X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 34785
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pisanki - scenariusz zajęcia w przedszkolu

Temat zajęć: Pisanki
Cele ogólne:
Przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych.
Rozwijanie inwencji twórczej.
Rozwijanie aktywności plastycznej.

Cele operacyjne:
- uważnie słucha wiersza czytanego przez nauczyciela;
- odpowiada na pytania nauczyciela odnośnie wysłuchanego tekstu;
- uczestniczy w zabawach ruchowych;
- rozumie treść prostych zadań matematycznych;
- wie co to jest kraszanka, pisanka, oklejanka;
- potrafi ułożyć cyfry od najmniejszej liczby gwiazdek do największej;
- odczytuje napis pisanki;
- potrafi wykonać prace plastyczną,
- cieszy się z efektów swojej pracy

Metody pracy:
czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania,
słowne: rozmowa,
oglądowe: obserwacja, pokaz.
Formy:
- zajęcia z całą grupą,
- indywidualna.

Środki dydaktyczne:
Przebieg: wiersz K, Datkun – Czerniak „Jajko”, kukiełki do teatrzyku, sylwety jajek z różną ilością gwiazdek, kraszanki, pisanki, naklejanki, styropianowe jajko, piórka, wytłaczanka po jajkach, klej, płyta CD z piosenką „Pisanki”
1. „Powitanie „Wielkanocne jajeczko”
Dzieci siedzą w kręgu i podają sobie kolejno pisankę, wypowiadając następujące słowa:
Wielkanocne jajeczko puszczam w krąg, niech calutkie wróci do mych rąk.
2 .Teatrzyk sylwet na podstawie wiersza K, Datkun – Czerniak „Jajko”.
Kura zniosła jajko i przetarła oczy:
-Jakie ono białe?
Zawołała głośno: kok- kodak, kok – kodak
Co w kurzym języku może znaczyć tak:
- Ratunku ! Pomocy!
Zbiegły się kury, kaczki i indyczki
- cały podwórkowy drób.
A kura płacze i woła: - Jajko jest chore!
Patrzcie jakie jest blade. Och moje jajeczko!
Wezmą cię do szpitala. Już cię pewnie nie zobaczę!
Rzekła gąska: Gę, gę, gę
Moja kurko przyjaciółko, jajko jest takie jak należy.
Przyjdzie gospodyni, jajko do domu zabierze,
Zrobi z niego pyszności
i twoje jajko na stole zagości.
A jeżeli- tak się zdarzyć może- będą święta,
Twoje jajko, razem z innymi jajkami...
Zalśni kolorami!
3. Rozmowa na temat wiersza
- jak wyglądało jajko, które zniosła kura? Dlaczego kura myślała, że jest chore?
-Co na pocieszenie powiedziała kurce gąska?
- dlaczego na święta jajko zalśni kolorami?
4. „Kolorowe jajka ?” – wprowadzenie do tematu zajęć.
Spójrzcie na tablicy są przypięte kolorowe jajka w gwiazdki.
- Ile jajek jest na tablicy?
- czym różnią się między sobą jajka? (ilością gwiazdek)
- Spróbujemy ułożyć jajka rosnąco czyli od tego, na którym jest najmniej gwiazdek do tego, gdzie jest ich najwięcej.
- Kto dopasuje cyferki do liczby gwiazdek?
Odwracamy sylwety jajek
- które dziecko spróbuje odczytać napis?
- jaka jest pierwsza głoska ?
- jaka jest ostatnia głoska?
5. „Pisanki, kraszanki, jajka malowane” – pogadanka tematyczna
Jajka symbolizują rodzącą się do życia przyrodę. W zależności od tego, w jaki sposób są zdobione mają różne nazwy.
N. pokazują dzieciom jajka wykonane różnymi technikami. Dzieci oglądają jajka, kolejno podając je sobie do rąk:
Kraszanki albo malowanki to kolorowe jajka bez wzorków. Powstaną, kiedy ugotujemy jajka w wodzie zabarwionej roślinami, np. płatkami kwiatów, łupinami cebuli, sokiem z buraków, korą dębu lub łupinami orzecha włoskiego.
Pisanki mają różne wzory. Aby zrobić pisankę, należy rysować (dawniej mówiło się „pisać”) na skorupce gorącym, roztopionym woskiem, a następnie zanurzyć jajka w barwniku. Jako narzędzi do pisania używano szpilek, igieł, słomek i drewienek.
Oklejanki (naklejanki) są przyozdobione sitowiem, płatkami kwiatów, skrawkami kolorowego błyszczącego papieru, tkaniny itp. Nalepianki powstają, kiedy ozdabiamy skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.
Rysowanki, skrobanki i drapanki to jajka, które najpierw były zabarwiane, a potem wydrapywano na nich wzory.
Wydmuszki jajka puste w środku, gdyż surowe białko i żółtko zostało usunięte poprzez zrobienie dziurki w skorupce i wydmuchanie zawartości.
6. „Kwoki, koguty i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Zapraszamy rodziców na brzeg dywanu. Czary mary zamieniam mamy w kwoki a tatusiów w koguty a wy dzieci jesteście małymi kurczaczkami. Gdy usłyszycie muzykę chodzicie po sali jak małe kurczaczki: możecie podskakiwać, machać skrzydełkami, grzebać pazurkami ale gdy muzyka ucichnie uciekacie szybciutko chowacie się pod skrzydłami kwoki lub koguta.
7 .Wykonanie pracy plastycznej
Każdy z nas zrobi sobie dzisiaj kurkę z pisanką jako ozdobę na wielkanocny stół. Moja wygląda tak (prezentacja).
Do zrobieni kurki potrzebna będzie część wytłaczanki po jajkach oraz gotowe elementy takie jak: oczka, dziób, grzebień na głowie, 2 dzwonki pod dziobem(podobne do łezki), nóżki, piórka jako skrzydełka oraz ogonek.
Po zrobieniu kurki każdy dostanie styropianowe jajko i pomaluje według własnego pomysłu wykona pisankę.
Zapraszam do pracy.
8. Prezentacja powstałych prac
9. Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Pisanki”
Literatura:
Przewodnik metodyczny „Kolorowy start 5-6 latki” cz., 3 M. M. Skrobacz, W. Żaba- Żabińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.