X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37243
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne zabawy - malowanie i ozdabianie jajek z wykorzystaniem gotowych elementów, wykonywanie zająca z rolek

Temat zajęcia: „Wielkanocne zabawy” - malowanie i ozdabianie jajek z wykorzystaniem gotowych elementów, wykonywanie zająca z rolek.

Metody pracy:
- słowna – rozmowa, objaśnienia
- czynnościowa – bezpośredniego działania dziecka,
- swobodnej ekspresji.

Formy pracy:
- zajęcia z całą grupą,
- praca indywidualna,
- praca grupowa

Cele zajęcia:
- stwarzanie radosnej atmosfery i wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się Święta Wielkanocne,
- rozwiązywanie zagadek słownych,
- malowanie, naklejanie na jajka gotowych elementów, tworząc dowolne kompozycje- 3l,
- 4l – wykonywanie zajączka z rolki papierowej, praca wg wzoru,
- rozwijanie wyobraźni dziecięcej poprzez rozbudzanie ekspresji ruchowej dzieci i działania plastyczne
Środki dydaktyczne: kolorowe ilustracje, obrazki – rozwiązanie zagadek, zagadki, dekoracja wielkanocna sali, płyty CD z nagraniami piosenek, koszyki, gipsowe jajka, różnokolorowe paski papieru, krepina w różnych kolorach, rolki po papierze toaletowym, szablony: uszy, pyszczek, nogi, łapki; kleje, dziurkacze ozdobne, farby, pędzelki, woda, markery, mazaki, ołówki, nożyczki, podkładki.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie dzieci.
Dzieci na powitanie mówią wierszyk:
„Robimy kółeczko, okrągłe jajeczko, tupiemy, klaszczemy i kółko już jest”.

2. Powitanie – wspólna zabawa integracyjna w kole:
„Witam tych, którzy..."
- Witam tych, którzy lubią się uśmiechać.
- Witam tych, którzy lubią wiosnę.
- Witam tych, którzy z utęsknieniem czekają na Wielkanoc.
- Witam tych, którzy zostali w zeszłym roku oblani wodą na Śmigus – Dyngus.
- Witam tych, którzy zrobili już wiosenne porządki.
- Witam tych, którzy jeszcze ani razu nie wstali i nie zmienili miejsca.

3. Rozmowa z dziećmi na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych
(przygotowany stół wielkanocny), obrazki - odpowiedzi na zagadki.

- Kto wie, jakie zbliżają się Święta?
Rozwiązanie zagadek wielkanocnych.
Nauczycielka mówi zagadkę, dzieci wyszukują obrazek - rozwiązanie tej zagadki oraz kurczątko na stole wielkanocnym, to samo dotyczy poniższych zagadek.
Mam czerwone nóżki,
Jestem żółtą kulką
A kiedy urosnę,
To zostanę kurką. /kurczątko/
Zgodnie z wielkanocnym zwyczajem
słodkie upominki każdemu rozdaje. /zajączek wielkanocny/

W wielkanocnym koszyczku
leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę,
ślicznie je ozdobię. /pisanki/

Tyle w koszyczku
leży pisanek!
A pośród nich
słodki.../baranek/

4. Zabawa naśladowcza przy piosence pt.: „Na zielonej łące” Marty Bogdanowicz.
„Na zielonej łące”
Nauczyciel wydaje polecenia, pokazuje a dzieci je powtarzają. Nauczyciel dodaje następne polecenia np.:
– łokcie do siebie;
– stopy razem;
– ugiąć kolana;
– pochylić się;
– podnieść głowę, itp.

1. Uwaga, uwaga (x 2)
Ręce do przodu! (x 2)

Ref. Na zielonej łące, raz, dwa, trzy,
pasły się zające, raz, dwa, trzy.
A to była pierwsza zwrotka,
teraz będzie druga zwrotka.

2. Uwaga, uwaga (x 2)
Ręce do przodu! (x 2)
Zacisnąć pięści! (x 2)

Ref. Na zielonej łące, raz, dwa, trzy,
pasły się zające, raz, dwa, trzy.
A to była druga zwrotka,
teraz będzie trzecia zwrotka.

3. Uwaga, uwaga (x 2)
......................

5. Praca plastyczno – techniczna.
Zaproszenie dzieci do stolików do wykonania: „Wielkanocnego jajeczka” oraz „Wielkanocnego zająca”.
Zachęcanie do realizowania własnych pomysłów podczas ozdabiania rolek i malowania jajek.
Ozdabianie jaj przez:
- malowanie farbą,
- paskami, kulkami z bibuły (3l)
Wykonanie zająca z rolki przez:
- oklejenie rolki papierem
- odrysowanie i wycięcie oraz przyklejenie elementów wg wzoru ( 4l)

6. Prezentacja prac dzieci.
Umieszczenie przez dzieci zajączków w kąciku a jajek w koszyczkach.
Następnie umieszczenie koszyków z kraszankami w kąciku wielkanocnym.

7. Zachęcenie dzieci do zaśpiewania na pożegnanie piosenki „Z jajkiem i zającem”, podziękowanie za wspólną zabawę.

8. Nagrody dla dzieci na zakończenie zajęć - kurczaczek, baranek, lub zajączek do pokolorowania według własnych pomysłów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.