X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36471
Przesłano:
Dział: Logopedia

Zajęcia logopedyczne: Urodziny pluszowego misia

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
PROWADZĄCA: ANNA MUSIAŁ
TEMAT ZAJĘĆ : URODZINY PLUSZOWEGO MISIA - ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW

CEL GŁÓWNY: usprawnianie narządów artykulacyjnych, prawidłowa wymowa głoski SZ, Ż, CZ w izolacji
CELE OPERACYJNE:
- dzieci potrafią prawidłowo wykonywać ćwiczenia narządów artykulacyjnych
- dzieci kształtują prawidłową artykulację głosek szumiących
- dzieci potrafią wyróżnić głoski w nagłosie
- dzieci kształtują nawyk prawidłowego oddychania
- dzieci poznają zabawy ruchowe
- rodzice poznają ćwiczenia narządów artykulacyjnych, ćwiczenia oddechowe stymulujące rozwój mowy dzieci

METODY:
- słuchowe - słuchanie prawidłowego brzmienia głosek;
- wzrokowe – obserwacja ułożenia narządów artykulacyjnych;
- fonetyczne – wykorzystanie zabaw dźwiękonaśladowczych z głoską R, głoską SZ
- językowe – słuchanie, powtarzanie, nazywanie
- ćwiczenia słuchowo- ruchowe z elementami kinezjologii edukacyjnej

FORMA ZAJĘĆ: zajęcia z całą grupą

POMOCE:
bajka logopedyczna „Urodziny misia”, rymowanki „Idzie miś”, „Życzenia dla misia” wiersz „Urodziny misia Zbysia”, papierowe misie na nitkach, obrazki – prezenty misia, naklejki „Przyjaciel pluszowego misia”, miód

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie
Zapoznanie z tematyką zajęć – słuchanie wiersza „Urodziny misia Zbysia”, powtarzanie fragmentu z elementami dźwiękonaśladowczymi z głoską R
2. Słuchanie bajki logopedycznej „Urodziny misia” – wykonywanie ćwiczeń usprawniających narządy artykulacyjne, ćwiczeń artykulacyjnych z głoską SZ, ćwiczeń fonacyjnych z samogłoskami
URODZINY PLUSZOWEGO MISIA

Pluszowy miś mieszkał w ogromnym szumiącym lesie ( dzieci naśladują szum drzew – szszsz......, logopeda przypomina prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych). Obudził się wcześnie rano, ziewnął (szeroko otwieramy buzię i ziewamy – AAAAA.......), zrobił poranną gimnastykę ( język skacze do nosa i na brodę, na boki od kącika ust do kącika). Potem poszedł umyć buzię (język oblizuje buzię dookoła) , umył ząbki (przesuwamy czubkiem języka po górnych i dolnych zębach przy otwartej buzi) i poczuł, że jest bardzo głodny (wciągamy policzki). W kuchni wylizał z baryłki resztki miodu (unosimy język do góry). Nagle przypomniał sobie, że dziś są jego urodziny ( robimy zdziwioną minę i długie OOOOO......). Czyżby przyjaciele o nim zapomnieli ?
(robimy smutną minę- kąciki ust w dół), było mu bardzo smutno ( długie UUUUU.....).
- Wyjrzę przez okno – pomyślał ( wysuwamy język z buzi - chowamy), ale nikogo nie zobaczył......Zastanawiał się, gdzie są jego przyjaciele...(robimy dzióbek z ust i przesuwamy w prawo –lewo). Tymczasem przyjaciele przygotowywali dla misia niespodziankę.
Wszyscy zebrali się w domu Krzysia i przygotowywali urodzinowy tort. Krzyś wziął miskę, wsypał do niej mąkę, cukier ( wysuwamy język i chowamy), rozbił kilka jajek ( uderzamy czubkiem języka w podniebienie ) i wszystko dokładnie zmiksował ( zamykamy buzię i kręcimy językiem). Następnie wyłożył ciasto na szeroką blaszkę ( wysuwamy szeroki język), zamknął piekarnik i ciasto zaczęło się piec (powoli pompujemy policzki). Upieczony torcik Krzyś posmarował masą miodową (malujemy czubkiem języka po podniebieniu). Kiedy wszystko było gotowe przyjaciele wybrali się do misia (czubek języka przeskakuje po górnych, dolnych zębach) i zapukali do drzwi ( stukamy językiem w podniebienie). Na widok przyjaciół miś bardzo się ucieszył (szeroki uśmiech z widocznymi zębami , bez zębów- wargi złączone). Goście złożyli misiowi życzenia (przesyłamy całusy), solenizant zdmuchnął świeczki (dmuchamy na palce) i poczęstował gości tortem (poruszamy żuchwą w prawo – lewo). W końcu nadeszła chwila, na która miś czekał z niecierpliwością – rozpakowanie prezentów:
Tygrysek dał misiowi baloniki (pompujemy policzki), od Króliczka dostał skakankę (język skacze od nosa do brody); a co dostał od pozostałych gości?
3. Ćwiczenia językowe – dokończ bajkę – jakie prezenty dostał miś? Wymyśl ćwiczenie buzi (np. balon – pompowanie policzków, piłka – rysowanie koła czubkiem języka na podniebieniu itp.)
4. Ćwiczenia usprawniające słuch fonematyczny - wyróżnianie głosek w nagłosie . Logopeda rozdaje obrazki – „prezenty misia” zawierające głoski sz, ż, cz, dziecko nazywa obrazek i wyróżnia głoskę w nagłosie.
5. Powtarzanie rymowanki „Idzie miś” z ruchem i elementami kinezjologii edukacyjnej - ruchy naprzemienne
IDZIE MIŚ DO PRZODU (kroki do przodu)
IDZIE MIŚ DO TYŁU (kroki do tyłu)
SKACZE, BO MU JEST WESOŁO (podskakiwanie w miejscu z naprzemiennym podnoszeniem kolan i rąk)
KLASZCZE, BO MU MIŁO! (klaskanie w ręce)
6. Zabawa oddechowa - dmuchanie na papierowe misie – kształtowanie prawidłowego oddechu i siły wydechu
- dmuchanie mocne
- dmuchanie lekkie
- dmuchanie na głosce SZ, logopeda przypomina ułożenie narządów artykulacyjnych do głoski SZ.
7. Powtarzanie rymowanki „Życzenia dla misia”
Wiwat misiu łakomczuszku!
Niech ci już nie burczy w brzuszku,
Miodu zawsze miej w dostatku,
Żyj nam 100 lat nasz Misiaczku!
- zwrócenie uwagi na wyraźna wymowę , odpowiednią intonacje, poprawna artykulację głosek szumiących
8. Wspólna zabawa z pluszowym misiem (pląsy).
9. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, rozdanie naklejek „Przyjaciel pluszowego misia”
10. Słodki poczęstunek – wafelek polany miodem, poznanie właściwości zdrowotnych miodu.
11. Pogadanka z rodzicami nt. zabaw stymulujących prawidłowy rozwój mowy, usprawniających narządy artykulacyjne i siłę oddechu, zwrócenie uwagi na ćwiczenia pionizujące język.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.