X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37126
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna w lesie. Scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia
Grupa: 6 – latki
Opracowała: Jowita Dymitrow
Temat zajęcia: Wiosna w lesie – zabawy aktywizujące.
Cele:
- potrafi opowiadać o tym, co się wydarzyło i o tym, co się może wydarzyć
- rozpoznaje i nazywa środowisko przyrodnicze z najbliższego otoczenia
- zgodnie współpracuje w grupie
- rozumie, że informacje można przedstawić w formie symbolicznego zapisu
Metody:
- aktywizujące: burza mózgów, świat baśni, inny język, drama
Formy:
- indywidualna
- grupowa
- zbiorowa

Środki dydaktyczne: sylwety drzew; obrazki przedstawiające: zwierzęta, owady, ludzi, ptaki; przedmioty: kwiatek, motyl, pióro, żabka, kredki pastelowe, płyta CD

Przebieg zajęcia:
1. Zabawa muzyczna „Tańczące kwiatki” - dzieci „obudzone” przez wiosnę zamieniają się w kwiatki i tańczą w rytm muzyki.
2. „Burza mózgów”
– Dzieci w grupach odpowiadają na pytanie: „co może robić wiosna w lesie?” – swoje propozycje przedstawiają na kartkach w formie symbolicznego graficznego zapisu. Następnie propozycje grup zapisywane są przez nauczyciela na tablicy.
- Każda grupa losuje obrazki: zwierząt, owadów, ludzi, ptaków i zastanawiają się czy i po co są potrzebne drzewa wylosowanej postaci. Wypowiadają się na ten temat i argumentują. Przypinają obrazek do drzewa.
3. „Świat baśni” – praca w grupach. Dzieci otrzymują przedmioty związane z wiosną: kwiatek, motyl, pióro, żabka i układają krótką bajkę na temat tej rzeczy.
4. „Inny język” – dzieci w parach rzeźbią z partnera kwiatek.
5. „Drama” – odgrywanie przez dzieci scenek:
- rozmowa pszczoły z kwiatem
- rozmowa kropli deszczu z trawą
6. Zabawa plastyczna (według D. Dziamskiej): dzieci siedzą w kółku i otrzymują kartki i zieloną kredkę, następnie w rytm muzyki rysują pionowe kreski, w ten sposób powstaje wiosenna trawka na leśnej polanie. Gdy muzyka się skończy wszyscy siadają przy stolikach, na których są kolorowe kółeczka, z których komponują kwiaty na łące według własnego pomysłu.
7. Ewaluacja zajęć „Słońce i chmura”: na koszyczkach zawieszone jest słońce i chmura, dzieci otrzymują kwiaty, które zostawiła dla nich Pani Wiosna, jeżeli zajęcia im się podobały to wrzucają kwiatek do koszyka ze słońcem, jeżeli nie – z chmurą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.