X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36544
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień dinozaura. Zajęcie daltońskie

Konspekt daltońskich zajęć koleżeńskich w przedszkolu
Data: 22.02.2018
Prowadząca: Izabela Pawłowska

Temat: „Dzień Dinozaura”

Cele:
• Rozwijanie mowy i logicznego myślenia, usystematyzowanie wiadomości na temat prehistorycznych dinozaurów
• Dodawanie i odejmowanie w zakresie 6.Wykonywanie działań matematycznych
• Układnie cyferek w kolejności od najmniejszego do największego i odwrotnie.
• Rozwijanie i nabywanie ogólnej sprawności i zwinności fizycznej poprzez udział dzieci w zabawach ruchowych nt. „Spacer przez jurajską dżunglę”–odtwarzanie ruchem proponowanych czynności
• Rozwijanie wyobraźni i fantazji poprzez zabawy twórcze -wykonywanie różnorodnych zadań o tematyce: dinozaury
• Rozbudzanie zainteresowań dzieci i wzbogacenie ich wiadomości z zakresu paleontologii . Zabawy badawcze: „ Szkielety i skamieliny
Metody:
• Zadaniowa
• Burza mózgów

Formy pracy:
• Grupowa
• indywidualna
• Zespołowa
• Praca w parach

Środki dydaktyczne: ilustracje dinozaurów, szablony kawałków mięsa i liści, podpisy dinozaurów dla każdego zespołu, matematyczne karty pracy dla każdej pary + cyfry od 1-5 z sylabami składającymi się w napis PA-LE-ON-TO-LOG, pisaki, dywaniki matematyczne, muzyka „Park jurajski, zagadka, przygotowane stanowiska –pojemniki z piaskiem i zakopanych w nim skamielin, kości dinozaurów, pędzle, ordery dla każdego dziecka na zakończenie zajęcia

Przebieg zajęcia:

1.Zagadka wprowadzająca do zajęć.
Ogon, tułów, szyja, głowa...
Postać prawie jest gotowa.
Jeszcze tylko cztery nogi i wychodzi potwór srogi.
Taki duży wśród zarośli...
Pewnie byśmy za nim poszli.
Lecz to było wieki temu.
Teraz już go nie znajdziemy.
A dlaczego?
Bo wymarły.
Mam na myśli - ..............(dinozaury).

2. Rozmowa na temat dinozaurów.

- czym jest dinozaur? (zwierzę prehistoryczne, gad)
- jakie znacie nazwy dinozaurów? (diplodok, tyranozaur, triceratops, stegozaur)
- czym żywiły się dinozaury?
- skąd się brały małe dinozaury?

3. „Segregujemy dinozaury na mięsożerne i roślinożerne” – podział na zespoły- Praca zespołowa, z użyciem czasomierza, sygnalizatora. Prawa ręka rozdaje koperty zespołom

Dzieci losują przydział do zespołu. Każdy zespól otrzymuje zestaw ilustracji dinozaurów i szablonów sztuk mięsa i liści. Zadaniem dzieci jest posegregowanie Dinozaurów ze względu na sposób odżywiania się ich na roślinożerne i mięsożerne . Sprawdzają poprawność wykonania zadania (odsłanianie kartonika zasłaniającego symbol pożywienia przy każdym dinozaurze). Jeżeli zadanie zostanie prawidłowo wykonane zapraszam dzieci do kolejnego zadania: prawa ręka rozdaje koperty dla zespołow.
4. Przyporządkuj nazwy dinozaurów do odpowiedniego napisu dla dzieci to przyporządkowanie podpisów pod danym gatunkiem z jego nazwą- odwzorowywanie wzrokowe litery-pisane litery–drukowane.

5. Spacer dinozaurów – zabawa ruchowo-naśladowcza przy muzyce.
Nauczyciel włącza muzykę będzie sugerowała dzieciom, że dinozaury były ciężkie- powolne ruchy przy chodzeniu. ,,Dinozaury” mogą głośno tupać, ryczeć i szeroko otwierać paszczę, mogą naśladować np. ociężałego tyranozaura, latającego pteranodona czy zwinnego welociraptora, mogą skubać liście z samego czubka drzewa ( wspinanie się na palce i wyciąganie szyi), czy też uciekać przed stadem drapieżnych tyranozaurów ( bieg na pietach).

6. „Matematyczne dinozaury”- zabawa dydaktyczna. Podział na pary daltońskie z użyciem czasomierza, sygnalizatora, znaków zapytania w razie potrzeby, eksperta.
Nauczyciel proponuje utworzenie par daltońskich. Każda para otrzymuje od prawej ręki kopertę z działaniami matematycznymi, oraz dywanik matematyczny. Zadaniem par jest:
1. Obliczyć równania. Zwróc uwagę na znaki matematyczne (+,-)
2. Ułożyć cyfry w odpowiedniej kolejności od największej do najmniejszej lub odwrotnie.
3. Odwróć cyfry : odczytaj hasło, PALEONTOLOG.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania zadania – odsłonięcie i odczytanie zasłoniętego wcześniej napisu na tablicy.

7. „Dino – szkielety, dino- skamieliny”–jesteśmy paleontologami .
Nauczyciel zaprasza dzieci na wykopaliska( stanowiska archeologicznego przygotowanego specjalnie dla dzieci-, gdzie dzieci własnoręcznie postarają się odkopać szkielet lub skamielinę pradawnego gada. - Rozdanie dzieciom pędzli –przypominanie, że praca paleontologa jest ciężka i odpowiedzialna- prosząc dzieci o skupienie i delikatne obchodzenie się ze znaleziskami .

8. Zakończenie zajęć: podziękowanie za udział w zajęciach – rozdanie dzieciom medali znawcy dinozaurów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.