X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37400
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mieszkańcy łąki - zabawy dydaktyczne

Cel:
• wzbogacanie zasobu słownictwa o nazwy związane z pszczelarstwem (ul, miód, podkurzacz, pszczelarz, pyłek)
• doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 10
• utrwalanie słownictwa w języku angielskim związanego z nazwami owadów (butterfly, bee, ant, snail, ladybug)
• usprawnianie percepcji wzrokowej, słuchowej, dotykowej, węchowej
• rozwijanie współdziałania dzieci w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
• doskonalenie umiejętności współpracy w parach i w zespole
• rozwijanie umiejętności pracy w określonym czasie
• umiejętność pracy z instrukcją

Metody pracy: wg M. Kwiatkowskiej:
• słowne: rozmowa, instrukcja, objaśnienia, społecznego porozumiewania się;
• czynne: samodzielnych doświadczeń; kierowana własna działalnością, zadań stawianych dziecku;
• percepcyjne: obserwacja, pokaz;
• pedagogika zabawy;
• koncepcja planu daltońskiego.

Formy: zbiorowa, indywidualna jednolita, grupowa.

Pomoce: prezentacja multimedialna; laptop; tablica multimedialna; lupy; ilustracje łąki; dywaniki; karty pracy „Owady”; kartoniki z liczbami; ilustracje owadów; liść; opaska z ptakiem; nagrania na płytach CD do zabaw muzyczno – ruchowych; historyjka obrazkowa „Rozwój motyla”; koperty; ul; kapelusz pszczelarza; podkurzacz; miód; wafle; pyłek pszczeli; wosk pszczeli; hula – hop; instrukcja; paski z papieru; klej; podkładki, karty pracy „Spacery małego badacza”.

Przebieg zajęcia:
1. „Łąka” – prezentacja
• Odgłosy łąki
• Gdzie się znajdujemy?
2. „Łąka pełna życia” dzieci w parach wykorzystując lupy wyszukują owadów, które ukryły się na łące, przeliczają je i wybierają odpowiednią cyfrę. (zegar, strażnik czasu, dobieranie się w pary wg. tablicy praca w parach)
3. „Biedronki” - zabawa muzyczno – ruchowa
• „Owady” – prezentacja obrazków mieszkańców łąki „What’s this? it’s a bee” etc.
• Interaktywne zadanie dla dzieci – dopasowanie obrazków owadów do wymowy ich nazw w języku angielskim.
4. „Motyl” - zabawa muzyczno - ruchowa
• Oglądanie filmu o rozwoju motyle
• „Rozwój motyle” – historyjka obrazkowa. Zadaniem dzieci jest ułożenie w parach historyjki obrazkowej. Następnie opowiadają kolejność zdarzeń. Sprawdzenie poprawności ułożenia historyjki na tablicy multimedialnej. (zegar, strażnik czasu, dobieranie się w pary wg. tablicy praca w parach)
5. „Pszczółki” - zabawa muzyczno – ruchowa.
• „W ulu” - ukryte pod kocem elementy stroju i przyrządów pszczelarza (ul, podkurzacz, kapelusz) zadaniem dzieci jest rozpoznanie i określenie użyteczności.
• „Miód” – zagadki sensoryczne, rozwijanie zmysłu smaku, dotyku, węchu.
• Dzieci podzielone na zespoły mogą wcielić się w rolę pszczelarza, obejrzeć jak działa ul oraz posmakować miodu.
6. „Ślimak”– zabawa muzyczno – ruchowa.
• „Ślimak” - wykonanie pracy plastycznej wg instrukcji z użyciem sygnalizatora.
7. „Buźki” – ewaluacja zajęć.
8. „Spacery małego badacza” obserwacje przyrodnicze w wykorzystaniem lup. Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki z narysowaną tabelą. W pierwszej kolumnie jest narysowanych kilka kwiatów i owadów, które można spotkać w okolicy. Dzieci podzielone na małe zespoły, spacerują z lupami po wyznaczonym terenie szukając narysowanych okazów i zaznaczają wyniki obserwacji w tabeli (+ lub -). Jeśli znajdą coś, czego nie ma w tabelce, mogą samodzielnie dorysować.
9. „Iskierka” – zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.