X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 348
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie - scenariusz quizu

MIEJSCE REALIZACJI: PRZEDSZKOLE NR 1 W KRASNYMSTAWIE
DATA REALIZACJI: 09. 02. 2007

Cele główne:
- Uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych oraz w czasie uprawiania sportów zimowych.
- Kształcenie umiejętności myślenia przyczynowo – skutkowego.
- Wzbogacenie słownictwa czynnego.

Cele szczegółowe:
- Przestrzega zasad bezpieczeństwa w czasie zabaw zimowych.
- Odróżnia miejsca do zabaw zimowych - bezpieczne od niebezpiecznych.
- Umie nazwać sporty zimowe i sprzęt do sportów zimowych.
- Umie ocenić postępowanie rówieśników.
- Potrafi ubrać się stosownie do pogody.
- Rozwiązuje zagadki o zimie.
- Składa obrazek z 6 elementów.
- Potrafi przedstawiać scenki dramowe.

Pomoce:
Zagadki o zimie puzzle przedstawiające zabawy na śniegu i lodzie, kartki z pytaniami, ślady stóp z białego kartonu, ilustracje przedstawiające zabawy zimowe, 4 bałwany na dużych tablicach, noski dla bałwanków, guziki dla bałwanków, ławeczka, szary arkusz papieru, napisy WOLNO! NIE WOLNO!, obrazki przedstawiające sytuacje zabaw zimowych bezpieczne lub niebezpieczne, opaska na oczy.

Przebieg:

1. Powitanie uczestników quizu.
2. Recytacja wiersza.
Zanim w śnieżnym puchu
Zawiruje świat,
Przyjmij uwagi
I tych kilka rad,
By radość, uśmiech
I wszelkie szaleństwa
Nie skończyły się bólem, łzami
Z braku bezpieczeństwa...

3 Przypomnienie najważniejszych czynności koniecznych dla zachowania zdrowia zanim rozpoczniemy zabawy na śniegu lub lodzie. Naśladowanie prowadzącej
- Powinniśmy zjeść zdrowy posiłek- dzieci ruchem naśladują jedzenie Następnie ubieramy się odpowiednio do temperatury: wkładamy buty, czapki, kurtki, szaliki, rękawiczki – dzieci naśladują te czynności ruchem.
- Wychodzimy z domu ( naśladujemy marsz w miejscu)
- Gimnastyka (naśladowanie ruchów prowadzącej) np.: ruchy głową, wymachy ramion, skręty tułowia, skłony, przysiady.

4. Zimowe zabawy na śniegu:
Na polecenie prowadzącej: dzieci lepią śnieżki i rzucają nimi do celu, lepią małe bałwanki i usypiają je wykonując ruchy ramion w lewo, w prawo i śpiewają a, a, a, la, la, la, li, li .li lu, lu, lu. Następnie budzą bałwanki klaszcząc i dzieląc wyraz na sylaby bał – wan, bał –wan, bał – wa – nek.
5. Rozwiązywanie zagadek o tematyce zimowej. ( Zagadki kierowane do publiczności )
6. Piosenka o tematyce zimowej w wykonaniu „Krasnali’
7. Zagadki dramowe – przedstawienie ruchem, mimiką zabaw zimowych.

Dzieci losują obrazek i przedstawiają treść za pomocą ruchu, np. jazda na łyżwach, lepienie bałwana, zabawa śnieżkami, jazda na nartach, gra w hokeja.

8. Piosenka o tematyce zimowej w wykonaniu „Muchomorków”.
9. Układanie puzzli – zapraszamy dwoje dzieci z każdej grupy. (Dzieci mają za zadanie ułożenie sześcioelementowych puzzli w jak najkrótszym
czasie)
10. Piosenka o tematyce zimowej w wykonaniu „Żabek”.
11. Łączenie nazw dyscypliny sportowej z nazwą sprzętu zimowego ( pytania skierowane do publiczności )

- Saneczkarstwo – ( sanki )
- Łyżwiarstwo – ( łyżwy )
- Narciarstwo – ( narty )

12. Doklejanie nosa bałwankowi z zamkniętymi oczami. (4 tablice z bałwankami i czworo dzieci po jednym z każdej grupy )
13. Piosenka o tematyce zimowej w wykonaniu „ Biedronek”
14. Losowanie pytań i udzielanie odpowiedzi. ( Udział bierze jedno dziecko z każdej grupy wiekowej )

- Dlaczego nie jeździmy na łyżwach po zamarzniętych rzekach, stawach?
- Dlaczego nie należy zjeżdżać na sankach i nartach w pobliżu jezdni?
- Gdzie zjeżdżamy na nartach?
- Gdzie zjeżdżamy na sankach?
- Gdzie jeździmy na łyżwach? Jak nazywa się to miejsce?
- Jakie zagrożenie stwarzają zwisające sople lodowe?
- Jakie zagrożenie stwarzają nawisy śnieżne?
- Dlaczego należy usuwać śnieg z dachów?
Pytania do publiczności:
- Kule do zabawy w śnieżki lepimy bardzo twarde?
- Jeździmy na sankach w miejscu z dala od ulicy?
- W hokeja gramy na ulicy?
- Bałwana ze śniegu lepimy w parku?
- Na nartach zjeżdżamy wprost na ulicę?
- Czy biel jest zawsze jednakowo biała?

15. Przeliczanie guzików na ubranku bałwanka ( udział bierze jedno dziecko z każdej grupy )
16. Zabawa ruchowa przy muzyce Country:

- Wbiegamy pod górkę – młynek wykonywany rękoma „do
góry”
- Zbieganie z górki – młynek wykonywany rękoma „do dołu”
- Rozchodzą się – oddalanie rąk z energicznym zatrzymaniem
- Schodzą się – przybliżanie rąk z energicznym zatrzymaniem
- Rysowanie kół obiema rękami nad głową
- Marsz w miejscu z klaskaniem.
- Jak wyżej, itp.

17. Podsumowanie zasad bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie.
Dzieci wybierają obrazki przedstawiające bezpieczne lub niebezpieczne zabawy zimowe i przyklejają pod odpowiednim napisem na szarym papierze: WOLNO NIE! WOLNO! ( ZA PRAWIDŁOWE wykonanie zadania otrzymują brawa od publiczności)

18. Zakończenie, wszyscy uczestnicy za udział otrzymują cukierki.
Wszyscy uczestnicy quizu na zakończenie wychodzą z sali torem przeszkód, zaczynając od grupy najmłodszej
- Dzieci przechodzą po moście ( ławeczka )
- Przejście po śladach ( przyklejone do podłogi ślady stóp )

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.