X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36829
Przesłano:
Dział: Logopedia

Kłopoty Kłapouchego. Utrwalanie prawidłowej wymowy głoski k w wyrazach, wyrażeniach i zdaniach

„Kłopoty Kłapouchego”-utrwalanie prawidłowej wymowy głoski „k” w wyrazach, wyrażeniach i zdaniach,
opracowała Izabela Firlej- Wielgucka, Rokitki

Czas trwania zajęć: 30 min.
Grupa 5-6 latków lub uczniowie klasy 1: zajęcia indywidualne z dzieckiem

Cel główny:
usprawnianie aparatu artykulacyjnego,
utrwalanie prawidłowej wymowy wyrazów i wyrażeń z głoską k,
doskonalenie percepcji i uwagi słuchowej,
usprawnienie koordynacji wzrokowo – słuchowej.

Cele szczegółowe (dziecko):
- usprawnia ćwiczeniami narządy mowy,
- ćwiczy analizę słuchową,
- doskonali koordynację wzrokowo-słuchową,
- zna zasady poprawnej wymowy głoski k,
- utrwala prawidłową artykulację głoski: k, .

Metody:
- słowna (instrukcja),
- czynnościowa (zadania stawiane do wykonania).

Formy:
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
maskotka Kłapouchego ( z bajki „Kubuś Puchatek),
obrazki: Kłapouchego, Kubusia Puchatka, Kangurka,Tygrysek, Królika – małe ilustracje.
kolorowanki: Kłapouchego, Kubusia Puchatka, Kangurka, Królika – pocięte w formie puzzli,
Kokarda Kłapouszka – obrazek przedstawiający kokardkę i kilkanaście małych kółek oraz rurka do picia napojów,
gra planszowa - „Stumilowy las” - czyli podróż Kłapouchego po Stumilowym Lesie.

Przebieg:

1. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy - bajka logopedyczna, pt. „ Kłopoty Kłapouchego”- dziecko słuchając bajki opowiadanej przez nauczyciela próbuje w Stumilowym Lesie (czyli w buzi) odszukać zgubiony ogon z kokardką Kłapouszka. Nauczyciel pokazuje dziecku maskotkę, wyjaśnia na czym polega kłopot Kłapouszka, który stale gubi zwój ogonek z kokardką. Stumilowy Las, to buzia dziecka, język – to Kłapouszek. Dzięki temu dziecko ćwiczy ruchliwość aparatu artykulacyjnego i przeprowadzane są ćwiczenia słuchowe.
kierowanie języka w stronę prawego i lewego policzka (prawa i lewa strona lasu)
kierowanie języka w tył jamy ustnej (zagajnik w lesie),
kierowanie języka za dolne zęby (to krzaki w lesie, sprawdzamy czy ogon nie zahaczył się o jakąś gałąź),

kierowanie języka za górne zęby (szukanie ogona na gałęziach drzew, bo może wiatr porwał ogonek Kłapouchego)
kierowanie języka do podniebienia miękkiego ( szukanie ogona na górce) i odnalezienie go, język – Kłapouchy podskakuje z radości – robimy: la, la, la.

2. Dzięki temu możemy przejść do drugiego ćwiczenia, nauczyciel pokazuje obrazki: Kłapouchego, Kubusia Puchatka, Kangurka, Tygrysek, Królika i wyjaśnia, że przyjaciele ze Stumilowego Lasu bardzo lubią zabawy w chowanego. Nauczyciel rozkłada przed dzieckiem po 3 różne obrazki i prosi dziecko, aby zamknęło oczy. W tym czasie zabiera dwie ilustracje, a dziecko musi powiedzieć kogo z danej trójki brakuje. Dziecko mówi, np. brakuje Królika, brakuje Kubusia.

3. Nauczyciel pokazuje dziecku kolorowanki, które zostały pocięte na puzzle ( po 8 elementów). Dziecko dowiaduje się, że może zdobywać kawałki puzzli,jeśli będzie dobrze wypowiadało słowa. Nauczyciel wypowiada wyrazy z głoską K, które kojarzą się z bajką „Kubuś Puchatek”, np. kwiatki, domek, Tygrysek....Wyrazy mają zawierać głoskę K w różnych pozycjach wyrazowych, aby dziecko było w stanie przećwiczyć ich prawidłową wymowę.

4. Nauczyciel pokazuje dziecku kolorowankę z odnalezioną kokardką. Wykorzystujemy małe kółka. Dziecko będzie ozdabiało kokardkę, jeśli poprawnie przy pomocy rurki do picia umieści odpowiednie kółeczka na kokardce.

5. Logopeda pokazuje dziecku grę planszową- „ Stumilowy las”, wyjaśnia, że Kłapouch musi dotrzeć do domu, skoro znalazł kokardę, ale po drodze spotykają go liczne przygody. Nauczyciel i uczeń, grając w przygotowaną grę, wypowiadają, np. Kłapouch wpadł w krzaki, Kłapouch ma kwiatki. Kłapouch trafił do ogródka Królika.

6. Logopeda dziękuje dziecku za wspólne zajęcia. Ćwiczenia końcowe - omówienie zajęć, sukcesów dziecka, nagroda. Zlecenie ćwiczeń do domu..

Bibliografia:

1. A. Chrzanowska, K. Szoplik, Zabawy i ćwiczenia logopedyczne (k, g, d, t), Kraków 2014.
2. D. Antos, G. Demel, I. Styczek, Jak usuwać seplenienie i inne wady wymowy, Warszawa 1978.
3. G. Krzysztoszek, M. Piszczek, Materiał wyrazowo – obrazkowy do utrwalania poprawnej wymowy głosek, Warszawa 2015.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.