X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36875
Przesłano:

Scenariusz Dnia Technologii Przyszłości

Scenariusz Dnia Technologii Przyszłości

Temat lekcji/zajęć: Dzień Technologii Przyszłości

Cele lekcji/zajęć:
a) ogólny:
dostrzega wartości i zagrożenia techniki w aspekcie integralnego rozwoju człowieka
i poszanowania jego godności,
planuje i realizuje praktyczne działania twórcze,

b) szczegółowe (rozbite na wiedzę, umiejętności i kompetencje ucznia):
rozpoznaje osiągnięcia techniczne, które przysłużyły się rozwojowi postępu technicznego, a tym samym człowiekowi (lżejsza praca, komfort życia),
rozpoznaje potrzebę wykonania wytworu technicznego i analizuje możliwości wykorzystania wykonanego wytworu,
charakteryzuje oraz przewiduje zagrożenia ze strony różnych wytworów techniki
i urządzeń technicznych,
kształci umiejętność dokładnego formułowania instrukcji, programowania.

Zastosowane metody kształcenia:
problemowa, aktywizująca, burza mózgów, dramowa - symulacja (odgrywanie ról).

Zastosowane formy kształcenia:
indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Zastosowane środki dydaktyczne:
boisko szkolne - pola do programowania,

Czas realizacji lekcji/zajęć: 2 godz.

Szczegółowy przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca
1. Przygotowanie regulaminu międzyszkolnego konkursu plastyczno-technicznego “Technologie przyszłości”. Wywieszenie go na drzwiach szkoły oraz przesłanie do innych szkół.
2. Zdefiniowanie pojęć: wynalazek, odkrycie. Ustalenie podobieństw i różnic.
3. Zadanie dla uczniów: wyszukanie informacji o wybranej technologii przyszłości - analiza korzyści wynikających z wynalazku oraz możliwych zagrożeń.

Faza realizacyjna
1. Wprowadzenie do Dnia Technologii Przyszłości. Uczniowie zajmują wygodne pozycje na korytarzu. Odczytanie fragmentu z “Powrotu z gwiazd” Stanisława Lema. Pisarz przewidział wynalazki, które pojawiły się pół wieku później (e-booki, audiobooki, tablety, itp.).

2. Zabawa wprowadzająca “Ludzka maszyna” - uczniowie losują karteczki, według których dobierają się w grupy, np. mechanoautomat, pulsomotor, sepulka, sepulka, cybermata, aeromobil. Zadaniem grupy jest stworzenie ze swoich ciał wylosowanego urządzenia przyszłości w ciągu 5 minut. To czas przeznaczony na wspólne ustalenie znaczenia nazwy wynalazku oraz obmyślenie ustawienia zespołu. Poszczególne elementy stworzonego układu mogą się poruszać, naśladując działanie maszyny.
3. Grupy obserwują nawzajem efekty swojej wspólnej pracy. Omawiają stworzone przez siebie urządzenia.
4. Symulacja ( odgrywanie ról) w wybranej postaci, np. wywiadu, reportażu telewizyjnego, itp. Zaprezentowanie korzyści i zagrożeń płynących z wynalazków - prezentacje uczniów. Wyciąganie wniosków: należy umiejętnie i z rozsądkiem korzystać z dobrodziejstw technologii, żeby nie zagubić się w świecie wirtualnym.
5. “Zaprogramuj mnie” - uczniowie uczą się programowania podczas zabawy edukacyjnej. Na boisku są narysowane pola, po których ma poruszać się robot - uczeń odgrywa rolę robota. Jest kilka takich stanowisk. Pozostali uczniowie - zespół - ustalają i wydają polecenia, jak ma się poruszać, bo dotrzeć do wyznaczonego celu. Wniosek: Nie zawsze osiągniemy pożądany cel, jeśli niedokładnie sformułujemy polecenie. Metodą prób i błędów dochodzimy do właściwego rozwiązania.

Faza podsumowująca:
1. Uczniowie poznają podczas zajęć komputerowych programy do nauki programowania.
2. Ogłoszenie wyników konkursu plastyczno-technicznego “Technologie przyszłości”.

Ewaluacja lekcji/zajęć:
Uczniowie oceniają atrakcyjność zajęć metodą “termometru uczuć”.

Literatura:
Stanisław Lem, Powrót z gwiazd (fragment)

Przykłady urządzeń przyszłości:

"Baterie przyszłości
Świat nowych technologii mknie do przodu. Widać to na przykładzie urządzeń mobilnych, które stają się coraz szybsze i potężniejsze. Wciąż jednak nikomu nie udało się rozwiązać problemu zbyt szybko wyczerpujących się akumulatorów. To zmieni się już wkrótce - m.in. dzięki zastosowaniu silikonowej anody w miejsce tej wykonanej z krzemu, która znajduje się obecnie wewnątrz najpopularniejszych akumulatorów litowo-jonowych. Baterie przyszłości, to skrócony czas ładowania nawet o 40 proc. oraz zdecydowanie dłuższa żywotność.

Holograficzny obraz
Coś, co jeszcze nie dawno wydawało się mrzonką rodem z filmów sci-fi, dziś staje się rzeczywistością. Wiele wskazuje na to, że już wkrótce nasze smartfony będą mogły generować obraz w technologii 3D. Czy tradycyjne ekrany staną się wówczas zbędne?

Sensory przewidujące przyszłość
Urządzenia mobilne gromadzą na nasz temat coraz więcej informacji. Z jednej strony stwarza to zagrożenie dla utraty naszej prywatności, z drugiej rodzi również określone szanse i perspektywy. Być może już wkrótce nasz smart-zegarek - na podstawie szeregu dostarczonych danych - dogłębnie zbada stan naszego zdrowia i ostrzeże o zwiększającym się ryzyku zawału serca.

Komputery sterowane umysłem
Dziś, możemy już sterować urządzeniami za pomocą gestów, głosu, a nawet wzroku. Dla niektórych to jednak wciąż za mało. Dlatego naukowcy intensywnie pracują nad technologią, która umożliwi nam kontrolowanie urządzeń za pomocą naszych... myśli."
(http://serwisy.gazetaprawna.pl/nowe-technologie/galerie)

Stanisław Lem, Powrót z gwiazd (fragment)
Całe popołudnie spędziłem w księgarni. Nie było w niej książek. Nie drukowano ich już od pół wieku bez mała. A tak się na nie cieszyłem, po mikrofilmach, z których składała się biblioteka "Prometeusza". Nic z tego. Nie można już było szperać po półkach, ważyć w ręce tomów, czuć ich ciężaru, zapowiadającego rozmiar lektury. Księgarnia przypominała raczej elektronowe laboratorium. Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu. Ale optonów mało używano, jak mi powiedział robot – sprzedawca. Publiczność wolała lektany - czytały głośno, można je było nastawiać na dowolny rodzaj głosu, tempo i modulację. Tylko naukowe publikacje o bardzo małym zasięgu drukowano jeszcze na plastyku imitującym papier. Tak że wszystkie moje zakupy mieściły się w jednej kieszeni, choć było tego prawie trzysta tytułów(...).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.