X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36724
Przesłano:

"Na straganie" - inscenizacja wiersza J. Brzechwa z wykorzystaniem obrazków PECS

Temat: „Na straganie” - inscenizacja wiersza J. Brzechwa z wykorzystaniem obrazków PECS
`Cele ogólne:
- ukazanie piękna literatury,
- wzbogacenie słownictwa o nowe zwroty, pojęcia i wyrażenia

Cele operacyjne:
- poznaje popularne warzywa,
- poznaje symbole komunikacji alternatywnej PECS,
- stosuje formy grzecznościowe,
- potrafi ułożyć puzzle i estetycznie przykleić powstały obrazek.

Metody:
- wyjaśnienie,
- metoda komunikacji alternatywnej PECS
- praktycznego działania.

Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- wiersz J. Brzechwy pt. „Na straganie”,
- symbole komunikacyjne PECS z warzywami i owocami
- naturalne warzywa występujące w treści wiersza,
- plansza przedstawiająca stragan z warzywami,
- kolorowe szablony ogórek, pietruszka, cebula z tasiemkami do przywiązania dzieciom w czasie zabawy ruchowej,
- nagranie piosenki pt „Ogórek”, „Na stragaie”
- talerzyki papierowe,
-koszyk na warzywa
- klej,
- farby i pędzelki
- puzzle warzyw,
- odtwarzacz mp3.

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do zajęć

Dzieci wspólnie z nauczycielką witają się piosenką:
Wszyscy są witam Was, zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś Ty; raz , dwa, trzy
Rozruszamy się przy piosence. Bardzo proszę, aby każde dziecko wybrało sobie emblemat na szyję z sylwetką warzywa. Gdy zostanie puszczona piosenka z magnetofonu wszystkie warzywa (dzieci) tańczą, gdy piosenka ucichnie podchodzimy do dużego znaczka z takim samym warzywem, jakie mamy na swoim emblemacie i ustawiamy się obok niego. (powtarzamy to ok. 3 razy)

2. Część główna zajęcia:
Nauczycielka odczytuje wiersz J Brzechwy „ Na straganie” Podczas recytacji umieszcza na tablicy sylwety warzyw. Po zakończeniu recytacji wiersza nauczycielka omawia z dziećmi jego treść zadając pytania. Uczeń wskazuje symbol PECS, gdy nauczyciel pyta o warzywo z wiersza. Uczeń wskazuje konkret gdy nauczyciel pyta o symbol.
Uczeń składa pasek z dwóch symboli „chcę...........”, „poproszę.....” konkretne warzywo.
Uczeń składa pasek zdaniowy „Ja chcę zieloną kapustę”, „ Ja chcę czerwonego buraka”
Kolorowe talerze pełne witamin
Na stole przygotowane są papierowe talerzyki, klej, pędzle i koperty w których ukryte są warzywa. Aby dowiedzieć się jakie to są warzywa musicie przygotowane przeze mnie puzzle ułożyć w całość i nakleić na talerzyki a następnie pokolorować farbami.
Podczas pracy dzieci słuchają piosenek z płyty CD
Odsłuchanie piosenki „Na straganie” i wskazywanie za pomocą PECS warzywa o które pyta nauczyciel
Dopasowanie obrazka z warzywem PECS do naturalnego warzywa.
Obrazki warzyw i owoców wymieszane należy wybrać z pośród nich tylko same warzywa i przykleić do koszyka
Wyjście na pobliski stragan z warzywami i owocami z książką do komunikacji PECS, w której są zdania np. „Ja chcę 2 pomarańczowe marchewki” , albo „Ja chcę zielonego ogórka”

3. Zakończenie zajęć
Podziękowanie wszystkim za aktywny udział w zajęciach i zawieszenie gotowych prac na gazetce klasowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.