X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 36133
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Białe święta się zbliżają, wszyscy ludzie już czekają... w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia

Cele ogólne:
- wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta Bożego Narodzenia, podtrzymywanie tradycji bożonarodzeniowych;
-przypominanie, zapoznanie dzieci z wigilijnymi zwyczajami i tradycjami;
-wypowiadanie się na temat ilustracji, przedmiotów i świątecznych przygotowań w domach rodzinnych;
-kształtowanie umiejętności przeliczania, porównywania liczebności zbiorów, segregowania według kolorów;
-rozwijanie sprawności manualnej, wyobraźni i aktywności twórczej podczas tworzenia kartki bożonarodzeniowej (z wykorzystaniem różnorodnych materiałów);
-wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną;
-integrowanie grupy; umiejętne współdziałanie w zespole;

Środki dydaktyczne: ilustracje, przedmioty tematycznie związane z nadchodzącymi świętami np. opłatek, biały obrus, bombki, płyta z kolędami, kartki świąteczne, kolorowe koperty, pendrive, magnetofon, obręcze, różnorodne materiały plastyczne;

Przebieg:
1.Wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta Bożego Narodzenia oraz tematykę zajęć poprzez wysłuchanie a następnie wspólne zaśpiewanie kolędy.

2.Rozmowa na temat świąt Bożego Narodzenia - tradycji świątecznych na podstawie ilustracji, doświadczeń i przeżyć dzieci.

3.Zabawy z wykorzystaniem rymowanki „Białe święta”.
Rytmizowanie tekstu z jednoczesnym wykonywaniem prostych ruchów zaproponowanych przez dzieci. Wypowiadanie go w różnym tempie i z różną dynamiką; śpiewanie na wymyślone przez dzieci melodie.
Białe święta się zbliżają,
wszyscy ludzie na nie czekają.
Pierwsza gwiazdka już się świeci,
na wigilię woła dzieci.

4.Oglądanie różnych przedmiotów np. biały obrus, opłatek, bombki, sianko, kartki świąteczne, płyta z kolędami itp. Operowanie ich nazwami, określanie ich roli podczas przygotowań i obchodów świąt Bożego Narodzenia.

5. „Świąteczne pocztówki”- zabawa doskonaląca spostrzegawczość i pamięć. Zgadywanie, która pocztówka została schowana i opowiadanie, co na niej było.

6.”Kartki pana listonosza” – zabawa ruchowa. Dzieci biegają po sali, jedno z dzieci jest listonoszem rozdającym kartki świąteczne. Dziecko, które otrzymuje kartkę zatrzymuje się
i ją ogląda. Zabawa trwa do momentu, aż wszystkie dzieci otrzymają kartkę. Jeśli zabawa się spodoba można powtórzyć, zmieniając listonosza.

7. „Segregujemy listy”. Włożenie otrzymanych kartek świątecznych do kolorowych kopert. Segregowanie ich według koloru. Przeliczanie, porównywanie liczebności zbioru.

8.Rozmowa na temat tradycji składania sobie życzeń świątecznych, sposobów przekazywania tych życzeń bliskim osobom mieszkającym daleko.
Oglądanie różnego rodzaju kart pocztowych.

9.„Kartka bożonarodzeniowa”- nabywanie umiejętności układania kompozycji płaskiej na ograniczonej powierzchni, podejmowania prób samodzielnego wybierania materiałów, elementów dekoracyjnych do wykonania kartki, zachęcanie do estetycznego wykonania pracy.

10.Zakończenie zajęć.
Zabawa ruchowa „Wstań - usiądź” - dotycząca Świąt Bożego Narodzenia:
Nauczyciel podaje różne określenia związane ze świętami, kiedy sformułowanie dotyczy świat Bożego Narodzenia dzieci wstają, kiedy dotyczy innych świąt dzieci pozostają w pozycji siedzącej:
- malowanie jajek
- wysyłanie życzeń świątecznych
- śpiewanie kolęd
-wywieszanie flagi państwowej
- dzielenie się opłatkiem
- szykowanie 12 potraw
- lany poniedziałek
-dekorowanie koszyczka
- strojenie choinki
-zakładanie stroju na bal karnawałowy
-dekorowanie koszyczka
Oglądanie wykonanych przez dzieci kartek świątecznych, układanie i wklejenie życzeń.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.