X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 35237
Przesłano:
Dział: Świetlica

Jesień - scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć

Temat zajęć: „Jesienny spacer”.

Cele:

Rozbudzanie zainteresowania zmianami zachodzącymi w przyrodzie
Zapoznanie z charakterystycznymi cechami jesieni
Rozwijanie umiejętności komunikatywnego wypowiadania się
Wzbogacanie słownictwa dzieci w miarę poznawania środowiska przyrodniczego
Poznanie podstawowych gatunków grzybów
Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania tekstu śpiewanego
Kształtowanie umiejętności estetycznego wykonywania pracy plastycznej

Środki dydaktyczne:

płyta CD z nagraniem piosenki pt. „ Piosenka powitalna” oraz „Grzybobranie”
sylwety i nazwy grzybów
papierowy kosz
zegar „Pory roku”, nazwy pór roku i miesięcy
kolorowa bibuła
tasiemka
pojemniki z wodą
kartki z jesiennym drzewem, koperty z papierowymi elementami obrazka, słomki, kleje
mapa myśli „Jesienny spacer”

Forma zajęć:

indywidualna
zbiorowa

Metody pracy:

słowna
oglądowa
praktycznego działania

Przebieg zajęć:

I Wstęp

1. Przywitanie uczniów. Zaśpiewanie z uczniami piosenki na powitanie.
2. Przypomnienie zasad obowiązujących na zajęciach świetlicowych.
3. Temat zajęć- uczniowie odczytują temat zajęć z przygotowanej planszy. Rozmowa z dziećmi, w jaki sposób będą przebiegały zajęcia.

II Część zasadnicza

1. Zegar „Pory roku”- dzieci odczytują treść pierwszego zadania do wykonania. Dzieci nazywają pory roku przedstawione na zegarze i ustawiają wskazówki zegara na obecnej porze roku. Następnie wybierają nazwy miesięcy, które obejmuje jesień.
2. Dary jesieni – dzieci podają sobie pudełko z jesiennymi zagadkami w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie, dziecko, które trzyma pudełko wyjmuje karteczkę z zagadką, czyta treść, podchodzi do stolika z darami jesieni i wybiera odpowiedni dar. Papierowy odpowiednik przyczepia na arkusz.
3. Grzybobranie- dzieci słuchają piosenki Pt. „Grzybobranie”. Ich zadaniem jest wybrać i włożyć do koszyka te nazwy i sylwety grzybów jadalnych, które pojawiły się w piosence.
4. Barwy jesieni- dzieci podchodzą do stolika i wrzucają do pojemników z wodą kawałki kolorowej bibuły i tworzą różne kolory. Następnie wybierają kolory charakterystyczne dla jesieni i przyczepiają na tasiemce.
5. Jesienny krajobraz- dzieci zajmują miejsca przy stolikach i wykonują prace plastyczne przy pomocy gotowych elementów obrazka i słomek. Aby umieścić element obrazka na kartce dzieci muszą wciągnąć powietrze przez słomkę i unieść dany element, a następnie umieścić go w odpowiednim miejscu na kartce. Na końcu dzieci przyklejają elementy do kartki i prezentują wykonane prace.

III Część końcowa

1. Rozmowa podsumowująca. Wykorzystanie mapy myśli „Jesienny spacer”.
2. Podziękowanie uczniom za udział w zajęciach.
3. Posprzątanie miejsc pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.