X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35698
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wodne eksperymenty - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla 5 i 6-latków – Wodne eksperymenty

I. Temat zajęć: Wodne eksperymenty.
II. Cele ogólne:
- Rozbudzenie ciekawości otaczającego świata.
- Prowadzenie obserwacji i wyciągnięcie wniosków z doświadczeń i eksperymentów.
III. Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń,
- podejmuje próby przewidzenia wyniku doświadczenia oraz wytłumaczenia go,
- przeprowadza doświadczenia zgodnie z instruktażem nauczyciela,
- czerpie radość z doświadczania i eksperymentowania.
IV. Metody:
- metody oparte na działaniu (metody czynne),
- metody oparte na obserwacji (metody oglądowe),
- metody oparte na słowie (metody słowne).
V. Formy:
- praca indywidualna,
- praca grupowa,
- praca zbiorowa.
VI. Środki dydaktyczne: szklanki, słoik, woda, sól, cukier, kawa, kakao, monety, barwnik, pianka do golenia, olej, tabletka musująca, sól, ziemniaki.
VII. Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do zajęć – zagadka słowna o wodzie.
2. „Jaka jest woda?” – pogadanka na temat właściwości wody.
3. „Wyścigi” – zabawa ruchowa w rzędach.
Podział na dwie grupy - ustawienie w rzędzie, na sygnał dźwiękowy pierwsza dwójka niesie kubek pełen wody, tak aby nic się nie wylało. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza skończy zadanie.
4. Zabawy badawcze przeprowadzone przez n-lkę z pomocą dzieci:
• „Rozpuści się czy nie?”
Potrzebne składniki: sól, cukier, kakao, kawa, woda, szklanki.
Przebieg doświadczenia:
1. Napełnienie szklanki wodą.
2. Wrzucenie po 1 łyżeczce wymienionych substancji.
3. Zamieszanie i obserwacja co się dzieje.
Próba wyciągnięcia winsoku.
• „Ile się zmieści”
Potrzebne składniki: szklanka, woda, monety.
Przebieg doświadczenia:
1.Napełnienie szklanki wodą po brzegi.
2. Wrzucanie monet – powoli, ostrożnie
Obserwacja, próba wyciągnięcia wniosku.
• „Kolorowy deszcz”
Potrzebne składniki: słoik wypełniony wodą, pianka do golenia, barwnik spożywczy.
Przebieg doświadczenia:
1. Napełnienie słoika woda, wyciśnięcie pianki do golenia na powierzchnię wody.
2. Zaaplikowanie barwnika bezpośrednio na piankę.
Obserwacja doświadczenia, próba wyjaśnienia jak powstaje deszcz.
• „Lampa lawa”
Potrzebne składniki: szklanka z wodą, olej, barwnik, tabletka musująca.
Przebieg doświadczenia:
1. Dodanie do szklanki z wodą barwnika.
2. Przelanie substancji do szklanki z olejem.
3. Następnie dodanie tabletki musującej.
Obserwacja doświadczenia.
5. Zabawa badawcza „Magiczny ziemniak” przeprowadzona przez dzieci, z pomocą
n-lki:
Potrzebne składniki: woda, sól, ziemniak.
Przebieg doświadczenia:
1. Podział na zespoły.
2. Nalanie wody do dwóch szklanek, dodanie do jednej z nich soli.
3. Następnie umieszczenie w szklankach po plasterku ziemniaka.
Obserwacja eksperymentu, próba wyciągnięcia wniosku.
6. Podsumowanie zajęć – dokończenie zdania.
Próba dokończenia zdania: Na zajęciach najbardziej podobało mi się...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.