X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 3747
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mniej - więcej, tyle samo - scenariusz zajęć w grupie 4 - latków

Cykl tematyczny: Nasz kącik przyrody

Temat: „Mniej – więcej, tyle samo”

Cel główny:
rozwijanie i doskonalenie umiejętności matematycznych

Cele operacyjne:
śpiewają piosenkę na powitanie
biorą udział w zabawie ruchowej
rozróżniają i porównują wielkość przedmiotów
segregują przedmioty wg wielkości
porównują liczebność zbiorów przedmiotów
stosują określenia mniej – więcej, tyle samo
właściwie reagują na polecenia nauczycielki
reagują na umówiony sygnał

Środki dydaktyczne:
płyta z nagraniem piosenki „Witaj ...” - „W co się bawić z dziećmi?” M. Bogdanowicz, przedmioty codziennego użytku w dwóch wielkościach (talerze, łyżki, lalki, kredki, itp.), kółka z kolorowego papieru w dwóch wielkościach, duża i mała piłka, wydrukowane zbiory o różnej liczebności, obręcze, klocki

Metody:
percepcyjne: obserwacji i pokazu
słowne: rozmowy, objaśnienia, instrukcje
czynne: zadań stawianych dziecku
elementy matematyki E. Gruszczyk – Kolczyńskiej

Formy:
indywidualna
zbiorowa
grupowa

Przebieg zajęcia:
1.Powitanie piosenką „Witaj ...”
Witaj (imię dziecka) x2
Jak się masz x2
Wszyscy Cię witamy
wszyscy Cię kochamy
Bądź wśród nas. x2

2.Zabawa „Porównaj liczebność zbiorów”
Na tablicy przypięte są kartki z wydrukowanymi zbiorami o różnej liczebności. Zadaniem dzieci jest ich porównanie i określenie używając sformułowań: mniej – więcej, tyle samo, równo.

3.Zabawa „Segregujemy zabawki”
Dzieci siedzą w kole na dywanie. Nauczycielka rozkłada przed dziećmi różne przedmioty w dwóch wielkościach. Dzieci przypatrują się uważnie, wypowiadają się na temat zgromadzonych przedmiotów, następnie segregują:
-wg rodzaju tworząc pary: mała lalka – duża lalka
-wg wielkości tworząc dwa zbiory: zbiór przedmiotów małych i dużych
Następnie porównują liczebność tych zbiorów.

4.Zabawa ruchowa „Duże i małe kroki”
Kiedy nauczycielka podrzuca dużą piłkę – dzieci stawiają duże kroki.
Kiedy nauczycielka podrzuca małą piłkę – dzieci stawiają małe kroki.
W zależności ile będzie podrzutów dzieci robią tyle kroków, a następnie starają się porównać, których kroków zrobili mniej, więcej lub tyle samo: dużych czy małych.

5.Tworzenie zbiorów
Nauczycielka dzieli dzieci na 3 zespoły. Przy każdym zespole na dywanie leżą klocki oraz obręcze. Zadaniem dzieci jest utworzenie zbiorów w zależności od tego, ile razy n-lka klaśnie w dłonie, a następnie porównanie ich liczebności. (nagrodą za prawidłowe rozwiązanie będzie żółta kropeczka)

6.Zabawa cyferek
Dzieci stoją w szeregu i odliczają do 3 (tworzą grupy jedynek, dwójek i trójek). Następnie słuchają ile razy n-lka uderzy tamburynem (1, 2 lub 3) ten zespół podskakuje, klaszcze itp.

7.Zabawa :Stań po właściwej stronie”
N-lka mówi:
-po jednej stronie ustawiają się sami chłopcy, po drugiej same dziewczynki
-po jednej stronie ustawiają się dzieci, które mają rodzeństwo, po drugiej te które nie mają
-po jednej stronie ustawiają się dzieci, które lubią jabłka, po drugiej te które nie lubią, itd.
Po każdym poleceniu następuje porównanie, których dzieci jest mniej, więcej lub tyle samo.

8.Zabawa :Duże i małe kropki”
Dzieci otrzymują duże i małe kropki ( po jednej sztuce) z papieru samoprzylepnego. Nauczycielka prezentuje dużą i małą piłkę. Dzieci podchodzą kolejno i naklejają duża kropkę na dużą piłkę, małą kropkę na małą piłkę. Następnie porównują ilość kropek na piłkach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.