X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37369
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Żeby nie było brudasów - teatrzyk sylwet na podstawie utworu A. Cichockiej. Konspekt zajęć

Konspekt zajęcia: grupa 3 – latków

Temat kompleksowy: KAŻDY CZYŚCIOCH CI TO POWIE – MYCIE TO JEST SAMO ZDROWIE
Temat zajęcia: „Żeby nie było brudasów” –teatrzyk sylwet na podstawie utworu A. Cichockiej.

HASŁO PROGRAMOWE:
Wychowanie przez sztukę – dziecko widzem i aktorem (ob.7; p.1,2)
Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych (ob. 2; p.1).
Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (ob.4; p.2)
Wspomaganie rozwoju mowy (ob.3; p.3)
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci (ob.5; p.3,4)
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (ob.14; p.3)

CELE OGÓLNE:
- wzbogacanie i utrwalanie wiedzy o zasadach higieny osobistej;
- utrwalanie prawidłowych przyzwyczajeń i właściwych nawyków prozdrowotnych;
- kształtowanie logicznego myślenia – rozwiązywanie zagadek;
- ćwiczenie grafomotoryczne – łączenie kropek w jedna całość

CELE OPERACYJNE (dziecko ...):
- przestrzega określonych umów w trakcie zajęć;
- potrafi uważnie słuchać i patrzeć;
- potrafi wymienić postacie występujące w teatrzyku;
- wie, jakie przybory toaletowe są potrzebne do utrzymania higieny osobistej ciała;
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści utworu;
- potrafi rozwiązać zagadkę słowną;
- rozpoznaje po dotyku przybory toaletowe, wie do czego służą;
- wie, co należy robić, żeby być zdrowym;
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- prawidłowo łączy kropki w jedną całość

METODY:
- czynne: zadania stawiane do wykonania, praktyczne działania, zajęcia ruchowe;
- słowne: rozmowa, objaśnienia, instrukcje
- aktywizujące: zagadka słowna, dotykowa

FORMY PRACY:
- praca indywidualna;
- praca zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
sylwety do teatrzyku, przybory toaletowe, nagrania na płycie CD

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie zabawą integracyjną: ”Wszyscy sa...”

Witam wszystkich, którzy lubią owoce
Witam wszystkich, którzy lubią warzywa
Witam wszystkich, którzy lubią spacery i zabawy na świeżym powietrzu
Witam wszystkich, którzy lubią się myć

2.”Czarodziejski worek”– zagadki słowne i dotykowe, jako wprowadzenie do tematu
Mam dla Was dzisiaj niespodziankę, ale za nim dowiecie się, co to za niespodzianka, musicie rozwiązać zagadki, jakie dla Was przygotowałam. Najpierw będziemy rozpoznawać przedmioty umieszczone w worku po dotyku. Następnie rozwiążemy zagadki słowne:

1. Jest biała, siedzi w tubie, 2.Duży albo mały jest w każdej łazience
zęby nią czyścić lubię kiedy skończysz mycie, wytrze ci ręce
(pasta do zębów) (ręcznik)

3.Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni 4.Służy do picia, służy do mycia
a brudne rączki w czyste zamieni Bez niej na ziemi nie byłoby życia
(mydło) (woda)
Rozwiązaniem tych wszystkich zagadek są przybory toaletowe.
Do czego one służą?
Po co się myjemy?
Co jeszcze należy robić, żeby być zdrowym?

3. Ilustracja ruchowa do piosenki „Gimnastyka dobra sprawa”(wg. M. Bogdanowicz)
Bo gimnastyka dobra sprawa
Dla nas wszystkich to zabawa
Ręce w górę, w przód i w bok
W przód skok, w górę skok
Głowa, ramiona, kolana, pięty
Kolana, pięty; kolana pięty
Oczy, uszy, usta, nos

4.„Żeby nie było brudasów” –teatrzyk sylwet.
Nauczyciel informuje, że obiecaną niespodzianką jest teatrzyk i przedstawia inscenizację wykorzystując sylwety przyborów toaletowych

5.Rozmowa kierowana na temat treści utworu:
- jakie postacie wystąpiły w przedstawieniu?
- o czym rozmawiały postacie?
- ile razy w ciągu dnia należy myć rączki?
- kogo nazywamy brudasem?

6.Gimnastyka przy równoczesnej recytacji wiersza B.Szelągowskiej: ”Liczę i ćwiczę”
Na raz – przysiad,
Dwa – w przód krok,
Na trzy - obrót,
Cztery – skok.
Raz i dwa - od nowa liczę.
Trzy i cztery – dalej ćwiczę.

7. „Pasta, szczotka” – ćwiczenia grafomotoryczne.

8. Podsumowanie zajęcia – rozdanie „orderów czyścioszka”

Opracowanie: J. Sobocińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.