X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35808
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne liście - hospitacja kontrolno - oceniająca

Temat: Jesienne liście
Data hospitacji : 19 października 2017 r. godz. 9:30
Miejsce : sala grupy III
Prowadząca: mgr Marzanna Michalska
Obszary z podstawy programowej:
Fizyczny obszar rozwoju dziecka
Emocjonalny obszar rozwoju dziecka
Społeczny obszar rozwoju dziecka
Poznawczy obszar rozwoju dziecka
Cel główny:
poznanie nowej techniki- frotaż
Cele operacyjne- dziecko:
określa barwę i kształt liści
rozpoznaje po dotyku ,,lewą i prawą” stronę liścia
jest zainteresowane wykonywaną pracą
chętnie podejmuje działania plastyczne
wykorzystuje tworzywo przyrodnicze jako materiał plastyczny
skupi uwagę na zadaniach, doprowadzi je do końca
wykazuje postawę kreatywną
gromadzi doświadczenia plastyczne poprzez wykonywanie pracy z zastosowaniem różnych technik plastycznych
w skupieniu słucha utworu literackiego
reaguje ruchem na dźwięki ,,cicho- głośno”
zachowuje ład i porządek wokół siebie podczas wykonywania pracy oraz po jej wykonaniu
sprząta swoje miejsce pracy
Metody:
słowna (środki żywego słowa)
ruchowa ( zabawa ruchowa)
plastyczna (wykonanie pracy plastycznej)

Formy:
zespołowa (praca w trzech zespołach)
indywidualna zróżnicowana
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
płyty CD z utworami muzyki poważnej, jesienne liści, papierowe kółka, plastelina, farby, pędzle, kartki z bloku, kredki pastelowe, wykałaczki, waciki, kolorowy papier, nożyczki, opowiadanie Iriny Prokopienko ,,Jak brzoza liście rozdawała”, ilustracje drzewa, choinki, jeżyka, mrówki, borowika
Literatura:
podstawa programowa
Zbieram, poszukuję, badam D. Dziamska, M. Buchnat - program wychowania w przedszkolu
Wybór literatury do zabaw i zajęć w przedszkolu H. Kruk
Twórczość plastyczna dziecka w wieku przedszkolnym Cybulska- Piskorek J
Przebieg
Powitanie uczestników zabawą z pedagogiki zabawy ,,Witam wszystkich, którzy: nie chcą siedzieć w domu, mają dobre humory, lubią warzywa i owoce, lubią wesoło się bawić
Zapoznanie dzieci z opowiadaniem I. Prokopienko ,,O brzozie, która liście rozdawała.” Nauczyciel przedstawia ilustracje do opowiadania . Dzieci reagują spontanicznie nazywając przedstawione tam postacie- drzewo, grzybek, choinka, jeżyk, mrówka. Oczekują małej podpowiedzi dotyczącej nazwy drzewa- brzozy. Następnie nauczyciel zapoznaje dzieci z treścią opowiadaniem.
Po świecie chodziła Jesień i malowała drzewom liście. Liście klonu zamalowała na czerwono, liście dębu na brązowo, a listki brzozy na kolor złocisty. Zaszeleściła Brzoza, zaszumiała złotymi listkami. Ktokolwiek przechodził obok i patrzył na żółto – złotą sukienkę Brzozy zachwycał się jej pięknem.
- Och, żebym ja miała takie okrycie, ciepłe jak słoneczko – powiedziała mrówka, patrząc na żółte listeczki.
- Masz, weź – odpowiedziała Brzoza i zrzuciła jeden listeczek. Ucieszyła się mrówka, złapała listek i poniosła na mrowisko, nieopodal miejsca, w którym rosła Brzoza.
- Ach! Jak by się przydało złote pióreczko do mojego kapelusza – westchnął borowik, który rósł pod Brzozą.
- Masz, weź sobie złoty listek, będzie jak pióreczko przy twoim brązowym kapeluszu – zaszumiała Brzoza i zrzuciła jeszcze jeden listek. Przyczepił go Borowik do swego aksamitnego kapelusza, stoi i nawet nie oddycha z radości. Z daleka nadchodzi Jeżyk.
- I dla mnie daj kilka listeczków, na zimowe przykrycie – poprosił Jeż. Poruszyła gałązkami Brzózka i znów kilka listeczków na ziemie sfrunęło. Położył się na nich Jeżyk, ponakłuwał listki na kolce i ze złotym okryciem pomaszerował do domu.
Rosła obok Brzozy młodziutka Choinka. Westchnęła szeptem:
- O-o! Gdyby na moją zielona sukienkę rozrzucić twoje złote listki nie byłoby na świecie drzewka piękniejszego ode mnie.
- Weź sąsiadeczko, weź listeczki, mnie nie żal – powiedziała Brzózka i wszystkie swoje listki zrzuciła na Choinkę.
Patrzy, a sama została z niczym, bez żadnego listka, wszystkie do ostatniego porozdawała. Zasmuciła się wtedy.
- Gdzie moja złota uroda? Jakże będę teraz wyglądać?
Nadleciał zaraz wiatr, zaszumiał:
- Nie smuć się Brzózko, w zimie będziesz spać, śnieg cię otuli, niepotrzebna ci sukienka, a przyjdzie wiosna, podaruję ci nowa, zielona sukienkę, będzie ci w niej równie pięknie jak w złotej. Nie smuć się, nie smu – u-u-u-u......................
Poruszając gałązkami Brzoza przysłuchiwała się spokojnym i miłym słowom wiatru. Słuchała, słuchała, aż usnęła. Usnęła na całą zimę. Od tego czasu tak dzieje się co roku gdy jesień chodzi po świecie. Jak tylko brzoza porozdaje wszystkie swoje liście zaraz zasypia na całą zimę, żeby szybko doczekać się wiosny i nowej sukienki, a za brzozą wszystkie inne drzewa, którymi jesień liście brązowi, czerwieni, złoci.
Krótka rozmowa na temat utworu. Nauczyciel zadaje pytania:
kto został obdarowany przez brzozę?
co się stało potem?
dlaczego zwierzęta chciały liście?
dlaczego drzewa gubią liści?
I nam drzewa podarowały kolorowe liści. Jak myślicie do czego mogą się nam przydać? Co z nich
zrobimy? A jak myślicie czy uda nam się zrobić jesienne jeże? Zaraz zobaczymy, ale najpierw
zapraszam dzieci do zabawy przy muzyce.
,,Wirujące liście jesieni”- dzieci z kolorowymi bibułkami krąż po sali. Na muzykę cichą ,,liści” wirują nisko , na głośną wirują wysoko, na brak muzyki opadają
Nauczyciel demonstruje dzieciom nową technikę- frotaż, a dzieci przypominają sposób wykonania techniki odbijania liści malowanych farbami oraz sposób wykonania jesiennych jeżyków.
Zaproszenie do działań plastycznych. Dzieci zajmują miejsca przy stolikach zgodnie z kolorem kółka, które mają przyklejone do ubranku ( wcześniej wybrane przez siebie), samodzielnie zakładają fartuszki i zajmują miejsca:
stolik I- jesienne jeże ( liście , klej, nożyczki, kolorowe kółka, plastelina, kredki)
stolik II- odbijanie liści malowanych farbami ( farby, pędzle, woda, kartki z bloku)
stolik III- frotaż z liści (kolorowe kredki, liście, kartki z bloku)
Sprzątanie swojego miejsca pracy, wykonanie wystawy prac dzieci i omówienie ich przez dzieci- jak wyglądają pracę, co przedstawiają, co im się najbardziej podobało, czy napotkali jakieś trudności.
Ewaluacja zajęć- co przedstawiają wasze prace? Z czego są wykonane? W jaki sposób zrobiliście swoje prace? Kto pamięta nazwę nowo poznanej techniki? Komu podobały się dzisiejsze działania to pomacha do mnie kolorowymi wstążeczkami.
Podziękowanie za wspólną zabawę.

Opracowała
mgr Marzanna Michalska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.