanie płóciennych materiałów.
4. Zakładanie fartuchów.
5. Kremowanie dłoni kremem nawilżającym.
6. Przegniatanie gliny.
7. Ubijanie gliny dłońmi lub drewnianymi łopatkami ze wszystkich stron.
8. Rozwałkowanie gliny drewnianym wałkiem z obu stron.
9. Odciskanie motywu kwiatowego z serwetki.
10. Wycinanie z plastra gliny serca wg szablonu.
11. Nadawanie sercom zaplanowanego kształtu: wyrównywanie brzegów palcami z użyciem wody.
12. Zabezpieczanie wykonanych prac folią.
13. Przenoszenie wykonanych wyrobów ceramicznych na regał.
14. Porządkowanie miejsc pracy po zakończonych zajęciach: mycie i wycieranie foli ochronnej, fartuchów i wykorzystywanych narzędzi, odkładanie narzędzi i materiałów na miejsce.
15. Mycie, osuszanie i kremowanie dłoni.
Lidia Filipiak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.