X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 37057
Przesłano:

Ortografia w przyjaźni ze sportem! W ortograficznym ogrodzie. Turniej ortograficzno-sprawnościowy

KONSPEKT LEKCJI OTWARTEJ

Temat: Ortografia w przyjaźni ze sportem ! W ortograficznym ogrodzie.(Turniej ortograficzno-sprawnościowy).

Ewelina Kujawa – nauczyciel bibliotekarz

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 12, Gomółki 43, Głogów, sala gimnastyczna
Data: 14 kwietnia 2011 godz. 14.00

Z roku na rok coraz trudniej przychodzi uczniom opanowanie prawideł polskiej ortografii. Trudno znaleźć pisemną pracę uczniowską całkowicie wolną od błędów. Postanowiliśmy więc przeprowadzić nietypową lekcję nauki ortografii w sali gimnastycznej. Okazało się, że taka forma pracy niezmiernie mobilizuje uczniów do pracy.

Cele :
• integracja zespołu klasowego,
• wdrażanie do zdrowej, sportowej rywalizacji,
• utrwalenie pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi
• wdrażanie do zgodnej współpracy w grupie podczas rozwiązywania problemów ortograficznych
• umiejętne łączenie sprawności fizycznej z poprawnym stosowaniem reguł ortograficznych, nauka przez zabawę

Turniej składa się z konkurencji sprawnościowych i zadań ortograficznych. Odbywa się w sali gimnastycznej. Udział biorą uczniowie klasy piątej. Drużyny wykonują ćwiczenia sprawnościowe i ortograficzne.

Etapy lekcji:

Część wstępna

1. Powitanie dzieci i gości. Podział uczniów na zespoły (5- osobowe).
2. Podanie tematu zajęć, celów lekcji i wyjaśnienie zasad panujących w czasie turnieju.

Część główna . Ćwiczenia praktyczne

Rozgrzewka z wykorzystaniem wyrazów z trudnościami ortograficznymi (bez podziału na zespoły )
1. Ćwiczenia z piłkami. Kilka pachołków, np.8 (na dwóch przyklejone „Ó”, 2x U, 2xŻ, 2x RZ). Uczniowie kozłują piłkę, na gwizdek przerywają ćwiczenie, słuchają i patrzą na ilustrację przedstawiającą zwierzę lub roślinę z trudnością orograficzną. Należy jak najszybciej ustawić się przy pachołku z prawidłową trudnością ortograficzną. Użyte wyrazy: mrówka, kangur, żubr, jeż, żyrafa, papuga, jastrząb, żuraw, bażant, borsuk, ważka, kuna, jaguar, nutria, krokus, rzodkiewka, bób.
2. Kozłowanie piłki P i LR. Gdy n-l wskaże wyraz z „Ó” kozłujemy PR, gdy pokaże wyraz z „U” kozłuje LR (można w miejscu i w ruchu).
3. Jedna piłka na parę. Uczniowie stoją tyłem do siebie. Gdy usłyszą wyraz z „H” podają piłkę do siebie z ręki do ręki przez skręt tułowia, gdy z „CH” podają poprzez skłon - podanie następuje między nogami. Wyrazy: hipopotam, chomik, hiacynt, chryzantema, mucha, hektar, groch, marchewka, chrabąszcz, hortensja
4. Zabawa skoczna: Brzeg – Woda. Zabawę tę przerabiamy na formę trudności ortograficznych. Jako „Brzeg” będzie U, jako woda „Ó”
Róża, wróbel, żółw, wiewiórka, przepiórka, róża, cebulka, ogród, pietruszka, dziupla, futerko, żurawina, kura, burza, huragan, kałuża, kózka, mucha, gruszka, żuk, kangur, borówka, jabłuszko, krówka, kukułka, wróbelek, sójka, pietruszka.

1. Krzyżówka
Uczniowie kozłują piłkę PR do wyznaczonego miejsca, podchodzą do stolika, losują kartkę z hasłem krzyżówki i zapisują w niej poprawną odpowiedź. Wracają kozłując piłkę LR.
1. Dolna część rośliny siedząca w ziemi.
2. Zielony na mizerię.
3. Owad, który brzmi w trzcinie.
4. Drzewo o białym pniu.
5. Drzewo iglaste, które gubi igiełki na zimę.

Hasło; Ogród
Po zakończonej konkurencji sprawdzamy poprawność wykonania zadania i przyznajemy punkty w dwóch kategoriach – za dobrze rozwiązaną krzyżówkę i za zadanie sportowe.

2. Zagadki
Uczniowie hulahopem prowadzą piłkę koszową do wyznaczonego miejsca, podchodzą do stolika, losują kartkę z zagadką, odczytują ją i zapisują rozwiązanie. Wracają prowadząc piłkę hulahopem.
Ma gruby brzuszek
i ogonek mały,
Będzie pewnie z niego,
Barszczyk doskonały.
(burak)
Zielony ma kubraczek, lecz nie jest żabką.
W każdym ogródku dostrzeżesz go łatwo.
Popatrz uważnie, gdy zerwiesz go,
To wygląda jak spłaszczone z kreską o.
(ogórek)
Co to za pękata pani?
Sukienki szeleszczą na niej.
Kto z sukienek ją rozbiera,
ten potokiem łzy wylewa.
(cebula)
Mały krasnoludku
wyrosłeś w ogródku,
jesteś smakołyczek,
choć szczypiesz w języczek.
(rzodkiewka)
Każdy z was odgadnie
łatwo tę zagadkę:
ma bielutki korzeń
i zieloną natkę.
(pietruszka)

3. Ptasie drzewo.
Uczniowie przenoszą jednocześnie trzy piłki: koszową, siatkową i ręczną do wyznaczonego miejsca, odkładają je i podchodzą do stolika, losują kartkę z nazwą ptaka, uzupełniają lukę w wyrazie, naklejają karteczkę na schemat drzewa. Biorą piłki i odnoszą na miejsce.

KR...K
KUK...ŁKA
JASK...ŁKA
WR...BEL
S...JKA

4. Ortograficzny ogród – puzzle, rozsypanka wyrazowa.
Uczniowie prowadzą piłkę kijem hokejowym do wyznaczonego miejsca, podchodzą do stolika, gdzie leżą karteczki. Ich zadaniem jest ułożenie nazwy kwiatka, wpisanie brakującej litery oraz przyklejenie puzzli w ortograficznym ogrodzie. Po wykonanym zadaniu wracają prowadząc piłkę kijem hokejowym.

ROZSYPANKA WYRAZOWA- ORTOGRAFICZNY OGRÓD

...on- kil kro- k...s

t...- li- pan

...ia- cynt

r...- ża

3. Część końcowa:
Podliczenie punktacji. Wybór najlepiej pracującej drużyny. Ocena pracy w zespole. Ocena atrakcyjności lekcji.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.