X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36582
Przesłano:

Poranny krąg - stymulacja polisensoryczna według pór roku - wiosna. Konspekty zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi niepełnosprawnymi w stopniu głębokim

Konspekt zajęć rewalidacyjno-wychowawczych przeprowadzonych
w grupie ,,Żuki”

Nauczyciel: Joanna Borowska
Temat: Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – WIOSNA
Ćwiczenia utrwalające poznanie poszczególnych części ciała. Zabawy z wodą
wyzwalające aktywność dziecka.
Malowanie palcami na arkuszu papieru.
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie umiejętności polisensorycznego poznawania świata
- kształtowanie orientacji w schemacie własnego ciała
- zwiększanie koncentracji uwagi dziecka na działaniu
- wyzwalanie aktywności dziecka
- doskonalenie naśladownictwa ruchów, koordynacji wzrokowo-ruchowej
- usprawnianie pracy rąk i dłoni,
- budowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

CELE OPERACYJNE:

Wychowanek potrafi:
- współpracować z nauczycielem podczas zajęć
- na krótko koncentrować uwagę na działaniu, które ma wykonać
- wskazywać i dotykać niektóre części ciała
- manipulować przedmiotami
- zlokalizować źródło dźwięku

Wychowanek rozumie:
- proste polecenia poparte gestem
- chęć nawiązania kontaktu i współpracy
- bodźce wielozmysłowe poprzez doznawanie i odczuwanie świata przyrody

Wychowanek zapamięta:
- atmosferę zaufania i bezpieczeństwa
-wrażenia ze stymulacji wielozmysłowej
- komunikację za pomocą dotyku, bodźców sygnałowych, gestów

METODY PRACY : Elementy stymulacji polisensorycznej, wspierające rozwój dziecka i aktywizujące, naśladownictwo, słowno-percepcyjne: obserwacja i pokaz, wzmacniania pozytywnego.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: świeczka, kominek zapachowy, olejek cytrynowy, oliwka, ilustracja wiosny, wiosenne kwiatki, glina, bęben, zielone chusty, projektor Solar, prysznic świetlny, kolumna wodna, zabawki fluorescencyjne, lustro, bita śmietana, pasta do zębów, szminka, miska z wodą, gumowe i pingpongowe piłeczki, kolorowe kulki, kubeczki, słomki, ręcznik, blok rysunkowy, farby plakatowe, magnetofon.

Terapia grupowa
Poranny krąg – stymulacja polisensoryczna według pór roku – WIOSNA

Przebieg zajęć
I. Elementy porannego kręgu.
1. Zapalenie świeczki oraz kominka zapachowego z olejkiem cytrynowym.
2. Podejście z kominkiem do każdego dziecka, zbliżanie źródła światła do twarzy, zwrócenie uwagi na cechy ognia.
3. Powitanie piosenką ,,Witaj....jak się masz? 2x
Wszyscy cię witamy, 2x
Bądź wśród nas” 2x
Podczas witania – delikatny masaż dłoni z użyciem oliwki
4. Krótkie opowiadanie o danej porze roku, oglądanie ilustracji przedstawiającą wiosnę, kwiatki wiosenne, wyglądanie za okno.
5. Spotkanie z żywiołem – ziemia. Nauczycielka daje każdemu dziecku do ręki kawałek gliny, rozciera ją na dłoniach wychowanków, kształtuje wałeczki, kuleczki. Dzieci samodzielnie lub z pomocą rozrywają glinę na kawałeczki. Nauczycielka zwraca uwagę wychowanków na konsystencję gliny, najpierw jest ona mokra, śliska i zimna a w miarę ugniatania robi się ciepła, szorstka i krucha.
6. Demonstracja instrumentu muzycznego – bęben. Najpierw nauczycielka gra na instrumencie z dala od wychowanków, w celu wytworzenia odruchu orientacyjnego, uczenia rozpoznawania kierunku, z którego dochodzi dźwięk. Zachęcanie dzieci do gry na tym instrumencie.
7. Zakładanie na głowy dzieci zielonych chust – następnie dziecko samo lub z pomocą ściąga chustę z głowy.
8. Stymulacja smaku – podanie dzieciom plasterka cytryny.
9. Zaciemnienie sali, włączenie kolumny wodnej, prysznica świetlnego, projektora –pokazywanie fosforyzujących przedmiotów.
10. Zgaszenie lampki zapachowej oraz świeczki.

Samodzielność i wiedza o świecie
I. Ćwiczenia utrwalające poznanie poszczególnych części ciała.
1. Głośne nazywanie poszczególnych części ciała na odbiciu w lustrze. Robienie min przed lustrem. Nauczycielka stoi za dzieckiem , głośno nazywa i pokazuje poszczególne części ciała. Pokazywanie wspólnie z wychowankiem różnych min – nadymanie policzków, cmokanie, śmianie się itp.
2. Obrysowywanie lustrzanego odbicia dziecka szminką, pastą do zębów. Zabawa z bitą śmietaną. Prowadzący kierując ręką dziecka obrysowuje na lustrze jego odbicie. Robi to szminką, pastą do zębów. Nauczycielka nakłada na nos, policzki, czoło, usta dziecka małe porcje śmietany starając się później je narysować z dzieckiem na lustrze.
3. Słuchanie wierszyków czytanych przez nauczycielkę. Zadaniem dziecka jest wskazanie samemu lub z pomocą poszczególnych części ciała.

***
Pokaż (imię dziecka), gdzie masz oko,
gdzie masz ucho, a gdzie nos.
Gdzie masz rękę, a gdzie nogę,
gdzie na głowie rośnie włos.
Daj mi rękę! Wysuń nogę!
Kiwnij głową ,,tak” i ,,nie”.
Klaśnij w ręce! Tupnij nogą!
Razem pobawimy się.
***
Tu są oczy do patrzenia,
A tu uszy do słuchania,
tu mam buzię do mówienia,
a tu nosek do wąchania. A psik!
***
Tu mam brodę, tu policzki,
tu mam nosek, a tu czoło.
Tu są oczy, a tu usta,
Które śmieją się wesoło! Cha, cha, cha!
***
Tu ramiona, a tu łokcie,
pięści, plecy, brzuch.
Pięścią stuknę, nogą tupnę,
Taki ze mnie zuch!
***
Tu są łydki, tu kolana,
uda, pupa, brzuch.
Tu są łokcie i ramiona.
Wiem to, bo jestem zuch!

II. Zabawy z wodą, wyzwalające aktywność dziecka.
1. Nauczycielka stawia przed dzieckiem miskę z wodą i zaprasza do wspólnej zabawy
i ćwiczeń:
• zanurzanie dłoni w wodzie,
• uderzanie dłońmi o powierzchnię wody,
• skrapianie rąk i twarzy drobnymi kropelkami,
• naśladowanie odgłosów: padania deszczu kap, kap, kap - uderzanie palcami
o powierzchnię wody; chodzenia po kałużach chlap, chlap - uderzanie całą dłonią
powierzchnię wody, robienie burzy z piorunami bam, bam, bam – szybie mieszanie
dłońmi w misce,
• wrzucanie i wyjmowanie gumowych piłeczek, szklanych kuleczek,
• przelewanie wody z kubeczka do kubeczka,
• dmuchanie na powierzchnię wody ustami i przez rurkę ( z pomocą),
• dmuchanie na leżącą na powierzchni wody piłeczkę pingpongową,
• naśladowanie ruchów rąk podczas mycia.
2. Wycieranie rąk ręcznikiem po skończonej zabawie (prowadzenie rąk).
3. Porządkowanie miejsca zabawy – wycieranie stolika.

Ekspresja
1. Malowanie palcami na arkuszu papieru.
2. Odbijanie swojej ręki na papierze.
3. Mycie rąk w zlewie, wycieranie ręcznikiem.

Relaksacja przy muzyce – przytulenie dziecka i kołysanie się w rytm muzyki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.