X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34911
Przesłano:

Dodawanie ułamków zwykłych o takich samych mianownikach - konspekt lekcji z matematyki

KONSPEKT LEKCJI Z MATEMATYKI KL. IVc
Prowadząca: Magdalena Witczak

Temat lekcji: Dodawanie ułamków zwykłych o takich samych mianownikach

Typ lekcji: lekcja wprowadzająca

Cel ogólny:
opanowanie umiejętności dodawania ułamków zwykłych o jednakowych mianownikach

Cele dydaktyczne:
Uczeń:
potrafi dodać dwa ułamki zwykłe o tych samych mianownikach
potrafi dodać liczby mieszane o tych samych mianownikach
umie odróżniać ułamki właściwe od niewłaściwych
potrafi zamieniać ułamki niewłaściwe na liczby mieszane (wyłączać całości)

Cele wychowawcze:
rozwijanie aktywnej postawy ucznia
sumienność i rzetelność wykonywania zadanej pracy
rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem matematycznym

Metody i formy dydaktyczne:
pogadanka, wyjaśnienie
praca z podręcznikiem
praca w dwuosobowych grupach

Środki dydaktyczne:
podręcznik, zeszyt ćwiczeń: „Matematyka z kluczem 4”;
wycięte części kół (1/6; 2/6; 3/6; 4/6)
gra domino matematyczne
Przebieg lekcji:
Sprawdzenie zadania domowego
Podanie i zapisanie tematu lekcji
Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji

Pogadanka
Gdzie jest licznik, a gdzie mianownik w ułamku zwykłym?
Podaj przykład liczby mieszanej
Co to jest ułamek niewłaściwy?
Co można zrobić z ułamkiem niewłaściwym?

Wprowadzenie do tematu lekcji
Uczniowie odszukują wśród rozdanych części kół 1/6 i 3/6. Dokładają części do siebie i zastanawiają się jaką część koła otrzymali. Podobnie odszukują 2/6 i 3/6.

Zapisanie na tablicy i w zeszytach:

1. Aby dodać ułamki o takich samych mianownikach, dodajemy liczniki, a mianownik pozostaje bez zmian.
np. 2/6+3/6=5/6

Uczniowie odszukują wśród rozdanych części kół 3/6 i 4/6 i zastanawiają się jaką część koła otrzymają z nich. W razie problemów nauczyciel poleca odcięcie brakującego kawałka do pełnego koła. Uczniowie zapisują w zeszytach:
3/6+4/6=7/6=1 1/6

Rozwiązywanie zadań
ćw. 1/59 uczniowie kolorują odpowiednie części
ćw. 3/59 i zapisują rozwiązania w zeszytach ćwiczeń
zad. 1/92 poziom A, B, C, D - po dwa przykłady
(w razie problemów więcej przykładów)
U po kolei podchodzą do tablicy i rozwiązują zadania. Pozostali zapisują rozwiązania w zeszycie.

Podsumowanie lekcji
Gra dydaktyczna domino. Uczniowie w parach układają kostki domina. Najpierw muszą dodać dwa ułamki a następnie odszukać wynik i dołożyć. Para która wykona zadanie jako pierwsza dostanie "+".

Podanie i wyjaśnienie pracy domowej
ćw.4/60
zad.1/92 MISTRZ - dla chętnych

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.