X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36222
Przesłano:

Zdrowie na szóstkę - program

Program „Zdrowie na szóstkę”

Opracowany program „Zdrowie na szóstkę” jest zgodny z ogólnopolskim Programem Szkoły Promującej Zdrowie. Adresatami programu” Zdrowie na szóstkę” są uczniowie...........Program składający się z IV spotkań realizowany będzie w roku szkolnym 2017/18r. Ewaluacja końcowa programu przeprowadzona zostanie w oparciu o karty obserwacji uczniów, ankiety a także na podstawie informacji zwrotnych udzielanych przez uczniów, rodziców , nauczycieli.

Metody pracy stosowane w programie to:
· pogadanka,
· „burza mózgów”,
· drama,
· elementy pantomimy,
· pedagogika zabawy
Formy pracy:
· grupowa,
· indywidualna.

Środki dydaktyczne:
· gry dydaktyczne,
· karty pracy,
· kartony, bloki, kredki, gazety,
· plansze edukacyjne
· krzyżówki, zagadki, kartoniki matematyczne

Efekty podjętych działań:

Korzyści dla ucznia:
· poszerzenie wiedzy na temat zdrowia ,
· kształtowanie zdrowego stylu życia,
· wykształcenie umiejętności współpracy w środowisku rówieśniczym,
· wzmocnienie poczucia własnej wartości,
· poznanie sposobów radzenia sobie z różnymi sytuacjami ,
· rozwijanie kompetencji interpersonalnych,
· umożliwienie osiągnięcia sukcesu,
· aktywne uczestnictwo w zajęciach,

Korzyści dla nauczyciela:
· nabycie nowych doświadczeń,
· integracja uczniów z różnych środowisk ,
· poszerzenie wiadomości i umiejętności organizacyjnych i edukacyjnych od innych nauczycieli
· wzbogacenie własnego warsztatu pracy,
· doskonalenie umiejętności organizacyjnych,
· wprowadzenie innowacyjnych metod zachęcających uczniów do pracy,
· dzielenie się zdobytymi doświadczeniami z innymi nauczycielami.

Zrealizowane zostały następujące tematy:

I. Kolorowy happening witaminowy
II. Otwarty umysł-jak dobrze się uczyć?
III. Więcej „Ruchu Panie Brzuchu”
IV. Młodzieżowa moda- zdrowie i uroda

I Scenariusz” Kolorowy happening witaminowy

Cele:
Uczeń:

· zna korzyści płynące z spożywania warzyw i owoców różnych grup witaminowych
· zna wpływ wybranych witamin na organizm człowieka
· uzasadnia konieczność spożywania surowych owoców i warzyw,
· zna wartości odżywcze warzyw i owoców
· pamięta o konieczności mycia rąk oraz mycia warzyw i owoców przed jedzeniem,
· wie, jakie są konsekwencje zdrowotne nieprawidłowej diety,
· współpracuje w grupie rówieśniczej
·
Przebieg zajęć

-Wstęp
Zabawa integracyjna” Iskierka przyjaźni”
-podział na grupy- 6 krain
-rozwiązywanie krzyżówek w grupach. Wspólne hasło ” Lubię owoce i warzywa bo to na zdrowie i urodę wpływa”
-odczytywanie haseł, układanie zdania z haseł poszczególnych grup
-Prezentacja i dyskusja:
Przedstawienie roli prawidłowego odżywiania dla zdrowia człowieka. Plansze edukacyjne.
Podział na grupy witaminowe
Pytania dla uczniów dotyczących witamin
Praca własna uczniów;
Praca z tekstem.
1.Opowiadanie dla krainy żółto-pomarańczowej
Za kolorowymi drzwiami wyobraźni znajduje się żółta kraina. Panuje w niej ciepły, radosny klimat. Świeci tam ciągle słońce, które barwi owoce i warzywa na kolor żółty. W sadzie żółte ludziki zrywają soczyste brzoskwinie. Z kwaśnych cytryn przygotowują sok a z dyni pyszną zupę dyniową. Zjadają również chętnie sałatkę z mango. Wszystkie te produkty witaminowe poprawiają pamięć, usprawniają myślenie a także korzystnie wpływają na układ nerwowy. Działają zapobiegawczo przeciw infekcjom oraz regulują zawartość wody w organizmie. Owoce i warzywa z tej grupy chronią przed działaniem promieni słonecznych. Ludzie mieszkający w tej krainie ciągle są radośni, chętni do działania i mają wysokie poczucie własnej wartości. Zapraszamy do żółtej krainy wszystkich Tych którzy chcą być szczęśliwi.
Pytania dla uczniów:
- wymień owoce i warzywa które można spotkać w żółtej krainie.
- Jakie korzyści przynosi organizmowi spożywanie witamin z żółtej krainy?
- Ułóż po dwa rymy do wymienionych w tekście owoców i warzyw ( 4 )
2.Opowiadanie dla krainy czerwonej
Za kolorowymi drzwiami wyobraźni znajduje się czerwona kraina, pełna ciepła i energii. Wszystko tu jest czerwone. W ogrodzie i sadzie rosną same czerwone owoce i warzywa, z których czerwone ludziki przygotowują czerwone potrawy. Z malin, wiśni i porzeczek przygotowują pyszny czerwony kompot. Panie robią ciasto z truskawek a do pizzy używają keczupu z pomidorów. Na kanapkach często gości czerwona papryka. Spożywanie tych czerwonych witamin podnosi odporność organizmu, rozszerza naczynia krwionośne, przywraca siły witalne. Chroni przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych. Wpływa na prawidłowe działanie przewodu pokarmowego i zapewnia prawidłowy stan włosów, paznokci, skóry.
Pytania dla uczniów:
- wymień owoce i warzywa które można spotkać w czerwonej krainie.
- Jakie korzyści przynosi organizmowi spożywanie witamin z czerwonej krainy?
- Wymień 5 przedmiotów(rzeczy) które znajdują się w sali i maja kolor czerwony. Ułóż z nimi zdania.
3.Opowiadanie dla krainy niebiesko-purpurowej
Za kolorowymi drzwiami wyobraźni znajduje się niebiesko-purpurowa kraina. W lasach rosą jagody z których niebieskie ludziki przygotowują pyszne bułeczki a z jeżyn dżemy i konfitury na poranne niebieskie śniadania. W sadach ogrodnicy zrywają do skrzyń śliwy oraz zbierają borówki. Z gron winogronowych przygotowują sok. Wszyscy w tej krainie są bardzo aktywni fizycznie i odnoszą duże sukcesy w olimpiadach sportowych. Spożywanie tych grup witaminowych wpływają korzystnie na podwyższenie cholesterolu oraz prawidłowy przepływ krwi przez narządy. Zapraszamy do tej krainy wszystkich którzy chcą dobrze uczyć się.
Pytania dla uczniów:
- wymień owoce i warzywa które można spotkać w niebiesko-purpurowej krainie.
- Jakie korzyści przynosi organizmowi spożywanie witamin z niebiesko-purpurowej krainy?
- Policz z ilu liter ( suma) składają się wszystkie owoce w krainie niebiesko-purpurowej. Wykonajcie razem tyle podskoków.
4.Opowiadanie dla krainy zielonej.
Za kolorowymi drzwiami wyobraźni znajduje się zielona kraina. Zielone lasy, zielone drzewa, zielona trawa i zielone ludziki, które chętnie przygotowują zielone potrawy. Ze szpinaku przygotowują pyszną tarte szpinakową a z sałatą ozdabiają zielone kanapki. Zielone ludziki chętnie spożywają sałatkę z awokado i kiwi. A na obiad przygotowują zupę z brokułów. Bardzo też lubi pić limonkowy sok. Na wiosnę w rabatkach ogrodowych sadzą rzeżuchę i szczypiorek. Zioła uspokajają układ nerwowy wyciszają i relaksują. Zielone warzywa i owoce poprawiają koncentrację, ułatwiają oddychanie i uśmierzają migrenowe bóle głowy. Kraina zielona wskazana jest dla osób impulsywnych, gwałtownych, nadmiernie aktywnych. Zapraszamy.
Pytania dla uczniów:
- wymień owoce i warzywa które można spotkać w zielonej krainie.
- Jakie korzyści przynosi organizmowi spożywanie witamin z zielonej krainy?
- Wymień 5 rzeczy znajdujące się w sali w kolorze zielonym i ułóż z nimi zdania.
5.Opowiadanie dla krainy białej
Za kolorowymi drzwiami wyobraźni znajduje się biała kraina. Białe sady i ogrody. Białe ludziki przygotowywały potrawy z białych warzyw i owoców. Chętnie na ich stołach gościła zupa z kalafiora oraz sałatka porowa. Z jabłek i gruszek gospodynie przygotowywały ciasta owocowe. W ogrodach można było spotkać cebulę, czosnek i korzenną pietruszkę. Wszystkie te warzywa i owoce poprawiają odporność organizmu. Chronią przed różnymi chorobami oraz poprawiają samopoczucie. Mają działanie antybakteryjne i antywirusowe.
Pytania dla uczniów:
-wymień owoce i warzywa które można spotkać w białej krainie. -Jakie korzyści przynosi organizmowi spożywanie witamin z białej krainy?
Burza mózgu- dyskusja uczniów
Prezentowanie swoich krain.
Zajęcia plastyczne-Plakat- tworzymy kolorowe przepisy z owoców i warzyw wylosowanych przez grupę
Zabawa ruchowa–
-sałatka owocowa- chusta klanza
Podsumowanie- owocowe minki
Sprawdzenie wiedzy- gra edukacyjna(zagadki o owocach i warzywach)

II. Scenariusz- Otwarty umysł- jak skutecznie uczyć się.

Cele:
Uczeń:

· Zna sposoby sprzyjające dobremu uczeniu się,
· wie, co jest ważne dla dobrego funkcjonowania organizmu,
· wie, jakie są konsekwencje zdrowotne niepoprawnego dbania o organizm,
współpracuje w grupie rówieśniczej

Metody i techniki:
- „burza mózgów”;
- mini wykład;
- pogadanka;
- „kula śniegowa”;
- praktyczne ćwiczenia;
- technika głośnego myślenia;
- technika zdań podsumowujących.
Formy:
- indywidualna;
- grupowa;
- zbiorowa.
· Środki dydaktyczne:
kartki papieru, mazaki, kartoniki z wyrazami do hasła, chusta Klanza
prezentacja nt. stylów uczenia się, laptop, rzutnik. Ulotka, ankieta-czy potrafię się uczyć?
Przebieg zajęć:
-Wstęp
Zabawa integracyjna ”chusta klanza”
-podział na grupy- losowanie kartek z numerami od 1 do 6
- zabawa na spostrzegawczość- układanie haseł
1.„Sen to zdrowie – śpij 8 godzin dziennie”,
2„ Aktywny wypoczynek- codziennie uprawiaj sport ”,
3.„ Stawiam na wodę- pij 2 litry wody dziennie”,
4.„Ryby często jadane to świetna pamięć gwarantowana”,
5.” Do szkoły przychodź po śniadaniu i ze śniadaniem „
6.„ Z komputera korzystaj rozsądnie i z umiarem”
-Prezentacja i dyskusja:
„Burza mózgów” – uczniowie podają swoje skojarzenia do pojęcia „uczenie
się”. Nauczyciel zapisuje propozycje na tablicy.
- Wspólne ułożenie definicji z podanych skojarzeń, np. „uczenie się” – jest to
proces zapamiętywania informacji w celu ich odtwarzania lub wykorzystania w
odpowiedniej sytuacji.
- Mini wykład na temat funkcji mózgu – są one podzielone pomiędzy dwie półkule: prawą i lewą. Lewa półkula naszego mózgu odpowiada za: język, analizę, logikę, cyfry,
matematykę, kolejność, słowa.
Prawa półkula zawiaduje uczuciami, emocjami, syntezą, rytmem, muzyką,obrazami, wyobraźnią.

-„Kula śniegowa” – Nauczyciel prosi uczniów, aby na kartkach papieru w grupach wypisali korzystne i niekorzystne warunki towarzyszące procesowi uczenia się.
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów – wszyscy już wiedzą, jakie warunki
są potrzebne, aby proces uczenia się był efektywny (trzeba wyeliminować
niekorzystne warunki), ale to nie wszystko. Efektywne uczenie się uzależnione
jest również od rodzaju inteligencji, którą mamy najlepiej rozwiniętą oraz stylu
uczenia się.
- Krótka prezentacja na temat stylów uczenia się: co cechuje wzrokowca,
słuchowca i czuciowca? (zał.2)
-Pogadanka na temat wybranych technik uczenia się. Zapoznanie uczniów z
techniką „Czytania wg „5kroków” z wykorzystaniem techniki głośnego
myślenia.
a) Czytanie wg „5 kroków”
1) pobieżnie przeglądam tekst;
2) stawiam pytania czego mogę dowiedzieć się z tego tekstu; na jakie
pytania znajdę w nim odpowiedź;
3) dokładnie czytam; przypominam sobie pytania i cel czytania;
4) streszczam poszczególne części tekstu; po każdym fragmencie
zatrzymuje się i zastanawiam, co przeczytałam i czy dany tekst rozumiem.
Streszczam dany fragment w kilku słowach;
5) powtarzam treść lub czytam cały tekst.
- Mnemotechnik czyli metody szybkiego uczenia się : akronimy czyli skrótowce.
Metoda polega na stworzeniu zupełnie nowego słowa lub wyrażenia z
pierwszych zgłosek lub liter innych wyrazów, które próbujemy zapamiętać.
Wyróżniamy:
1. Akronimy znaczące - skrótowce, które mają jakieś znaczenie, np. HOMES
(ang. domy) - lista wielkich jezior Ameryki północnej: Huron, Ontario,
Michigan, Erie, Superior
- Akronimy nieznaczące, np. KOSDKP - okresy paleozoiku: Kambr,
Ordowik, Sylur, Dewon, Karbon, Perm
2) Metoda pierwszych liter.
Polega na utworzeniu zdania, w którym pierwsze litery mają inne,
określone znaczenie, np. próbując zapamiętać kolejność planet Układu
Słonecznego, wyodrębniamy pierwsze litery i tworzymy z nich nowe słowa,
które w połączeniu stanowią łatwe do zapamiętania zdanie: Moja Wiecznie
Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek (Merkury, Wenus,
Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun). Inny przykład: Lecą Cegły,
Dom Murują - pierwsze litery wyrazów w tym zdaniu reprezentują cyfry
rzymskie: L - 50, C - 100, D - 500, M - 1000.
3) Rymowanki, wierszyki.
Taka forma mnemotechnik pozwala na łatwiejsze zapamiętanie informacji.
Rymy posiadają własny rytm oraz swoista melodię, która szybciej zapada
nam w pamięć. Np. układ kości nadgarstka:
Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci, na trapezie,
trapeziku wisi główka na haczyku.
4) Spacer w myślach.
Próbując zapamiętać na przykład tę oto listę zakupów: chleb, ser, mleko,
baterie, proszek do prania i pasta do zębów; możesz wyobrazić sobie
mieszkanie, w którym przemieszczasz się z salonu do korytarza. I tak:
siedząc na bardzo wygodnej, czerwonej kanapie w salonie zajadasz się
chrupiącą kanapką (chleb) z intensywnie pachnącym serem, po czym
sięgasz po wysoką szklankę śnieżnobiałego, cieplutkiego mleka stojącą na
niskim żółtym stoliku. Wstając i przechodząc do korytarza spoglądasz na
ogromny zegar ścienny, który się zatrzymał, bo potrzebne są do niego nowe
baterie. W korytarzu wkładając na siebie płaszcz zauważasz, że wymaga on
prania w dobrym proszku do prania, gdyż jest umazany w pachnącej
miętą paście do zębów.
W ramach utrwalenia mnemotechnik uczniowie w domu metodą pierwszych
liter mają opisać rodzaje przypadków: Mianownik, Dopełniacz, Celownik,
Biernik, Narzędnik, Miejscownik, Wołacz.
- Zapoznanie uczniów z Metoda Denisona- ćwiczenia
-Podsumowanie- termometr uczuć

Załącznik 1

Sen to zdrowie –

śpij 8 godzin

dziennie Aktywny

wypoczynek-

codziennie

uprawiaj sport

Stawiam na wodę-

pij 2 litry wody

dziennie
Ryby często jadane

to świetna pamięć

gwarantowana.

Do szkoły

przychodź po

śniadaniu i ze

śniadaniem
Z komputera
korzystaj rozsądnie

i z umiarem

Załącznik nr 2

Prezentacja

CO CECHUJE WZROKOWCA
Wzrokowiec – to osoba, która z łatwością tworzy w umyśle bogate sceny, postrzega
siebie w różnych sytuacjach, ze słowami kojarzy obrazy, nowym terminom nada
znaczenie wówczas, gdy je „zobaczy” lub otrzyma wizualny opis.
Trzeba pamiętać, że wzrokowcy:
- lubią demonstracje lub pokazy, lubią wykresy i tabele
- lubią opisy, pamiętaj ą twarze, lubią robić notatki
- lubią patrzeć, rysować, lubią porządek i schludność, nie lubią dużo mówić
CO CECHUJE SŁUCHOWCA
Słuchowiec – to osoba, która lubi słuchać siebie i innych, myśli w słowach i
dźwiękach, nie zwraca uwagi na szczegóły. Słowo wymagające przeliterowania
najpierw słyszy. Jeżeli znajdzie się w nowej sytuacji, przede wszystkim zastanawia się
co usłyszy i co ona sama będzie mówić .
Trzeba pamiętać, że słuchowcy:
- lubią dialog i rozmowy, powtarzają głośno to, co napisali
- rozmawiają ze sobą, lubią słucha ć, lubi ą wykłady, lubią muzykę
- lubią długie wypowiedzi własne
CO CECHUJE CZUCIOWCA
Czuciowiec – to osoba, która charakteryzuje się silnymi reakcjami uczuciowymi,
emocjonalnymi lub wrażeniami dotykowymi. Jeżeli ma przeliterować słowo, najpierw
„czuje” jak jego ręka pisze dany wyraz na papierze lub „wyczuwa” właściwy układ
liter.
Trzeba pamiętać, że czuciowcy:
- uczą się przez wykonywanie i bezpośrednie zaangażowanie
- lubią emocje, ruch

Załącznik nr 3
Ankieta

”Czy potrafię się uczyć?”
Jeśli chcesz sprawdzić , czy naprawdę potrafisz się uczyć , odpowiedz na pytania,
zaznaczając odpowiedzi „tak”, „nie” lub „?-nie mam zdania” zgodnie z pierwszą myślą , jaka Ci przychodzi do głowy.

1. W czasie odrabiania lekcji dość często szukam ołówka, słownika, gumki czy innych drobiazgów i w ten sposób przerywam uczenie się........................................
2. Staram się odrabiać wszystkie lekcje w tym samym dniu, w
którym są zadane........................................
3. Lekcje odrabiam wtedy, kiedy mam czas, tak trochę „z
doskoku”........................................
4. Mam swoje sposoby na opanowanie tego, czego trzeba się
nauczyć........................................
5. Wypracowania piszę od razu na czysto, bo rzadko w nich
coś poprawiam........................................
6. Moje zapamiętywanie zależy od tego, ile razy powtórzę to,
czego się uczę........................................
7. Uczę się zadanego przedmiotu dopiero w dzień
poprzedzający lekcję, aby nie zapomnieć tematów i mieć
wszystko na „świeżo”........................................
8. Robię notatki, podkreślam, wywieszam plansze, aby mieć
trudne treści przed oczami........................................
9 .Obserwuję, że mam kłopoty z koncentracją, łatwo się
rozpraszam........................................
10. W trakcie uczenia się mam mnóstwo różnych skojarzeń........................................
11. Przed ważną klasówką zarywam noce, aby się dobrze
przygotować........................................
12. Od jakiegoś czasu pisze sobie plan tego, co mam zrobić w
tygodniu lub danego dnia........................................
13. Biorę się do nauki dopiero w ostatniej chwili, gdy mam
„nóż na gardle”........................................
14.Ucząc się, staram się zrozumieć to, czego się uczę........................................
15. Nawet, gdy się czegoś dobrze nauczę, to zwykle mam
problemy z odpowiedzią, gdy jestem pytana/y
Klucz do testu – „Czy potrafię się uczyć?
Za każdą odpowiedź „tak” na pytania: 2,4,6,8,12,14 policz sobie 10 punktów.
Za każdą odpowiedź „nie” na pytania: 1,3,5,7,13,15, policz sobie 10 punktów.
Za każdą odpowiedź „?” policz sobie 5 punktów.
Podsumuj punkty i sprawdź , co to może oznaczać.
100 – 150 punktów: Jeśli nie pomyliłaś/eś się w obliczeniach, to naprawdę
potrafisz się uczyć. Wiesz lub wyczuwasz, jak uczyć się skutecznie. Jeśli w praktyce
wykorzystujesz tę wiedzę, to jesteś dobrym uczniem. A może czytałaś/eś już jakąś
lekturę na ten temat i stąd tak doskonałe rezultaty?
50 – 99: punktów: Twoja umiejętność uczenia się jest dobra. Potrafisz pracować tak,
aby uczyć się z dobrym rezultatem. Masz jednak pewne słabe punkty, na które warto
zwrócić uwagę. Może Ci pomóc zapoznanie się z zagadnieniami dotyczącymi
sposobów uczenia się.
9 – 49: punktów: Twoja umiejętność uczenia się pozostawia wiele do życzenia. Może
stosowane przez Ciebie techniki uczenia się wcześniej wystarczały, ale teraz warto
podjąć trud zgłębienia wiedzy o tym, jak uczyć się skutecznie. Wtedy z pewnością
okaże się, że nie masz słabej pamięci, a oceny mogą być lepsze.

III. Scenariusz- Młodzieżowa moda- zdrowie i uroda
Cele.
Uczeń:
-zna grupy żywieniowe potrzebne do prawidłowego rozwoju organizmu,
-wie , jakie są konsekwencje zdrowotne nieprawidłowej diety,
-zna przyczyny występowania chorób bulimii i anoreksji
-wie, jak skomponować różnorodne posiłki zgodnie z omawianymi zasadami,

Przebieg zajęć
Wstęp
1.Zabawa na powitanie- witają się głowy, stopy, kolana, łokcie, palce u rąk, uszy.
2. Prezentacja multimedialna- mody żywieniowe
- zagrożenie anoreksją i bulimią.
- Diety eliminacyjne
- Niewłaściwe składniki pokarmowe -fast food
3. Tworzenie przepisów na oryginalne i zdrowe dania:
-Kanapka mistrzów
-Napój zwycięzców
-Zupa olimpijczyka
-Przekąska mądrej głowy
-Deser nastolatków
-Obiadek super sportowca
4.Zabawa ruchowa- tworzenie ze swoich ciał pierwsze litery nazw przepisów
5. Pokaz mody-prezentacja grup
6.Podsumowanie zajęć
Sprawdzenie wiedzy– zabawa typu prawda-fałsz.

IV. Scenariusz „Więcej Ruchu Panie Brzuchu”

Cele:
Uczeń:

· Zna korzyści wynikające z aktywnego stylu życia,
· wie, jakie są konsekwencje zdrowotne niewłaściwego spędzania czasu wolnego,
· umie przestrzegać zasad gier i zabaw,
· rozwija cechy motoryczne-szybkość, wytrzymałość, orientacje przestrzenną,
· współpracuje w grupie rówieśniczej,
Przebieg zajęć
-Wstęp
-Zabawa integracyjna- pedagogika zabawy „ Piłka parzy”
-Wprowadzenie do tematu zajęć –Mapa zadaniowa .Odszukiwanie według wskazówki mapy przedmiotów i haseł umieszczonych na boisku szkolnym,
-zabawy rzutne do celu,
-wyścigi w workach,
-zwijanie wełenki na czas,
-chusta animacyjna -pedagogika zabawy
Podsumowanie zajęć
-ognisko integracyjne: wspólne muzykowanie

Ewaluacja programu:
-karty obserwacji uczniów,
-ankiety
-informacje zwrotne udzielanych przez uczniów, rodziców , nauczycieli,
-termometr uczuć, minki

Ankieta
Podkreśl właściwą odpowiedź.
Wypisz.
1. Czy spożywasz śniadanie codziennie rano?
a)Tak
b) Nie
2. Czy uprawiasz sport minimum 3 razy w tygodniu(gra w piłkę, jazda na rowerze...)
a)Tak
b) Nie
3. Ile wody pijesz dziennie?
a) mniej ni z 1,5 l
b) 1,5l
c) więcej niż 1,5 l
4.Czy stosujesz diet?
a)Tak
b) Nie
jakie produkty nie jadasz........................................
4. Czy jesz warzywa i owoce?
a)Tak
b) Nie
5. Czy podjadasz między posiłkami?
a)Tak
b) Nie
6. Czy jesz 2 lub więcej porcji ryb tygodniowo?
a)Tak
b) Nie
Dziękujemy

Literatura
1. Czerwińska D.,Gulińska E.-Podstawy żywieniowe człowieka, WSiP, Warszawa 2005
2. Dyrda B, Rozwijanie twórczości i inteligencji emocjonalnej dzieci i młodzieży „ Impuls” , Kraków 2004
3. Gawęcki J, Roszkowski W. Zywienie człowieka a zdrowie publiczne. PWN Warszawa 2009
4. Monnet Velerie-Gry dla małych i dużych- 150 zabaw, „Jedność” 2015r.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.