X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35891
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz imprezy-uroczystości przedszkolnej dla dzieci 3-6 letnich z okazji Święta Niepodległości

Scenariusz imprezy przedszkolnej z okazji ,, Święta Niepodległości”
dla dzieci 3, 4, 5 , 6 letnich.
Cele:
• Poznanie i utrwalanie nazw symboli narodowych
• Rozwijanie poczucia przynależności narodowej
• Zapoznanie z historycznymi wydarzeniami
• Słuchanie i śpiewanie hymnu narodowego
Przebieg uroczystości:
1. Zabawa powitalna przy piosence: ,, Tupany, klaskany” ( okrzyki w przerwie muzyki: Polska, Godło, flaga ( hej ).
2. Powitanie dzieci i gości na uroczystości i podanie celu spotkania:

Witam wszystkie dzieci oraz panie i gości. Tak tu ładnie i biało –czerwono.
Dzieci- Czy w przedszkolu mamy Święto Pomidora, czy czekacie na Mikołaja?
A może w tej sali odbędzie się jakiś bal, skoro tyle tu dziś biało-czerwonych baloników ?
Dzieci: to Święto Niepodległości
Nauczycielka: Tak. Spotkaliśmy się dzisiaj na urodzinach naszego kraju- Polski. Co to za święto posłuchajcie. Powiedzą nam dzieci z grupy starszaków.

Recytacja wiersza pt.,, 11 listopada” L. Wiszniewski
Dzisiaj wielka jest rocznica –
jedenasty listopada!...
Tym, co zmarli za Ojczyznę
Hołd wdzięczności
Polska składa.
• Rozmowa dziećmi na temat wiersza. ( Wyjaśnienie pojęcia: hołd wdzięczności Polska składa ).
3. Zapoznanie dzieci z treścią teatrzyku, który przybliży dzieciom pojęcie zaborów.( Załącznik )
4. Opowiadanie nauczyciela o zaborach i rozmowa z dziećmi na temat obejrzanego teatrzyku oraz przeczytanie komentarza ( tekst z Internetu, nie znam autora)
Kiedyś bardzo dawno temu , przed wieloma laty Polska miała kłopot z sąsiadami trzema. Zabrali nam ziemie i mówią : Nie ma Polski , nie ma! Trzy mocarstwa: Rosja , Niemcy, Austrio-Węgry zabrały nam Polskę na bardzo długo. Jednak Polacy bardzo kochali swój kraj i mimo, że nie było go na mapie, ale mieli go w sercach.
Postanowili więc walczyć. Walczyli bardzo długo, aż w końcu
11 listopada 1918 roku odzyskali Polskę.
Dlatego z tej okazji, co roku o tej porze, świętujemy urodziny naszego kraju. Bo tak naprawdę Polska narodziła się na nowo.

5. My też jesteśmy Polakami i kochamy Polskę dlatego posłuchajcie recytacji wiersza:

,, Biały orzeł” M. Łaszczuk
Czy wiesz, jaki to znak:
W czerwonym polu biały ptak? –
Wiem – odpowiedział Janek mały .
To jest znak Polski,
Orzeł Biały.
• Rozmowa na temat wiersza:
• O czym jest mowa w wierszu?
• Jak wygląda nasze godło?

6. Układanie puzzli (godła naszego kraju z różnych okresów ). Zwrócenie uwagi na wygląd godła z różnych okresów. Odszukanie rysunku godła z naszych czasów ( z ułożonych puzzli ).

7. Wspólna recytacja wiersza W. Bełzy ,, Katechizm polskiego dziecka”.
Kto ty jesteś?
Polak mały!
Jaki znak twój?
Orzeł biały!
Gdzie ty mieszkasz?
Między swymi!
W jakim kraju?
W polskiej ziemi!
Czym ta ziemia?
Mą ojczyzną!
Czym zdobyta?
Krwią i blizną!
Czy ją kochasz?
Kocham szczerze!
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę!
• Odpowiedzi na pytania nauczyciela:
• Jak nazywa się nasz kraj (Polska),
• Kim jesteśmy? ( Polakami)
Polacy tak jak inne narody mają swoje , jeszcze inne, bardzo ważne znaki. Czy wiecie jakie to znaki? .
Posłuchajcie wiersza Cz. Janczarskiego w wykonaniu starszaków
,, Barwy ojczyste”
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
a na tej fladze jest biel i czerwień
Czerwień to miłość, biel- serce czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.
• Pokaz flagi Polski.
• Rozmowa z dziećmi na temat naszej flagi
• Jakie kolory ma nasza flaga?.

8. Układanie modelu flagi na czas w przerwie muzyki ( Początkowo dzieci z małych prostokątów -1/4 kartki A4 – układaja flage i tańczą do piosenki ,, Mój dom” następnie podział dzieci na dwie grupy. Każde dziecko otrzymuje białe i czerwone prostokąty. W trakcie przerwy w muzyce-,, Przybyli ułani pod okienko’”- dzieci muszą ułożyć prawidłowo duży model flagi Polski.

Wiemy, że Polska ma dzisiaj urodziny. Poznaliśmy też ważne znaki dla Polaków. A czy potraficie również odpowiedzieć na pytanie:
Co to jest Polska?.
Posłuchajcie wiersza Cz. Janczarskiego – podpowiedzi ,, Co to jest Polska?
Co to jest Polska? - spytał Jaś w przedszkolu.
Polska to wieś i las i zboże w polu.

Polska to miasto strumień i rzeka
I komin fabryczny co dymi z daleka

I szosa, którą pędzi do miasta autobus
I samolot co leci wysoko nad tobą

A nawet obłoki co nad nami mkną
Polska to także twój rodzinny dom.
9. Wybieranie ilustracji- odpowiedzi na pytanie : Co to jest Polska?
i wklejanie ilustracji w kontury Polski ( na szarym papierze lub na tablicy- przyczepianie magnesami )
10. Naszym jeszcze jednym bardzo ważnym znakiem jest hymn państwowy. Posłuchajmy go teraz wspólnie. (Zwrócenie dzieciom uwagi na zachowanie odpowiedniej postawy).
11.Wysłuchanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”.
12.: Wysłuchanie komentarza przeczytanego przez nauczyciela.
Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość czyli wolność. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny, dzisiaj możemy radośnie spędzać czas w przedszkolu.
13. Przeczytanie wiersza -,, 11 listopada”.
W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli.
Jedenastego Listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości
Ten dzień na zawsze, dla Polaka,
Pozostał Dniem Niepodległości.

14 .Wspólne wyklejanie sylwety orła piórkami wykonanymi z papieru lub wykonanie kotylionów z okazji Święta Niepodległości Polski.

ZAŁĄCZNIK –Tekst teatrzyku ( autor: Barbara Ziółkowska)
Narrator: W pewnym dużym przedszkolu byli sobie: NIEMEK, RUSIK i ASTRIK.
Nie byli oni przyjaciółmi ale się dobrze znali. Pewnego dnia podczas dużej przerwy spotkali się i zaczęli rozmawiać.
NIEMEK : Słuchajcie ! W naszym przedszkolu jest taka jedna POLA. Nie lubię jej! Nie cierpię jej ! Może mi pomożecie to zabierzemy jej zabawki i jej ulubiony domek.
ASTRIK.: Ja też jej nie lubię, ona jest głupia.
RUSIK :I ja też jej nie lubię. Mam pomysł nie tylko jej zabierzemy to co ona lubi ale również ją pobijemy!! Zgoda! Będziemy mieli fajną zabawę.
RUSIK : Słuchajcie nie tylko zabierzemy jej to co lubi, ale zabierzemy jej również jej ulubioną kurtkę. Ha, Ha. Ale super będzie prawda!!
NIEMEK : Ale jak zabierzemy Poli kurtkę? Ma przecież tylko jedną ale nas jest trzech?
RUSIK : To najwyżej ją podrzemy i każdy będzie miał po kawałku, bo nikt nam nie uwierzy, że jesteśmy tacy odważni.
ASTRIK : A co powiemy jak Pola się naskarży innym i panu?
NIEMEK : E tam ona się nie naskarży, bo będzie się bała. Nas jest trzech a ona tylko sama jedna.
Narrator :Jak postanowili tak i zrobili. Gdy inni się dobrze bawili oni podeszli do Poli i ją wzięli ją w kółko, żeby nikt nie zauważył.
NIEMEK : Oddaj nam swój domek i zabawki!
RUSIK: Oddaj nam swoją bransoletkę !!!
Uwaga ! Niemek, Astrik, bijemy ją!

POLA: Czemu mi to robicie ? Co ja wam zrobiłam ? Au, Au, boli !
NIEMEK : Zakazujemy tobie odzywać się do nas i do innych ! Jak tylko usłyszymy, że mówisz coś do innych, to nas popamiętasz !
POLA: Ja nie pozwalam. Poskarżę się !
RUSIK : ha, ha, ha. Nic nam nie zrobisz !!! Jesteśmy silniejsi od ciebie! A poza tym nie lubimy cię i nic dla nas nie znaczysz !!
ASTRIK : Będziesz dla nas niewidzialna, czyli przeźroczysta, jak szkło. Uważaj, żebyśmy cię znowu nie stłukli. ha, ha
POLA: Ojejku! Co ja teraz zrobię ? Zabrali mój ukochany domek i zabawki i bransoletkę. Zabrali mi też moja kurtkę. Muszę się zastanowić. To są złodzieje, najprawdziwsi złodzieje !
Nie! Nie dam się bić i zabierać moich rzeczy. Muszę znaleźć sposób, żeby odzyskać moje rzeczy. Już wiem. Poszukam policjanta, który mi pomoże odzyskać moje rzeczy i zrobi porządek ze złodziejami.
Narrator : Szukanie dobrego policjanta i dobrych ludzi, którzy mogliby pomóc Poli trochę trwało. Pola bała się, że nie uda się odzyskać utraconych zabawek: domku, lalki, bransoletki oraz kurtki.
Ale udało się!!!. Znalazł się człowiek o imieniu Józef, który nie był policjantem, ale był żołnierzem i umiał walczyć ze złodziejami i łobuzami. Poza tym Józefowi pomogli również dobrzy ludzie.
Pola odzyskała swoja kurtkę, zabawki, domek. A złodziei spotkała zasłużona kara.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.