X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36326
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa matematyczna z elementami przeliczania i segregowania do wiersza M. Czerkawskiej "Kto powie?"

Scenariusz zajęć

1. Prowadzący : mgr Magdalena Okońska
2. Temat : Zabawa matematyczna z elementami przeliczania i segregowania do wiersza M. Czerkawskiej „Kto powie?”
3. Grupa wiekowa : 4-latki.
4. Cele :
- Dziecko rozpoznaje i nazywa owce,
- Dziecko przelicza owoce,
- Dziecko segreguje owoce według rodzaju, umieszcza w odpowiednim koszu,
- Dziecko zna układ kostkowy,
- Dziecko utrwala pojęcia matematyczne mniej, więcej, tyle samo
5. Metody :
- Słowna,
- Oglądowa,
- Czynna,
6. Formy pracy :
- Indywidualna,
- Grupowa,
7. Środki dydaktyczne : emblematy owoców na sznurkach, 3 gałęzie jako drzewa, 3 kosze wiklinowe, szablony jabłka, gruszki, śliwki, naturalne owoce, odtwarzacz CD, muzyka, kostka do gry, pacynka Maciusia, tekst wiersza, napisy

8. Przebieg zajęć:
• Wstęp. Nauczycielka w spodniach „ogrodniczkach” i z koszykiem w ręku zaprasza dzieci do sadu pozbierać owoce. Dzieci idą zgodnie z rytmem muzyki, biegną, przechodzą pod niskimi gałęziami (na czworakach), przeskakują przez kałuże (szarfy), wspinają się na górę (chodzą na palcach). Docierają do „sadu” (3 gałęzie umieszczone w donicach imitujące jabłoń, gruszę i śliwę) i siadają na dywanie.
• Słuchanie wiersza „Kto powie” I. Czerkawskiej. Nauczycielka mówi wiersz i jednocześnie manipuluje pacynką Maciusia. Przy słowie pac umieszcza karton z napisem pac pod jabłonią i czerwone jabłko. Przy słowach pac, pac umieszcza dwa kartony z napisami i dwie gruszki pod gruszą, a przy słowach pac, pac, pac- trzy kartony z napisami i 3 śliwki pod śliwą.
Rozmowa na temat wiersza :Kto szedł przez sad? Jakie owoce spadły z drzew? Ile było jabłek, ile gruszek, a ile śliwek? Których było najwięcej, a których najmniej?. Chętne dzieci odpowiadają na pytania, przeliczają owoce. Wszystkie dzieci czytają globalnie słowa pac.
• Zabawa ruchowa „Pyszne owoce”. Dzieci biegają po sali do piosenki Witaminki. Na hasło „zbieramy owoce” wyskakują wysoko w górę i kucają. Zabawa powtarzane jest kilkakrotnie.
• Zabawa dydaktyczna „Ile owoców?”. Dzieci po kolei rzucają kostką do gry i zrywają z drzew tyle owoców, ile kropek wyrzucili na kostce. Wkładają je do koszy i przeliczają owoce. Używają pojęć mniej, więcej, tyle samo.
• Podsumowanie. Nauczycielka pyta dzieci: ile drzew owocowych było w sadzie? Jak się nazywały, jakie owoce na nich rosły, dlaczego warto jeść owoce.? Na koniec chętne dzieci częstują się kawałkami wybranych owoców, mówią ich nazwy i określają smak.

„Kto powie” M.Czerkawska

Przez sad idzie mały Maciuś
śmieje się do słonka,
a tu pac!- czerwone jabłuszko
rzuca mu jabłonka.
Podniósł jabłko idzie dalej,
a wtem obok dróżki
pac, pac- co to?
Stara grusza zrzuciła
dwie gruszki.
Podniósł Maciuś żółte gruszki,
bardzo jest szczęśliwy.
Znów pac, pac, pac- trzy śliweczki
spadły z gęstej śliwy.
Niesie Maciuś jabłko, śliwki,
gruszki co się złocą.
Kto z was powie Maciusiowi,
ile ma owoców?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.